1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Gerçek AKP İdris Naim Şahin'dir!
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gerçek AKP İdris Naim Şahin'dir!

A+A-

Gerçek AKP İdris Naim Şahin'dir!

Uludere'de 34 köylünün katledilmesiyle başlayan süreç, AKP'nin gerçek zihniyetinin açığa çıkmasını da beraberinde getirdi. Operasyonun üzerinden beş ay geçmesine rağmen, katliam emrini veren ve uygulayanlar hakkında tek bir işlemin dahi yapılmaması iktidar partisinin "insan"a verdiği değeri de gösterdi. İktidar, Uludere katliamının üstünü örtmeye ve unutturmaya çalışıyor.

Ancak, hayatın gerçeği AKP'nin ''mutlak'' gibi görünen gücünü yerle bir ediyor. Amerikan WSJ Gazetesi, katliamın gerçekleşmesine sebep olan istihbaratın ABD tarafından verildiğini yazınca, AKP'nin ''unutturma gayreti" boşa çıktı. Baskı altına alınan Türk medyası bu habere seyirci kalamadı. Haber medyada yer alınca, tartışma yeniden başladı.

Başbakan Erdoğan, sorumluluğun gelip kendisine dayanacağını bildiği için uzun süredir top çevirmeye çalışıyor. Ancak ne yapsa olmuyor! Durumu idare etmeye çalışmalarına ve sorumluluktan kurtulmaya çalışmalarına rağmen, bir süre sonra "bilinçaltları" dışa vuruyor. ''Demokrat'' Erdoğan, Uludere'de ne olup bittiğini anlatmak yerine, "Tazminatsa tazminat, özürse özür... hepsini yaptık" diyor ve meseleyi kapatmaya çalışıyor.

Başbakan Erdoğan ve AKP'ye göre, devletin "tazminat ödemesi" sorunu hallediyor! Erdoğan aslında "Para da verdik işte, daha ne konuşuyorsunuz" diyor. Başbakan'a göre, katledilen 34 İNSANIN ''yaşam hakkı''nın karşılığı tazminatla ödeniyor.

Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde "2. Adam" pozisyonunda bulunan ve Genel Sekreterlik görevini üstlenen İdris Naim Şahin ise AKP zihniyetini ''açık yüreklilik''le ortaya koyuyor. Erdoğan'ın lise sıralarından tanıdığı "hayata bakışı ve düşüncelerini bilerek" önce vekil ardından ise İçişleri Bakanı yaptığı İdris Naim Şahin, Uludere'de katledilen yurttaşları suçlayan konuşmasıyla AKP'nin bakış açısını ortaya saçıyor! Şahin, "Uludere'dekiler öldürülmeseydi zaten kaçakçılıktan yargılanacaklardı. Özür dilenecek bir olay yok" diyerek AKP yönetiminin katliama yönelik bakış açısını sergiliyor.

Şahin'in sözlerinin yarattığı olumsuz havayı kırmaya çalışan AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik ise durumu kurtarmaya çalışsa da satır aralarında aslında aynı mesajı veriyor. Çelik, "Sözlerinin bir bölümüne katılmıyorum" demekle yetiniyor. Çelik, o sözlerin hangi kısmına katıldığını ise açıklamıyor. Karşısındaki gazeteciler soru sormaktan çekindiği için, Çelik'in sözleri de havada kalıyor.

Uludere katliamının ardından AKP içinde başlayan tartışma, iktidar partisinin ''gerçek kimliği''ni ortaya koyması açısından hayli ilginç bir noktaya doğru gidiyor. Erdoğan, bu tartışmada "Gerçek AKP'li'' İdris Naim Şahin'in yanında durduğunu gösteriyor. Başbakan, dün gece gazetecilere yaptığı açıklamada, İdris Naim Şahin gibi konuşuyor ve "Kimse de kalkıp sınır boyu kaçakçılığı yapanların yaptığı kaçakçılığı meşru gösterme gayreti içerisine giremez" diyor.

Bakalım ''Demokrat'' olduğu sanılan Hüseyin Çelik, bu sözlere de "İnsani değil" deme cesaretini gösterebilecek mi?

Sanmıyoruz; Hüseyin Çelik için önemli olan koltuğunu koruyabilmektir! Çelik, Başbakan Erdoğan'ın hiçbir sözüne itiraz edemez. Ettiği an, koltuğunun elinden alınacağını ve sahanın dışına itileceğini bilir.

İçimizi acıtan Uludere katliamı, AKP içinde tartışma yaratmış gibi görünse de özünde hepsi Erdoğan'ın çizgisinde birleşmek zorundadır. Erdoğan'ın çizgisi, İdris Naim Şahin'in çizgisidir. AKP İdris Naim Şahin'dir! İdris Naim Şahin de AKP'dir! Erdoğan, bunların tamamının şemsiyesidir. Operasyon emrinin Başbakanlık tarafından verildiğinin bilinmesine rağmen bu gerçeğin gizlenmeye çalışılmasının sebebi ise Kürt kökenli oyları kaybetmemektir.

Şundan emin olabilirsiniz; AKP iktidarı, önümüzdeki günlerde faşistlerin oylarına ihtiyaç duyduğunda, "Uludere'de emri biz verdik, kaçakçılar PKK'ya yardım ediyordu'' da diyecektir.

Meclis Genel Kurulu'nda İdris Naim Şahin'in AKP'liler tarafından en çok alkışlanan milletvekili olması, geleceğe ilişkin önemli bir ipucudur.

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1269 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.