1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Ertuğrul Özkök 'köpek' olamadı!
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ertuğrul Özkök 'köpek' olamadı!

A+A-

Türkiye ile Suriye arasında yaratılan 'suni kriz' AKP iktidarının bir başka yüzünün daha görünmesini sağladı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile röportaj yapmak için bu ülkeye gitmek isteyen gazetecilerden ikisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanının isteği üzerine kararlarından vazgeçmek zorunda kaldı. 

Gazeteciler.com'un bugüne kadar yalanlanmayan haberine göre, dört gazeteci, Esad'tan röportaj yapmak için randevu aldı. Randevu tarihinin netleşmesi üzerine devreye Başbakan Erdoğan'ın danışmanı girdi. İsmi açıklanmayan danışman, "Bu röportaj Esad'ın progandasına hizmet eder" deyince, Doğan Grubu geri adım attı. Doğan Grubu'nun amiral gemisi Hürriyet'in Yazarı Ertuğrul Özkök ile Kanal D Haber Anchorman'i Mehmet Ali Birand uçak biletlerini iptal ettirdi. 

Habertürk Yazarı Amberin Zaman ise çalıştığı gazetenin tavrına rağmen Suriye'ye gideceğini ifade etti. Zaman, Taraf Gazetesi'ne yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Esad'tan randevu aldık. Suriye'ye gideceğimi Fatih Altaylı'ya söyledim. Altaylı, bu röportajı yayımlayamayacağını söyledi. Ben de temsilcisi olduğum The Economist için Esad'la görüşeceğim."

Bu konuda tek ve tutarlı tavır ise Cumhuriyet Gazetesi'nden geldi. Gazetenin Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer, kimsenin telkin ve uyarılarına aldırış etmeyeceğini belirterek Suriye'ye uçtu. Çakırözer, Esad'la görüştükten sonra, gazetesiCumhuriyet bu röportajın duyurusunu pazartesi günü manşetten verdi. ''Anons'' olarak adlandırdığımız duyuruda, Çakırözer'in Esad'a yönelttiği soruların başlıkları da yer aldı. Cumhuriyet, bu tavrıyla, "bağımsız" olmanın ve bağımsız kalmanın ne denli değerli olduğunu hepimize bir kez daha hatırlattı. 

Görüyorsunuz; AKP iktidarının baskıcı ve tekçi anlayışı, artık sınırları bile aşar bir vaziyete geldi. "Esad'ın propagandası olur" gerekçesiyle, dünyanın her yerinde tartışmasız bir şekilde"haber değeri" taşıyan ve üzerinde günlerce konuşabilecek bir röportaj; daha yapılmadan AKP'nin engeline takılıyor. AKP iktidarı, basın kuruluşlarını arayarak "Bu röportajı yapmayın"deme cüretini gösterebiliyor. 

AKP iktidarının ''düşünceyi ifade özgürlüğü'' ve"kamuoyunun bilgilenme hakkı''na ilişkin bakışı, Esad röportajına yönelik tutumunda bir kez daha görülüyor. AKP, sadece kendisinin istediği bilgilerin yayımlanmasına ve sadece kendi tezlerinin topluma ulaştırılmasına izin veriyor. Bu tutum, uzun vadede "tek yanlı" düşünen bir toplumun oluşmasına sebep oluyor. AKP medyayı denetim altında tutarak, toplumun farklı düşünceleri öğrenmesi, analiz etmesi ve karar vermesine engel oluyor. "Yüzde elli''lik oy oranı, biraz da bu yöntemle sağlanıyor. 

Tabii bu bağlamda, AKP iktidarının gazetecilere bakış açısı da ortaya çıkıyor. AKP iktidarı, gazeteciler ile Esad'ın röportaj yapacak olmasından rahatsızlık duyuyor. 10 yıllık iktidarları süresince, gazetecileri "sadece iktidarın izin verdiği soruları soran" bir konuma getiren AKP, aynı bakışın Suriye'de de geçerli olacağını sanıyor. Gazetecilerin, Esad'ın hoşuna gidecek sorular soracağını; bunun ise ''propaganda''ya sebep olacağını düşünüyor. 

