Gaziantep'i SATA SATA BİTİREMEDİ!

Gaziantep'i SATA SATA BİTİREMEDİ!

Şahinbey Belediyesi geçtiğimiz aylarda iki ay aralıklarla düzenlediği ihalelerle 599 milyon lira muhammen bedelle arsa satışa çıkardı.

Şahinbey Belediyesi geçtiğimiz aylarda iki ay aralıklarla düzenlediği ihalelerle 599 milyon lira muhammen bedelle arsa satışa çıkardı. Belediyenin imkanlarıyla alınan yardım malzemelerinin üstüne kendi fotoğrafını bastıran Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tepkilerin odağında.

2013 yılında IMF’ye 100 milyon dolar borç verme teklifinde bulunan, 66 milyon liraya okçuluk tesisi kuran Şahinbey Belediyesi, son 7 yılda yaklaşık 2 milyar 200 milyon liranın üzerinde arsa satışa çıkardı. Belediyenin sitesinden son yayınlanan ihalede ise arsa saışlarının sürdüğü görüldü.

ŞAHİNEY BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ İSYAN ETTİ

Şahinbey Belediyesinin Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyeleri Yılmaz Kireç, Hasan Şencan, Av. Mahmut Öztürk, Uğur Kalkan, Mahmut Demirel arsa satışlarına yönelik belediye yönetimine sorulan soruların hiç birine cevap alamadıklarını belirttiler. Meclis üyeleri ortak açıklamalarında şu ifadelere yer verdiler;
"Biz arsa satışlarına karsi degiliz ama defalarca soyledik. Belediyeler tabi ki  merkezi idareden  gelen para ile enflasyonist ortamda bütçeyi borçlanmadan idare edemez ama biz diyoruz ki arsa satışlarını getirirken, satış kararı alırken nerden geldigini bize bildirin DOP'danmı, hazineden mi, bagişlardan mı. Bunlarin cevabinı 8 senedir soruyoruz, cevap alamıyoruz. Belki sattığı yer Dop'dan gelmistir, yesildir, belki sosyal alandır, belki okul alanıdır biz bunları bilemedigimiz için bizede soylemedikleri icin red veriyoruz."

"SADECE PARSEL PARSEL ARSA SATIP
BELEDİYECİLİK YAPILMAZ"

Satılan arsa bedellerinin Şahinbey Belediyesi'nin 2022 yılının ek bütçesiz hali de dahil olmak üzere bütün bütçelerin üzerindeki bir rakama tekabül ettiğini belirten CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyeleri sözlerini şu şekilde sürdürdüler;
"Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, hediyeler dağıtıyor, etkinlikler düzenliyor. Yani, belediye başkanı dağıttığı hediyeleri cebinden değil, halkın arsalarını satarak dağıtıyor. Bir çiftçiyi düşünün her yıl her ay tarlasını parsel parsel satsın. Bu çiftçi bu parayla yakıtını da peşin alır, gübresini de peşin alır dolayısıyla herhangi bir borcu da olmaz. Ama elinden giden tarlalarıdır. Elindeki tarlalar bitince satacak bir şey bulamaz. Borcunun olmamasıyla övünen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun durumu da sürekli tarlasını satan çiftçi örneğinde olduğu gibidir.

SATIŞTAY GEREKLİ İNCELEMELERİ YAPMALI

Şahinbey Belediyesi'nin ilçedeki arsaları parsel parsel satmasına bir tepki de CHP Şahinbey İlçe Başkanı Mehmet Aydın Şahin'den geldi. Aydın, kamu kaynakları ve halka ait birikimlerin kontrolsüz ve denetimsiz olarak kullanılmaması gerektiğini belirterek, “Bu satışlar hem Gaziantep, hem Şahinbey, hem de burada yaşayan vatandaşlarımıza yapılan büyük bir kötülüktür. Sayıştay ve ilgili bakanlıkların bu satışları ve elde edilen gelirlerin nasıl kullanıldığını araştırması gerekir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.