Böcek hakkında sevindiren açıklama

Böcek hakkında sevindiren açıklama

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yoğun bakımda tedavisi süren Muhittin Böcek'in sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, enfeksiyon mücadelesinin devam ettiğini, bilincinin yerinde olduğunu aktardı.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi yoğun bakımda tedavisi süren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, enfeksiyon mücadelesinin devam ettiğini, bilincinin yerinde olduğunu aktardı. Rektör Özkan, kas güçsüzlüğüyle ilgili fizik tedavi uygulandığını, uyandırıldığı zamanlarda da canı istediği şekilde yiyip içtiğini söyledi. 

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüs tedavisi sonrasında akciğerlerinde oluşan hasar nedeniyle 17 Ağustos'tan 25 Eylül'e kadar özel bir hastanede, 25 Eylül'den itibaren de AÜ Hastanesi'nde tedavisi devam Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı  Muhittin Böcek'in sağlık durumuyla ilgili açıklamalar yaptı. 

İLK GÜNE ORANLA DAHA İYİ

Muhittin Böcek'i 25 Eylül'de AÜ Hastanesi'ne devraldıklarını hatırlatan Prof. Dr. Özlenen Özkan, ilk geldiği güne oranla durumunun şu an çok daha iyi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Özkan, "Yoğun bakımda zaten direkt devralmıştık kendisini. İlk geldiği anda tabi bugüne nazaran daha kötüydü, o yüzden almıştık zaten. Şu anda çok çok daha iyi, özellikle geçen haftaya göre bütün bulguları, akciğer bulguları çok daha iyi. Şu anda enfeksiyonla mücadele ediyoruz. Diğer organları gayet iyi durumda, makineye bağlı ancak bilinci, şuuru yerinde. Bu anlamda gayet iyiye gidiyor, bu da bizi sevindiriyor" dedi. 

ENFEKSİYON EN BÜYÜK HANDİKAP

Başkan Böcek'in uyandırılma durumlarıyla ilgili bilgi veren Rektör Prof. Dr. Özkan, uyandırılma işlemlerinin ara ara denenmekle beraber çok uzun süreli olamadığını kaydetti. Ama bunun için uğraşıldığını belirten Prof. Dr. Özkan, "Enfeksiyon bizim için en büyük handikap. Ama onun dışında bilinci yerinde. İletişim sağlıyor bizimle" diye konuştu.

KAS GÜCÜ İÇİN FİZİK TEDAVİ

Yoğun bakımdaki tedavisi nedeniyle kas ve solunum kaslarındaki güçsüzlükle ilgili fizik tedavi uygulandığını açıklayan Rektör Prof. Dr. Özkan, "Şu anda kolları gayet iyi durumda, fizik tedavi süreci devam ediyor. Zaten uzun süre yatan her hasta için bu böyledir, prosedür böyledir. Güçsüzlüğü kas kaybına bağlı bir miktar olmakla beraber onda da daha iyiye gideceğini düşünüyoruz" dedi. 

GÜNLÜK YİYİP İÇİYOR

Başkan Böcek'in uyandırıldığı anlarda çorba içtiğinden, yemek yediğinden de bahseden Rektör Özkan, "En büyük merak konusu mönüsü aslında. Evet ara ara kendine geldiği zaman bazı istemleri oluyor. Ağızdan besleniyor yavaş yavaş, mümkün mertebe. Canı istediği şeyler oluyor. Onları söylüyor ve kendisine temin ediyoruz. Her gün bir şeyler canı istediği şekilde yiyip içiyor başkan. Bugün tarhana, yarın mercimek bu şekilde. Günlük ufak ufak yemeklerini yiyor" diye konuştu. 

YAVAŞ YAVAŞ TOPARLAYACAK

Başkan Böcek'in uyandırıldığı anlardaki konuşmaları ile ilgili önce makineden tamamen ayrılması, sonrasında bunları konuşmanın daha doğru olacağını dile getiren Prof. Dr. Özkan, "Makineden ayrıldıktan sonra yavaş yavaş konuşmaya başlayacak elbette. Bilinci yerinde herhangi bir sıkıntı olmayacak ama. Tabi ilk etapta biraz daha güçsüzlüğü olur ama ondan sonra yavaş yavaş toparlayacaktır" dedi. 

YAKINLARI UZAKTAN GÖREBİLİYOR

Başkan Böcek'in yakınlarının ziyaret durumu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Özkan, şunları söyledi:

"Tabii şu an Covid servisinde. Buradan hem üniversite çalışanlarımıza, özellikle Muhittin Böcek başkanımızla ilgilenen doktor arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Cansiperane çalıştılar. Bütün hastalarımızı olduğu gibi Muhittin Böcek başkanımızı da titizlikle takip ettiler. Bu bağlamda tedavisi devam ediyor. Covid servisinde olduğundan, sürekli herkesin yanına girip çıkması, hem onun için hem yakınları için çok iyi olmayacağından ara sıra uzaktan yakınları görebiliyor."

DOĞRU BİLGİ UYARISI

Başkan Böcek'in sağlık durumuyla ilgili mümkün mertebe doğru bilgileri vermenin görevleri olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Özlenen Özkan, bilgi kirliliğine karşı şöyle uyardı:

"Çünkü sonrası için herkes gerçeklerle karşılaşacak. Bu anlamda bizden doğru bilgi olmaması, çıkmaması mümkün değil. Bu açıdan bize itibar edilmesi daha iyi olur. Çünkü başkaları bizim adımıza konuşabiliyor ama en doğru bilgi her zaman üniversitemiz tarafından verilen bilgidir. Gelecek hafta için de inşallah biraz daha iyiye giderse zaten yine başkanımızla ilgili güzel haberleri ekibimiz başhekimlik, Muhittin Böcek başkanımızı takip eden doktor arkadaşlarım verecektir."

SERVİS İÇİN TARİH VERMEK ZOR

Böcek'in yoğun bakımdan servise alınması için her şeyin yolunda gitmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Özkan, şunları söyledi:

"Bazı iyi kriterlere sahip olması gerekiyor. Bunlar olduğu zaman yine doktor arkadaşlarımız karar verecek, onların alanı ve onların hastası. Karar verildiği anda evet makineden ayrılabilir, normal servise çıkabilir aşamasına inşallah gelebilirsek elbette ki servise alınacak. Ama şu anda bir zaman vermek çok doğru olmayacaktır. Çünkü yoğun bakım hastası. Enfeksiyon hali hazırda mevcut. Her yoğun bakım hastasında olduğu gibi bu hasta için de yüzde 100 konuşmak çok doğru olmaz. Çünkü her an her şeyle karşılaşabiliriz. O zaman biz de mahcup oluruz, sevenleri de hayal kırıklığı yaşar. Bu anlamda güzel haberler geliyor, ancak yine de temkinli konuşmakta fayda var. Kriterler düzgün olduğu ve istediğimiz düzeyde olduğu zaman inşallah servise almayı planlıyoruz. Ama şu an için net, kesin bir tarih vermek çok doğru olmaz."

17 AĞUSTOS'TAN BERİ HASTANEDE

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, 17 Ağustos'ta Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine özel hastanede tedaviye alındı. Sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine Başkan Böcek, 7 Eylül'de yoğun bakımda uyutuldu. Koronavirüs tedavisinin ardından astım rahatsızlığı ve akciğerlerindeki yırtılma nedeniyle tedbir amaçlı uyutulan Böcek, 25 Eylül akşamı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.