1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Elazığ'da son durum: Arama kurtarma çalışmaları sürüyor

Elazığ'da son durum: Arama kurtarma çalışmaları sürüyor

Elazığ'da 6,8 şiddetindeki depremin ardından enkaz altında kalan vatandaşları arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Şimdiye kadar enkazdan 46 kişi çıkarılırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 38'e yükseldi. AFAD, 788 artçı sarsıntının meydana geldiğini açıkl

A+A-

6,8 şiddetindeki depremle sarsılan Elazığ'da enkaz altındaki vatandaşları arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor. Merkezi Sivrice ilçesi olarak açıklanan depremin ardından evleri güvenli olmadığı için dışarıda kalan vatandaşlar, kentteki spor salonları, park ve bahçeler ile konferans salonlarına sığındı.

6.8'lik depremin ardından geçen 38 saatin ardından 4 katlı Dilek apartmanının enkazında 3 kişiye daha ulaşıldı. 15 dakika arayla enkazdan çıkarılan şahıslarla ilgili durumu televizyonlar 'mucize kurtuluş' olarak verdi. Son olarak, Sürsürü'de depremde yıkılan Dilek Apartmanının birinci katında 4 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı.

Mustafa Paşa'da ise 1 kişinin cansın bedeni enkaz altından çıkarıldı. Şimdiye kadar enkazdan 46 kişi çıkarıldı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 38'e yükseldi. Son olarak enkaz altında kaldığı tespit edilen 3 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

BM, GÜRCİSTAN VE FRANSA'DAN MESAJ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elazığ'da meydana gelen deprem nedeniyle destek mesajı yayımladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını, destek teklifinde bulunduklarını açıkladı.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili de, Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle taziye mesajı yayımladı.

AFAD’DAN SPEKÜLATİF BİLGİLERE KARŞI UYARI!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ merkezli meydana gelen depremde 1607 kişinin yaralandığını ve depremin ardından toplam 640 artçı sarsıntının olduğunu bildirdi. Sarsıntılardan 20’sinin büyüklüğünün 4’ün üzerinde olduğu açıklandı.

AFAD, Elazığ depremi sonrası vatandaşlara önemli bir uyarıda da bulundu. AFAD tarafından bir depremin gün ve saat verilerek önceden kestirilmesi günümüz teknolojik imkanlarıyla mümkün olmayacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımızın spekülatif bilgilere itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmi kaynakları takip etmeleri önemle rica olunur” denildi.

3 BAKANDAN YENİ AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesindeki çalışmalara ilişkin ortak bir basın açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ ve çevre illerdeki arama kurtarma çalışmalarının büyük bir kısmının sona erdiğini belirterek, “45 vatandaşımızı kurtardık. Depremde 35 can kaybı ve 1607 yaralı var. Artçı depremler devam ediyor. Ayrıca ümit saatleri içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

"SÜRSÜ'DE 6 KİŞİ ENKAZ ALTINDA"
Bakan Soylu ayrıca, şu anda Sürsürü’de 6 kişinin enkaz altında olduğunu belirterek, Mustafa Paşa Mahallesi’nde arama kurtarma çalışmalarının bittiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, depremin ardından hastanelere başvuran kişi sayısının 1607 olduğunu söyledi. Hastanelerde tedavileri devam eden hasta sayısının 104’e düştüğünü belirtti.

 

"HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise deprem bölgesinde hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Biz Elazığ Valiliği koordinasyonunda bir kriz masası oluşturduk. Gelen talepler doğrultusunda ilgili tüm bakanlıklarımız cevap veriyor taleplere. Müracaat eden vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde durumlarını tespit edip binaya geçişin uygunluğunu belirliyoruz” şeklinde konuştu.

3 KİŞİ DAHA ÇIKARILDI

Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek Sitesi'nin enkazında kaldığı belirtilen 5 kişiye ulaşmak için ekiplerin sürdürdüğü çalışmalarda saat 17.00 sıralarında, 3 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Çıkarılanların anne ile oğlu ve bir kız çocuğu olduğu öğrenildi. İsmi öğrenilemeyen 3 kişinin cansız bedenleri, otopsi için hastaneye götürüldü. Ekipler, enkazda kalan 2 kişiyi ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Son çıkarılan 3 kişiyle birlikte depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 39'a çıktı.

YAN ÇÖKEN BİNA YİNE SALLANDI

Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Sürsürü Mahallesi'nde bulunan Dilek Sitesi'nde yan çöken sol blok bir kez daha sallandı. Sitenin bloğuna yerleştirilen hareket sensörünün uyarı vermesi üzerine ekipler, çalışmalarına bir süre ara vermek zorunda kaldı. Dilek Sitesi'nde 2 kişinin kurtarılması için arama kurtarma çalışmaları halen devam ediyor.

