Kritik isim görevden alındı

Kritik isim görevden alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner görevden alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner görevden alındı. Öner’in yerine İstanbul Başsavcı Yardımsısı Hasan Yılmaz Adalet Bakan Yardımcılığına atandı

Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hasan Yılmaz aynı zamanda HSK Birinci Daire Üyesi olarak da görev yapacak.

Yılmaz, Gezi davasından beraat eden iş insanı Osman Kavala hakkında “Anayasal düzeni değiştirmek” ve “casusluk” suçlamalarıyla ikinci iddianameyi hazırlamıştı.

HASAN YILMAZ...

Okmeydanı'nda çıkan olaylar sırasında, cenaze için gittiği cemevi avlusunda başından vurularak öldürülen Uğur Kurt ile ilgili soruşturmayı yürüten terör suçları savcısı Hasan Yılmaz, "görevini kötüye kullandığı" gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na şikayet edildi. "Terör Suçları Bürosu'nun, olaya karışan Terörle Mücadele Şubesi polisleri ile birlikte çalıştığı belirtilen dilekçede, "Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz, acımasız bir yaşam hakkı ihlaline karşı, şüpheli polisi korumuş oluyor. Savcı Hasan Yılmaz hakkında soruşturma izni teklifi ve olur verilmesini talep ediyoruz" denilmişti.

Okmeydanı'nda çıkan olaylar sırasında, cenaze için gittiği cemevi avlusunda başından tabancayla vurularak öldürülen Uğur Kurt ile ilgili soruşturmayı yürüten terör suçları savcısı Hasan Yılmaz, "görevini kötüye kullandığı" gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na şikayet edilmişti.

Uğur Kurt'un ailesinin avukatı Turgut Kazan, bugün HSYK'ya başvurarak, Uğur Kurt'un ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Terör ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu'nda görevli savcı Hasan Yılmaz hakkında soruşturma açılmasını talep edilmişti.

"İNCELEME BİR GÜN SONRA YAPILDI"

Uğur Kurt'un, polis memuru S.K'nın ateş etmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtilen şikayet dilekçesinde, soruşturmayı yürüten savcı Hasan Yılmaz'ın, olay yerinde yapması gereken incelemeyi bir gün sonra yaptığı ifade edildi. Savcının, Olay Yeri İnceleme Raporu'nda, “Kalabalık nedeniyle açı ve mesafe ölçümlerinin ve cadde üzerinde başkaca izlerin araştırmasının mümkün olmadığını" belirterek incelemeyi tamamladığı anlatılan dilekçede, “Yani, bir ölüm olayından sonra yapılması gerekenleri yapmamıştır" ifadelerine yer verilmişti.

"ŞÜPHELİ POLİSİ KORUMA YAKLAŞIMIYLA HAREKET EDİLDİĞİNİ GÖSTERİYOR"

Savcı Hasan Yılmaz'ın görevini kötüye kullandığı öne sürülen dilekçede, Yılmaz'ın mevcut kamera kayıtlarının tamamını inceleyip tanıkları dinlemeden “meşru müdafaa" ve “orantılı saldırı" değerlendirmesi yaptığı iddia edilmişti. 

"Tüm kanıtların toplanmadan, tanıklar dinlenmeden ve şüphelinin ifadesi alınmadan peşin bir hükmün kabul edilemez olduğunu" belirten avukat Turgut Kazan, dilekçesinde şu ifadelere yer vermişti: 

“Savcı Yılmaz'ın bu tespiti dosya gerçeği ile bağdaşmıyor. Kamera kayıtlarına göre, amiri 'Sıkma, sıkma, bekle' diye uyarıyor. Ama şüpheli ateş ediyor. Oysa diğer polisler ateş etmiyor. Üstelik, o yönde bir cemevi ve başka insanlar varken, havaya ateş etmek yerine cemevine doğru ateş ediliyor. CD inceleme tutanağında 3 saldırgan bulunduğu ve 3 molotof atıldığı, saldırganların da kaçtığı not edilmişken, izin isteyen yazıda 'Saldırıların tekrarlanacağı' olasılığının dile getirilmesi, şüpheli polisi koruma yaklaşımıyla hareket edildiğini gösteriyor."

"SAVCI, ŞÜPHELİ POLİSİ KORUDU" İDDİASI

Şüpheli polis memuruyla ilgili soruşturmanın Memur Suçları Bürosu'nca yürütülmesi gerektiğini de belirten avukat Kazan, soruşturmayı başka bir savcının yürütmesi konusundaki talebinin de reddedildiğini vurgulamıştı. Terör Suçları Bürosu'nun, olaya karışan Terörle Mücadele Şubesi polisi ile birlikte çalıştığı belirtilen dilekçede, “İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz, acımasız bir yaşam hakkı ihlaline karşı şüpheli polisi korumuş oluyor. Savcı Hasan Yılmaz hakkında soruşturma izni teklifi ve olur verilmesini talep ediyoruz" denilmişti.

ÖLDÜREN POLİSE 12 BİN LİRA CEZA

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi sanık polis S.K'yi "taksirle ölüme neden olma" suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmış, ceza da 12 bin 100 TL adli para cezasına çevrilmişti.

CENGİZ ÖNER KİMDİR?

974 yılında Manisa’nın Demirci İlçesinde doğdu.

İlk ve orta öğrenimi Demirci'de tamamladı. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Yüksek lisans eğitimini Kamu Hukuku alanında Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı.

1998 yılında Avukatlık, 2001 yılında Hakim ve Savcılık Stajını bitirdi.

Sırasıyla Ağrı Patnos Cumhuriyet Savcılığı, Kütahya Şaphane Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Ayaş Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimliği, Beypazarı Cumhuriyet Başsavcılığı, Isparta Cumhuriyet Savcılığı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

29.07.2017 - 21.07.2018 tarihleri arasında Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.

21 Temmuz 2018 tarihinde Bakan Yardımcısı olarak atanan Sayın Öner evli ve üç çocuk babasıdır.   

Kaynak:http://www.krttv.com.tr/gundem/adalet-bakanligi-nda-kritik-isim-gorevden-alindi-h50356.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.