İkindi ve Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

İkindi ve Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

Müslümanlar için farz olan birçok ibadet türü bulunmaktadır. 5 vakit namaz kılmak bunlardan bir tanesidir ve aynı zamanda İslam'ın 5 şartından bir tanesi olarak da karşımıza çıkar.

Müslümanlar için farz olan birçok ibadet türü bulunmaktadır. 5 vakit namaz kılmak bunlardan bir tanesidir ve aynı zamanda İslam'ın 5 şartından bir tanesi olarak da karşımıza çıkar. Namaz nasıl kılınır sorusuna gelecek olursak da öncelikle kişinin namaz kılmadan önce abdest alması gerekir. Daha sonrasında niyet edilip namaza başlanır. Sübhane, Fatiha ve Kur'an'dan bir süre okunur sonrasında rüku ve secde ile birlikte bir rekat son bulmuş olur. Her namazın farklı sayıda rekatı ve bazı kuralları mevcut. Bu sebeple de namazın nasıl kılındığı konusunda bu bilgiler genel bilgilerdir. Yazının ilerleyen kısmında namaz vakitlerine göre nasıl kılındığı da anlatılacaktır.

 

İkindi Namazı Nasıl Kılınır?

Günün 3.vakti olan ikindi namazı 8 rekattan oluşmaktadır. Bu 8 rekat 4 sünnet ve 4 farz şeklinde ayrılmıştır. İlk rekatta Sübhane, Fatiha ve Kur'an'dan bir süre okunur. İkinci rekatta secdedeyken Ettehiyyatü, Salli ve Barik duaları okunur. Üçüncü rekatın başlangıcında Fatiha'dan değil Sübhaneke'den başlanır. Dördüncü rekatın secdesinde de bu duaların yanı sıra Rabbena okunmaktadır. İkindi namazı nasıl kılınır diye soracak olan kişiler işte ikindi namazının farzında buna dikkat etmelidir. Sünnetten farklı olarak ikinci rekatın secdesinde sadece Ettehiyyatü okunurken üçüncü rekatın başlangıcında da Sübhaneke ile değil Fatiha ile başlanmaktadır. İşte aradaki fark budur.

 

Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

Günün 4.vakti olan akşam namazı 5 rekattan oluşmaktadır. Akşam namazı nasıl kılınır sorusunda akşam namazında diğer vakitlerden farklı olarak ilk başta farz kılınmaktadır. 3 farz ve 2 sünnetten oluşan akşam namazının kılınış şekli de ikindi namazının farzıyla benzerlik göstermektedir. Yani farzın 2.rekatında sadece Ettehiyyatü okunurken 3.rekatın sonunda Ettehiyyatü yanında Salli, Barik ve Rabbena da okunmaktadır. Doğal olarak akşam namazının sünnetinin 2.rekatında secdede Ettehiyattü, Salli, Barik ve Rabbena okunur. Yani namaz kılmak bu şekilde olmaktadır. Kişinin Fatiha, Sübhaneke, Ettehiyattü, Salli, Barik, Rabbena surelerinin yanı sıra Fatiha'dan sonra okunacak 1 adet sur bilmesi namaz kılması için yeterli olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.