1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Gül - Erdoğan kavgası büyüyor!
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gül - Erdoğan kavgası büyüyor!

A+A-

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Adalet Bakanlığı’nın düzenlediği Uluslararası Yargı Sempozyumu’nda çarpıcı bir konuşma yaptı. Kılıç, “Dün yargının siyaseti kuşatma gayretlerine karşı çıktığımız gibi bugün de siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen Haşim Kılıç'ın sözleri, önümüzdeki günlerde yaşanacak siyasal gelişmelerin habercisi sayılabilir. Kılıç, bu sözleri kamuoyu önünde dile getirerek, AKP'nin Anayasa Mahkemesi üzerinde baskı kurma girişimini boşa çıkarıyor. Bilindiği üzere, Anayasa Mahkemesi CHP'nin başvurusu üzerine, "Cumhurbaşkanlığı'nın süresi"ne ilişkin bir karar verecek. Yasalarımıza göre, Anayasa Mahkemesi CHP'nin başvurusunu en geç Mayıs ayı içinde sonuçlandırmak zorunda.

AKP, Anayasa Mahkemesi'nin kendi isteği doğrultusunda karar vermesini bekliyor. Başbakan Erdoğan, mahkemenin "Cumhurbaşkanlığı seçimi 2014 yılında yapılacaktır. Mevcut Cumhurbaşkanı bir daha aday olamayacaktır" şeklinde bir karar vermesini istiyor. Cumhurbaşkanı Gül ise, mahkemenin önüne gelen dosyayı kendi isteği doğrultusunda sonuçlandırmasını arzu ediyor. Gül, "Mevcut Cumhurbaşkanı'nın süresi 2014 yılında biter. Mevcut Cumhurbaşkanı halk tarafından yapılacak seçimde yeniden aday olabilir" kararını bekliyor.

Ankara'da adeta bir bilek güreşine dönen siyasi çekişme, mahkeme başkanının medya önünde yaptığı açıklamayla kamuya mal oluyor. Gül'e yakınlığıyla bilinen Haşim Kılıç, AKP'ye yönelik mesajıyla, safını da belli ediyor. Gül ile Erdoğan'ın siyasi çekişmesi artık saklanamaz bir hal alıyor!

12 EYLÜL ÖNCESİ KAÇ CHP'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ?

12 Eylül 2010 referandumunun ardından ''açılmak zorunda kalınan'' darbe davası, 4 Nisan günü görülmeye başlanacak. Yüzlerce kişinin yargılanması gereken dava, iddianamenin kapsamı dar tutulduğu için, iki kişiyle; Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya ile sınırlı tutulacak. CHP de kamunun ilgiyle izleyeceği bu davaya, ''müdahil'' olarak, üstüne yapıştırılmaya çalışılan ''darbeci'' yaftasından kurtulmaya çalışacak. AKP, 12 Eylül'ün hiçbir zararını görmediği halde, kendisini "mağdur" olarak pazarlamayı biliyor. CHP ise, faşist darbenin zararını en çok gören partilerden biri olmasına rağmen, bunu topluma yeterince anlatamıyor. Oysa ki; CHP'nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Türkiye'yi 12 Eylül 1980 sürecine götüren zaman dilimi içinde, onlarca CHP'li hayatını kaybetmiş! CHP şimdi bu "göstermelik" dava dolayısıyla, uğradığı maddi ve manevi zararı kamu önünde anlatma fırsatı bulacak.

MENDERES ZULÜMDEN KAÇMADI, REFORMA KARŞI ÇIKTIĞI İÇİN CHP'DEN AYRILDI!

Başbakan Erdoğan, CHP'yi ''eskitmek'' için bilinen bir taktiğe başvuruyor. Sürekli olarak CHP'nin geçmişini eleştiren Başbakan, böylece hem bugün yaşananları gözden kaçırmayı başarıyor, hem de CHP'yi sürekli olarak ''savunma yapmak zorunda kalan'' bir konuma sokuyor. Oysa ki; bunun tam tersinin olması gerek! AKP bugün ABD'nin adeta bir emir eri ve postacısı konumunda... ABD'nin Türkiye Büyükelçisi medya önünde "İran'dan petrol almayı azaltın'' diyor, AKP bu emri hemen yerine getiriyor. Keza; ABD'nin Ortadoğu'daki maşası haline gelen AKP, Suriye - İran - Çin ve Rusya'yı parçalama projesini "kendi planı" gibi sunmaya çalışıyor. ABD'nin planlarının basit bir piyonu olan AKP, bu gerçeğin üzerini örtmek için CHP'nin geçmişine saldırıyor.

İnönü dönemini diline dolayan AKP, Adnan Menderes'in CHP'den ayrılmasını bile "Dindarlara yapılan zulümden dolayı kaçtı" diye anlatıyor. Oysa ki; Menderes'in CHP'den ayrılmasının temel sebebi, sınıfsaldır! Menderes bir toprak ağasıdır ve CHP'nin ''toprak reformu''na karşıdır. Bu yüzden, toprak ağası üç arkadaşıyla birlikte CHP'den ayrılmış ve toprak reformunun gerçekleşmesini engellemiştir. Erdoğan, bu basit gerçeğin üstünü örterek CHP'yi hala ''din düşmanı'' gibi göstermeye çalışıyor.

www.twitter.com/barisyarkadas

CHP'nin 12 Eylül davasına yaptığı başvuru dilekçesini okumak için BURAYA TIKLAYIN

Bu yazı toplam 1014 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.