Çünkü; AKP'lilere ''gazeteci'' denildiğinde, akıllarına"araştıran, sorgulayan, soru soran'' değil, basit bir"propagandist'' geliyor. Alıştıkları yöntem bu olduğu için, "Esad'la konuşurlarsa propagandasını yaparlar'' düşüncesi hakim oluyor. AKP, gazetecileri herhangi bir iktidar odağı karşısındaPavlov'un köpeği gibi görüyor. Gazetecilerin, devlet büyükleri karşısında "şartlı refleks'' göstereceğini sanıyor. 

Burada vahim olan yan; kuşkusuz ki; AKP iktidarının gazetecileri "zabıt katibi" sanması ve kamunun bilgi edinme hakkını gasp etmesidir. Gazeteci, devletin ya da hükümetin değil, kamunun temsilcisidir. Gazeteci, devletin ve hükümetin çıkarına ters düşen olayları ve olguları da yazmakla görevlidir. Gazeteci için temel görev, kamunun çıkarının korunmasıdır. Bu bağlamda, Esad'la yapılacak olan röportaj da ''kamu yararı'' açısından değerlendirilir. ABD'nin savaşın eşiğine getirdiği sınır komşumuzun devlet başkanının yaşanan kriz hakkında ne düşündüğünü öğrenmek, tüm yurttaşların hakkıdır. AKP, gazetecilere baskı yaparak ve röportaj yapmalarını engelleyerek ''kamunun bilgi edinme hakkı''nı gasp etmiştir. Bu tavır, anayasaya göre suçtur. 

Bu bağlamda, Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök ileMehmet Ali Birand da birkaç sözü hak ediyor. Özkök ve Birand, kamunun bilgi edinme hakkının gasp edilmesine sessiz kalarak, mesleklerine yönelik saygının azalmasına biraz daha katkı sundular. Hükümetin bir yetkilisi gibi davranarak, dünyanın her yerinde "haber değeri'' taşıyan bir röportajıhükümet istemiyor diye yapmadılar. 

Oysa ki biz, Mehmet Ali Birand TRT'de yaptığı röportajlarla tanımış ve sevmiştik. Gorbaçov'dan Reagen'e dek tüm liderleri80'li yıllarda TRT ekranlarına taşıyan Birand, o çok övdüğü AKP iktidarı döneminde dünyanın gözünün üzerinde olduğu ve ne diyeceğinin merakla beklendiği Esad'la randevusunu iptal etmek zorunda kalıyor. "Liberal" dediği AKP iktidarı, Birand'ın diline kilit vuruyor. Birand ise hiçbir şey olmamış gibi hala ekrana çıkıyor ve Suriye'ye ilişkin tek yanlı haberleri evlerimize taşıyor. Bu haliyle, doğal olarak "savaş ve AKP propagandası'' yapıyor. 

Ertuğrul Özkök ise hükümetin zabıt katibi görevini üstlendiğini; artık gazetecilik üzerine tek kelime dahi söz söyleme hakkının olmadığını tescil ediyor. Türk medyasının içinde bulunduğu sefil durumda büyük payı olan Özkök, çok değil, daha bir - iki hafta önce söylediği sözleri ise bir daha kusamayacağı bir biçimde yutuyor.

Başbakan Erdoğan'ın başlattığı "tasmalı gazeteciler" polemiği sonrası "Evet ben köpeğim, gerçeğin bekçi köpeğiyim. Gazeteciler gerçeğin bekçi köpekleridir" gibi beylik laflar eden Özkök, bu sözü çabuk unutmuşa benziyor. 

AKP iktidarı, gazetecileri ''gerçeğin bekçi köpeği" olmaktan çıkarıp başka bir hale sokuyor. Bunun somut örnekleri iseAKP'ye yıllarca koşulsuz - şartsız destek veren sözde''liberal'' gazetecilerin içine düşürüldükleri hazin durumlarda görülüyor. 

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 2307 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.