Gaziantep'te vaka sayıları neden açıklanmıyor?

Gaziantep'te vaka sayıları neden açıklanmıyor?

"Gaziantep Valisi Davut Gül, “Toplum olarak seferberlik boyutunda virüsü ortadan kaldırabiliriz. Bunun da en önemli kısmı mahalle ölçeğinde muhtarımız, okul müdürümüz oradaki din görevlilerimiz ve gönüllülerimizle el ele vermektir”."

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Şehitkâmil ilçesinde görev yapan muhtarlarla bir araya gelen Gaziantep Valisi Davut Gül önemli açıklamalarda bulundu. 
Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda yeni bir sayfa açılması gerektiğini belirten Gül,  “Mahalle ölçeğinde, devlet eliyle, valilik eliyle bu virüsü ortadan kaldırma şansımız yok. Toplum olarak bir seferberlik boyutunda bunu ortadan kaldırabiliriz. Bunun da en önemli kısmı mahalle ölçeğinde muhtarımız, okul müdürümüz oradaki din görevlilerimiz ve gönüllülerimizle birlikte hareket etmek. Burada önceliğimiz 14 gün karantina altında olması gereken kişileri evde tutmak. Bu kişilerin ihtiyaçlarını Vefa Sosyal Destek Grubu aracılığı ile görmek. Bu arada da toplumdaki üç kural;  maske, mesafe ve hijyen kuralının olabildiğince anlatılması. Maske takmaz, birlikte yemek yer, muhabbet eder gece yarılarına kadar akraba ziyareti yaparsak inanın yüz bin tane kanun, yönetmelik çıkarsak yine bu virüsün ortadan kalkma ihtimali yok” ifadelerini kullandı. 
Test yapılma kriterleri
Merak edilen pek çok konuya da açıklık getiren Gül, “Vaka sayılarının açıklanması ile ilgili talepler alıyoruz lakin bununla ilgili durumu sadece Sağlık Bakanımız açıklıyor. Onun dışında kimsenin bunu açıklama yetkisi yok ama tablo ortada. Bu hastalık bir kişi ile başladı. Onun için vaka sayısının beş yüz olmasının, bin olmasının hiçbir önemi yok. Eğer Gaziantep’te bir vaka varsa sağlık anlamında hiçbir garantimiz yok. O açıdan da istatistik meselelerine çok takılmamak lazım. Pozitif vakalar tespit edildiğinde karantina altına alıyor. Test yapılmama serzenişleri geliyor. Test yapılmasında Türkiye’nin de tüm dünyanın da benimsediği çerçeveler kapsamında testler yapılıyor. Pozitif vakaların tespit edilmesi halinde temaslıları tespit ediliyor. Temaslıların herhangi bir semptomu, rahatsızlığı varsa test yapılıyor. Virüsün 14 günlük bir kuluçka süresi var. Daha öncesinde yapılan testilerin bir anlamı yok. Pozitif vakalar hastanelerde tedavi görüyor, pozitif vaka olup rahatsızlığı olmayanları yurtta misafir ediyoruz. Bunun dışında da eğer kendini disipline etmişse, evde kalacağı emin olunan kişileri ise hekim evde de tutabilir. Dolayısıyla da evde karantina sürecini geçirenlerin bundan şüphe duymadan hekime güvenmesi gerekiyor” dedi. 
Vaka çıkmasını beklemeden herkesin kendi evini, apartmanını kurumlardan beklemeden kendisinin dezenfekte etmesi gerektiğini dile getiren Gül, bunun yaşam tarzı haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 
Açılması gereken işletmelerin kararının ise Bilim Kurulu’nun önerisi ile İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın verdiğini vurgulayan Gül,  “İş yerlerinin açılması, kapanmasında tercih bizim değil.  Gaziantep’te açılması gerekip de açılmayan hiçbir işletmesi yok. Kaldı ki bunu şöyle düşünmek lazım; ‘Belki on gün geç açılır ama kalıcı olarak açılır. Erken açılır tüm emekler zayi olur’  Onun için büyük fedakârlıklar yapıldı, biraz daha sabretmek lazım” diye konuştu. 

Sosyal Yardımlar
Sosyal yardımlara da değinen Gül,  “Gaziantep’te ihtiyacı olup da yardım yapılmayan hiç kimse kalmayacak dedik. Bu ise gerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bin liralık yardımları ile ulaşmış oldu ki 210 bin civarında bin TL’lik yardım yapıldı gerekse de Büyükşehir Belediyesi ile beraber hayata geçirdiğimiz, kaymakamlıklarımızın, ilçe belediyelerimizin kısaca bütün Gaziantep’in sahiplendiği,  destek verdiği, gönülseferberliği kampanyası ile 150 bini ‘Gönülseferberliği’ olmak üzere 200 binin üzerinde de ayni yardım ulaştırmış olduk. İmkânlar ölçüsünde herkese ulaşmaya çalıştık, unuttuğumuz varsa da kaymakamlarımıza iletmeniz halinde yardım ederiz. Gaziantep’in birlikte iş yapma kültürü gerek Büyükşehir gerek kaymakamlıklar, gerek ilçe belediyeler, gerekse bunu ulaştıran kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan Vefa Sosyal Destek Grupları ile örnek oldu. Bu da Gaziantep’in farkını ortaya çıkardı” şeklinde konuştu. 
OSB’de tedbirler had safhada
Organize Sanayi Bölgesi ile vakaların kaynağı şeklinde yanlış bir algının bulunduğunu ifade eden Gül, şöyle devam etti: 
“Böyle bir şeyin olmadığını hem denetimler de hem de kendimiz bizzat ziyaret ederek yerinde gördük. Burada en önemli üç kuraldan biri olan sosyal mesafe ile ilgili belirtmek gerekirse normal şartlarda çalışılan alanda kişi başına  8-10 metrekare olması gerekirken bizim OSB’de 100-150 metrekare. Maske ve hijyen kurallarına dikkat ediliyor. Hastalık olan fabrikalarda hasta olan kişi ve temaslıları karantina altına alınıyor.  Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerdeki tedbirleri vatandaş olarak kendimiz alsak, sokakta, apartmanda hayatımızda uygulasak bu sorunu 15 günde gündemimizden çıkartırız. Üretim ve tedarik zincirinin devam etmesi lazım. İnsanlara aş ve iş lazım” 
Kesilen cezaların tebligatı başladı
Kesilen cezaların tahsil edileceğini de sözlerine ekleyen Gül,  “Denetimlerde kestiğimiz cezalar, yaptığımız işlemler itibari ile Türkiye ortalamasının çok üstündeyiz. Bu da tek başına yeterli değil. Denetimlerimiz devam edecek. Kesilen cezaların tebligatları başladı. Bu cezalar bir an önce tahsil edilecek. Kurallara uymayanları tespit ettiğimiz takdirde ceza kesmeye devam edeceğiz. Biz kamu olarak işletmeyi, hastaneyi, sokağı, kurallara, karantinaya uymayanları denetleyeceğiz gereğini yapacağız. Ama bunların hiçbiri bu meseleyi ortadan kaldırmaz. Bu meseleyi herkes kendi iradesi kendi vicdanı ile ailesine, kendisine, sokağına sahip çıkarsa başarı sağlamış olacağız” diye devam etti. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Pandemi sürecinde belediye olarak gerçekleştirilen hizmetlerden bahsederek bir an önce eski günlere dönme temennisinde bulundu. 
Covid-19 Pandemisi kapsamında kısa tutulan toplantıya, Şehitkâmil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak ile muhtarlar katıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.