1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eski sistemi mumla arar hale getirildik!

Eski sistemi mumla arar hale getirildik!

Uğur Poyraz: "Parti olarak iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem amaçlıyoruz. Türk Tipi Başkanlık denilen mevcut yönetim biçimi, eski parlamenter sistemi mumla aratır hale geldi."

A+A-

Halil Atar / ANKARA

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, "Bu kadar yetkinin tek bir kişi de toplanması ve liderlere bağlılıktan ziyade bağımlılık olmasının çok büyük bir sorun" olduğunu söyledi.

İYİ Parti olarak iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem amaçladıklarını belirten Poyraz, şöyle dedi:

"Burada önemli olan kuvvetler ayrılığının netleştirilmesi, tarafsız ve bağımsız bir yargı ve Gazi Meclis'in fonksiyonel hale getirilmesi. Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı bu işin en önemli merkezi. Anayasa'nın ilk maddesinde de yer alan hukuk devleti ilkesini bir süre kanun devleti ilkesi olarak uygulamamız gerekiyor. Tarafsızlık ve bağımsızlık hukukun temel değerleri olmaktan çıkıp istisnai bir hal almıştır. Yargıçlara tanınan inisiyatif hakkı hukukta içtihatların katline, toplumda ise adalet duygusunun yitirilmesine sebep olmaktadır. Böyle bir süreçte kanun devleti ilkesiyle soruşturma ve yargılamalarda kural ve kriterlerin kesin olarak belirlenerek içtihat birliği yaratılması ve yaratılan içtihatların da emsalen doğru bir şekilde somut olaylara uygulanması gerekmektedir."

Uğur Poyraz, yargıdaki karar ve karar alma süreçlerinin toplumdaki adalet duygusuna olumsuz etkisini, siyasetteki tıkanmışlığı, devlet gücünü elinde bulunduran iradenin devlet imkânlarını yüzde 50 artı bir alabilmek için sorumsuzca kullanabilme ihtimalini ve geçici stratejilerle zaman kazanarak, sonra hallederiz formundaki siyaset anlayışınını gözlemlediklerini de vurguladı.

Uğur Poyraz, eski sistemin de eksiklikleri olduğunu ancak "Türk Tipi Başkanlık" denilen mevcut yönetim biçiminin eski parlamenter sistemi mumla aratır hale geldiğini söyledi. Uğur Poyraz, şöyle devam etti: "İyileştirilmiş Parlamenter sistem ile kuvvetler ayrılığını netleştirildiği, devletin güvenlik stratejisi ve üniter yapısının koşulsuz şartsız muhafaza edildiği yargının ulusal ve uluslararası saygınlığının arttırıldığı ve toplumda adalet duygusunun muhafaza edildiği, hukukun üstünlüğü ilkesi ve terörle mücadelede tavizsiz bir sistemden bahsediyoruz. Mevcut Cumhurbaşkanlığı siteminin eksikliklerini ve tıkanmışlığını da tek tek sayabiliriz ama öncelikli olarak bir soruyu doğru sormak gerekli, bir makamda toplanan bu kadar yetkiyi kullanacak bir sonraki kim olacak? Bu soruyu kime oy verdiği önemli değil her vatandaşımızın cevaplaması gerekiyor. Yönetilmek değil yönetmek için İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem bir zarurettir. Son 15-20 yıldır ise liderlere bağımlılık oluştu. Bağımlılık ise kelime anlamı ile sağlıksız bir durumdur."

Bu haber toplam 583 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.