1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan'ın yerini Sözcü'den mi öğrendi

Erdoğan'ın yerini Sözcü'den mi öğrendi

15 Temmuz'dan sonra yaverlerin ifadelerinde hangi bilgiler var.

A+A-

Sözcü gazetesine 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda “FETÖ operasyonu” düzenlendi. Operasyona gerekçe olarak ise 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerini darbecilere bildirmek gösterildi.

15 Temmuz’da Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otel Sözcü muhabiri Gökmen Ulu tarafından haberleştirilmişti. Ancak 15 Temmuz’dan sonra darbecilerin alınan ifadeleri başka bir noktayı işaret ediyor.

“SÖNMEZATEŞ ARAYARAK KOORDİNATLARI İSTEDİ”

Darbe girişimi sırasında cuntacıların bombaladığı yerlere ilişkin uydu görüntülerini hazırlayan Hava Kuvvetleri'nde görevli Yüzbaşı Ali Pehlivan itirafçı oldu. Pehlivan, 15 Temmuz Gecesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı oteli basan cuntacı general Gökhan Şahin Sönmezateş’in saat 23.00 sıralarında arayarak Okluk koyundaki Cumhurbaşkanlığı binasının koordinatlarını istediğini belirterek, şunları anlattı: 

“Bilgisayardan bulduğum koordinatı Veli Bilgin'e verdim. O da Sönmezateş'e iletti. Darbe gecesi birimimizde 15-16 kişi kaldık. Saat 21.30 sularında arayan eşim 'uçaklar alçaktan uçuyor' sizin bir bilginiz var mı?' dedi. Tatbikat olabileceğini söyledim. Daha sonra Başbakanın açıklamalarından darbe girişimi olduğunu anladık. Saat 23.00 sularında bulunduğum yerdeki telefon çaldı. Telefonu açınca karşımdaki kişinin Gökhan Şahin Sönmezateş olduğunu öğrendim. Bana telefonda ‘ne yapıyorsunuz, televizyonları izliyor musunuz?’ dedi. ‘İzliyoruz’ dedim. ‘Marmaris Okluk Koyu'ndaCumhurbaşkanlığı'nın binası var. Oranın koordinatını verin, biraz sonra arayacağım' dedi ve telefonu kapattı. Bilgisayara Okluk Koyu yazdım. Binanın üzerinde Cumhurbaşkanlığı Konutu yazıyordu. Binanın koordinatlarını not aldım. Bu notu V.B'e verdim. O da tekrar arayan Sönmezateş'e iletti. Cumhurbaşkanın Marmaris'te olduğunu, verdiğim koordinatın Cumhurbaşkanını ele geçirmek için kullanılacağını ve darbe faaliyetine karıştığımı ilerleyen saatlerde fark ettim."

“SAAT 15.00 İLE 18.00 ARASINDA BU BİLGİYİ VERDİM”

Erdoğan’ın 15 Temmuz dönemi havacı yaveri olan Binbaşı Erkan Kıvrak ise savcılık ifadesinde “Saat 15:00 sıralarında başyaver Ali Yazıcı beni aradı. Cumhurbaşkanı hangi otelde kalıyor, 2 tane Grand Yazıcı otel varmış, hangisinde kalıyor, öğrenir misin diye sordu. Ben de kendisine başyaverimiz olduğu için öğrenip döneyim dedim. Cumhurbaşkanı’nın helikopter pilotu emniyet müdür Çetin Orhan’ı cep telefonundan aradım. Şehir merkezine yakın olan Grand Yazıcı otelinde kalacağız. İsmi Turban olması lazım dedi. Ben de teşekkür edip telefonu kapattım. Telefonu kapattıktan sonra internetten Grand Yazıcı oteli buldum. Şehir merkezine yakın olanın Turban olduğunu gördüm. Başyaver Ali Yazıcı’yı telefonla aradım. Otelin yerini, ismini Başyaver Ali Yazıcı’ya söyledim. Saat 15.00 ile 18.00 arasında ben bu bilgiyi sadece Başyaver Ali Yazıcı’ya verdim” dedi.

yaver-1.jpg,

“OTLUK KÖYÜ’NDE Mİ TATİL YAPIYOR”

Erdoğan’ın o dönemki Başyaveri Ali Yazıcı ise ilk savcılık ifadesinde Erdoğan’ın Marmaris’te olduğu bilgisini paylaşmasıyla ilgili şunları anlatmıştı:

“Cuma günü saat 11:30’da evden çıktım. Alay komutanı Kutsi Barış ile kahvaltı yapmaya gittim. Cumhurbaşkanlığı Alay Komutanlığı Sosyal Tesislerde kahvaltı yaptık. Kahvaltı sırasında alay komutanı Kutsi Barış bana Cumhurbaşkanının nerede tatilde olduğunu sordu. Daha doğrusu Cumhurbaşkanı Otluk Köyü’nde mi tatil yapıyor diye sordu. Ben de kendisine Marmaris’de Grand Yazıcı Otelinde tatil yapıyor diye söyledim. Ancak Kutsi Barış Kurmay Albay’da bana Grand Yazıcı’da değil Otluk Köyündeymiş diye söyledi. Ben bunun üzerine kahvaltı bittikten sonra karacı yaver Mete Yarbayı, Havacı yaver Binbaşı Erkan yaveri aradım. Cumhurbaşkanı’nın Grand Yazıcı oteldemi yoksa Otluk Köyünde mi tatilde olduğunu sordum. Bana Otluk Köyünde olduğunu ancak Grand Yazıcı’ya döndüğünü söylediler. Kutsi Barış ile kahvaltı devam ederken benden sadece Cumhurbaşkanın tatil yaptığı sordu ben de söyledim. 15.07.2016 saat 11:30 sıralarıydı. Benden başka bir şey sormadı.”

yaver-2.jpg

SAVCILAR İFADELERİ UNUTTULAR

Sonuç olarak darbecilerin ifadelerinden anlıyoruz ki Erdoğan’ın kaldığı otel saat 11.30 sıralarında öğrenilmişti. Nereye gideceği de biliniyordu. Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberinden saatler önce darbeciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden olan yaverlerden bütün bilgileri almışlardı.

Bu ifadelerin üzerinden daha 1 yıl bile geçmedi. Savcılar yaverlerin, darbecilerin ifadelerini unutmuş olacaklar ki darbe girişimi sırasında Erdoğan’ın yerini Sözcü’nün söylediğini iddia ederek operasyon başlattılar.

Odatv.com

Bu haber toplam 1635 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.