Avukatlar, AFAD tarafından çadırkentlere alınmadı

Avukatlar, AFAD tarafından çadırkentlere alınmadı

Deprem bölgesinde bulunan çadırkentleri ziyaret edip, depremzedelere hukuki hakları hakkında bilgilendirme yapmak isteyen bir grup gönüllü avukat, AFAD yetkililerince çadırkentlere alınmadı.

Bir grup avukatdeprem sonrası vatandaşlara hukuki hakları konusunda bilgi vermek için dün gönüllü olarak Adıyaman’daki bir çadırkente gitti. Zonguldak, Bartın ve Kastamonu’dan deprem bölgesine giden avukatların çadırkente girişine, AFAD yetkililerince, “Valilik talimatı var” denilerek izin verilmedi. Avukatlar ile AFAD yetkilileri arasında tartışma yaşandı.

Bir avukat, AFAD görevlisine, “Başınız sıkıştığında, hukuki olarak zora girdiğinizde sizin de avukata ihtiyacınız var. Buradaki insanların da avukata ihtiyacı var” derken başka bir avukat ise “Hiç kimsenin mahremine girmek için gelmedik biz buraya. Neden ‘Burada ne yapacaksınız, insanlara ne anlatacaksınız’ diye sormuyorsunuz? Valilikten size verilen bir talimat var. Bu talimatın neden verildiğini hiç sorguladınız mı, düşündünüz mü? Biz, burada gönüllüyüz, sizin gibi” diye tepki gösterdi. AFAD yetkilisi, “Konuyu burada kapatalım. Bunu niye üst yönetime gidip anlatmıyorsunuz” cevabını verirken başka bir avukat da “Üst yönetimi bulamıyoruz. Üst yönetim yok. Vali bulamıyorsun, kaymakam bulamıyorsun. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok, buradaki valilerden kaynaklanıyor” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.