1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan 15 Temmuz anmasında konuştu

Erdoğan 15 Temmuz anmasında konuştu

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz anmalarının İstanbul ayağında konuştu.

A+A-

15 Temmuz darbe girişimi anmalarının İstanbul ayağı kapsamında Şehitler Köprüsü'ne giden Erdoğan yürüyüşle tören alanına geçti. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından 15 Temmuz'da darbeye direnirken hayatını kaybedenlerin resimlerinin gösterilmesinin ardından Binali Yıldırım konuşmasını yaptı. Yıldırım konuşmasını tamamladıktan sonra kürsüye çıkan Erdoğan idam cezasını onaylayacağını söyledi ve tek tip elbise istediğini belirtti. Erdoğan konuşmasında sık sık Kılıçdaroğlu hakkında iddialarda bulunurken, 50 milyonun geleceğini kurtardık sözüyle ülkenin nüfusunda yer alan 80 milyonu niye kast etmediği anlaşılamadı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

'15 Temmuz ihanet girişiminin yıldönümünde meydanları yeniden dolduranları saygıyla selamlıyorum. Tam bir yıl önce, burada bu saatte bir ihanet girişimi yaşandı. Buraya gelen darbecilerin köprüyü kapatmasının hedefi anlaşıldı. Kendilerince tüm Türkiye'ye ve dünyaya kontrol bizim elimizde mesajını vermek istiyorlardı. O esnada ben Enerji Bakanımız, eşim, kızım Dalaman'dan buraya hareket etmiştik. Bunun arkasında FETÖ ihanet çetesi olduğu tespit ediilmiştir. Milleteimiz hemen harekete geçmiştir. Televizyon ekranlarından yaptığımız çağrı ile sokakları, meydanları, havalimanları doldurmuştur. En kanlı saldırılar İstanbul ve Ankara'da yaşanmıştır. Diğer illerimizde harekete geçemeden derdest edilmiştir. En çok kanın döküldüğü yer 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'dür. 

Ankara'da Genelkurmay Başkanlığımız, Meclis'imizin önünde 40'a yakın şehidimiz vardı. Gölbaşı'nda bu hainler 53 kişiyi şehit ettiler. Bunlar vatanadaşlarımıza karşı acımasızca kullanıldı. Onların karşısına dikilen milletimin karşısında ne vardı? Elinde bayrağı ve bunun yanında daha da etkili bir silahı vardı imanıydı. Öbür tarafta imansız darbeciler vardı. Tekbirle tankın üzerine gideni kim durdurabilir. Sağında solunda onlarca kişi düşmesine rağmen orayı terk etmeyen bu milleti kim durdurabilir? Kendisine "Geri gön öleceksin" diyene "Bugün ölmeyeceksek ne zaman öleceğiz" diyen millete kim zincir vurabilir?

O gece bir hilal uğrana güneşler battı. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. O gece yaralansa da e4ğilmeyen tüm başlara şükranlarımı sunuyorum. Özgürlerine, ezanına geleceğine sahip çıkan milletimin tüm fertlerine teşekkür ediyorum. Bu fedakarlıkların karşılığında istikbalimize değer biçemeyiz. 

Topluluklar sadece anlık çıkarları için burada olmuşlardır. Milletlerin ise ortak uğurları vardır. Türk milleti defalarca olduğu givi kutsalları uğrana canını vermekten çekinmeyeceğini göstermiştir. Biz sıradan göçebe bir kabile değiliz.  Biz milletiz onlar illet, farkımız bu. 15 Temmuz darbe girişimi milletimize yönelik ilk saldırı değildir, son saldırı da olmayacaktır. FETÖ'nün sadece FETÖ olmadığını çok iyi biliyoruz. Arkalarında kimlerin olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bu hainlerin kafasını koparacağız. Biz bir hukuk devletiyiiz. Parlamentoya geldiğinde kabul ederlerse bana gelirse ben onaylarım.

Biz dirileri şerefli, ölüleri şanlı Türkiye olarak dünyanın geleceğine talibiz. Gerekirse bir ölecek, bin dirileceğiz. Ölümü ölümle korkutarak yolumuza devam edeceğiz. Sırtımızdan teri eksik etmeden çalışacağız. Bazıları ne diyor ısrarla. Kontrollü darbe. Bu terbiyesizliktir, ahlaksızlıktır. O gece 23.15 Atatürk Havalimanı'na iniyorum. Benim İstanbullu vatandaşım orada. Tankların koruması altında Kılıçdaroğlu denilen zat oradan çıkıp Bakırköy'e gidiyor. Bilseydi Yenikapı'ya davet etmezdim. Son anda geleceğini bildirdiler. Yenikapı ruhundan hiç bir şey almamış ki kontrollü darbe diyor.  Şehit ve gazilerimize saygısızlıktır, hakarettir. Bu millet senin gibi ürkek, korkak değil. Bu mücadeleye ödleklerin, vandalların mücadelesi değildir. Bu sözü iki kesim özellikle kullanıyorlar. Birincisi FETÖ ve onu destekleyenler kullanıyor, ikincisi ise ana muhalefet lideri söylüyor. Çay, kahve içip televizyondan olayları takip ederse böyle söyler. Demokrasinin safında o gece yer alan CHP'lileri tenzih ediyorum ama CHP'nin başına getirelen zat bilerek oraya getirilmiştir. Sen o makama CD ile getirilmiş bir başkansın. O gece ne yaptığı açıkça ortadayken darbeciler için yollara düşene ne desdek boştur. Varsın FETÖ'cülerle PKK'lılarla yürüsün. Biz milletimizle beraber yürümeye devam edeceğiz. 15 Temmuz'u unutmamak tarihimizi unutmamak borcumuzdur. Unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz'un verdiği dersleri doğru şekilde ders almazsak yeni 15 Temmuz ile karşı karşıya kalırız. 

Her 15 Temmuz anması şehitlerimizi yad etmenin yanında ne kadar mesafe kat ettiğimizi anlamak için önemli. Bu ihaneti yapanların üzerine şiddetle gittik. Bu örgütün tespit edilen tüm mensuplarını kamudan çıkardık. Kamu kurumlarından ihraç edilenlerin sayısı yüz onbir bini buldu. Bu teröristle hala para mı vereceğiz? 134 bine yakın kişi sorgulandı 50 bin 400'ü tutuklandı. FETÖ ile bağlantısı tespit edilen 5 bin kuruluş kapatıldı. Bu ülkeye ihanet eden hiçbir hainin cezasız kalmayacağını biliniz. Şehitlerimizin anısı hep bizimle yaşayacak.

FETÖ'yle bağlantısı tespit edilen kuruluşlar kapatıldı, mal varlıkları hazineye devredildi. Örgütün hileyle gasp ettiği ne varsa iade edildi. Bu ihanet örgütüyle bağlantısı olduğu tespit edilen şirketler kontrol altına alındı.

Bunlar mahkemeye çıkarken, Guantanamo'da olduğu gibi tek tip elbiseyle çıkaralım.

Bu haber toplam 2589 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.