AFAD'TAN SON DURUM AÇIKLAMASI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Elazığ'ın Sivrice ilçesinde gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından 21'inin büyüklüğü 4'ün üzerinde olan 788 artçı sarsıntının meydana geldiğini açıkladı. AFAD arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü de bildirdi.

AFAD'tan yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

AFAD koordinasyonundaki müdahale faaliyetleri ile şimdiye kadar 45 kişi enkazdan sağ kurtarıldı. Deprem bölgesinde, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında 3.829 personel görev alıyor. Ne yazık ki 36 kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası 1.607 vatandaş, hastanelere başvurdu. Enkaz altındaki vatandaşlarımız için müdahale sürerken AFAD koordinasyonunda afet yönetiminin iyileştirme safhası da devam ediyor. Bölgeye ulaştırılan 10.005 çadırdan ihtiyaç doğrultusunda 4.234’ü kurulurken 17.000 öğün sıcak yemek, 13.500 kahvaltı ve 7.000 çorba depremden etkilenenlere dağıtıldı. Şu ana kadar 21’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde olan 788 artçı deprem meydana geldi.

Elazığ Sivrice’de, 24 Ocak 2020 günü 20.55’de meydana gelen 6,8’lik deprem sonrası enkaz altındakilere ulaşmak ve bölgede hayatı normale döndürmek için AFAD koordinasyonunda afet yönetiminin müdahale ile iyileştirme safhaları sürdürülüyor.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Elazığ şehir merkezinde, 1 bina enkazında arama kurtarma çalışmaları, 2 bina enkazında da tarafa faaliyetleri sürüyor. Çalışmalar, AFAD koordinasyonunda 21 farklı kamu kurumu, sivil kurum ve kuruluştan 3.637 personel, 22 arama kurtarma köpeği, 3’ü Mobil Koordinasyon Merkezi olmak üzere toplam 568 kara aracı ve 5 hava aracıyla devam ediyor. Çalışmalarda, toplam 45 kişi sağ kurtarılarak tedavi altına alınırken cansız bedenine ulaşılan ya da sonradan hayatını kaybeden kişi sayısı ise maalesef 36 oldu. Alandaki ekiplere destek vermek için bölgede, iş makineleri hazır bulunuyor..

AFETZEDE VATANDAŞLARIN İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

Bölgede depremden etkilenen vatandaşların barınmadan beslenmeye, sağlıktan psikososyal desteğe kadar tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Sıcak yemek verilen bölgedeki vatandaşlara, 13.000 bardağın üzerinde çay, 6.000 şişeden fazla içme suyu, 6.500 ekmek ve 6.500’den fazla ikram kutusu da dağıtıldı. Ayrıca AFAD Başkanlığı, gerektiğinde kullanılması amacıyla Elazığ Valiliği emrine 3.000.000 TL, Malatya Valiliği emrine 3.000.000 TL olmak üzere toplam 6.000.000 TL acil yardım ödeneği gönderdi.

HASAR TESPİTİ YAPILAN BİNA SAYISI 1.521’E YÜKSELDİ

Hasar tespit çalışmalarında, 380 teknik personel ve 4 araç görev yapıyor. Şimdiye kadar Elazığ ve Malatya’da incelenen 1.521 binadan 76’sının yıkıldığı, 645’inin ağır hasar aldığı, 38’inin orta ve 503’ünün az hasarlı olduğu belirlendi. Acil olarak yıkılacak 12 binanın tespit edildiği çalışmalarda, 347 binanın ise hasarsız olduğu anlaşıldı.

İHTİYAÇ MALZEMESİ ULAŞTIRAN TIR SAYISI 152’YE ÇIKTI

AFAD Başkanlığı, bölgeye 152 TIR ile yardım ulaştırdı. Bölgeye, AFAD koordinasyonunda toplam 10.005 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 17.061 yatak, 37.095 battaniye, 1.837 ısıtıcı, 3.200 adet gıda kolisi sevk edildi.

TÜRKİYE AFET MÜDAHALE PLANI İŞLETİLİYOR

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), arama-kurtarma, sağlık ve destek çalışmalarının da içinde bulunduğu 28 acil hizmetin kesintisiz olarak yürütülmesi için devrede bulunuyor. Olayın etkileriyle başa çıkılması bakımından TAMP, ulusal düzey olan 3. seviyede işletiliyor. 28 çalışma grubu, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 24 saat esasına göre çalışıyor.

Bu haber toplam 453 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.