Sinan Ateş cinayetinde peş peşe yeni gelişmeler

Sinan Ateş cinayetinde peş peşe yeni gelişmeler

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş suikastında tetikçi Eray Özyağçılar'ı kaçırdığı iddia edilen ve 3 kez gözaltına alınan Tolgahan Demirbaş ile Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel'den sonra MHP'li avukat Serdar Öktem de tutuklandı.

Ateş suikastı faillerinden Doğukan Çep’in MHP Hopa İlçe Başkanı ile fotoğrafı çıktı. Çep'in Hasan Gedik dosyasındaki 35 senelik cezası nedeniyle arandığı dönemde Çekmeköy’deki evinde olduğu öğrenildi. MHP'li vekilin evine giden polise tayin, savcının iznine uzatma... İşte Ateş suikastındaki son gelişmeler...

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayeti sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli MHP'li avukat Serdar Öktem'in emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünden sonra adliyeye sevk edilen Öktem, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifade verdi. Öktem, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Böylece soruşturmada tutuklu sayısı 18 oldu.

Avukat Serdar Öktem ve MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz

DAHA ÖNCE TETİKÇİNİN AVUKATLIĞINI YAPMIŞTI

Avukat Öktem, Sinan Ateş cinayeti soruşturması kapsamında tutuklanan Doğukan Çep ile MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk ve firari tetikçi Eray Özyağcı’nın da geçmişte avukatlığını yapmıştı.

Tolgahan Demirbaş ve Olcay Kılavuz

MHP İLÇE BAŞKANI İLE FOTOĞRAFO ORTAYA ÇIKTI

Çep’in MHP Hopa İlçe Başkanı Cengiz Köse ile görüntüleri açığa çıktı.

Erol Kibar’ın sosyal medya hesabındaki fotoğrafta, MHP Hopa İlçe Başkanı Cengiz Köse’nin Hopa’da bir kafede Doğukan Çep ile aynı masada oturduğu görüldü.

Soldan üçüncü MHP Hopa İlçe Başkanı Cengiz Köse, karşısında Erol Kibar ve en sağda tekbir (tevhid) işareti yapan Doğukan Çep.

Doğukan Çep’i Gürcistan’a kaçırdığı iddia edilen MHP Hopa İlçe Başkanı Cengiz Köse’ye KRT ulaşmış, Köse iddialar hakkında ilk kez konuşmuştu.

MHP'Lİ VEKİLİN EVİNE GİDEN POLİSE TAYİN, SAVCININ İZNİNE UZATMA

T24 yazarı Tolga Şardan, eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin yeni bilgileri aktardı. Şardan'ın aktardığına göre Doğukan Çep'in Hasan Gedik dosyasındaki 35 senelik cezası nedeniyle arandığı dönemde Çekmeköy’deki evinde olduğu açığa çıktı.

Şardan ayrıca, soruşturma kapsamında tutuklanan Tolgahan Demirbaş’ı gözaltına almak için MHP Milletvekili Olcay Kılavuz'un evine giden polis ekibinde yer alan bir polis memurunun tayinin çıkarıldığını yazdı. Soruşturmayı yürüten Asayiş Şubesi Cinayet Bürosu personeli polis memuru, Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü kadrosuna atandı.

Soruşturmaya ilişkin bir diğer gelişmede ise soruşturma savcısının izninin uzatılması oldu. Şardan, "Aldığım bilgiye göre, soruşturmanın asıl savcısının izni uzatıldı. Başsavcılığın talimatı sonrasında savcının 2 Şubat’a kadar iznine devam edeceği belirtiliyor" dedi.

Tolga Şardan'ın yazısından ilgili bölümler şöyle:,

"Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesinin kilit isimlerinden Doğukan Çep’in ifadesi kamuoyuna yansıdı. Çukurambar cinayetinin tetikçisi olduğu iddiasıyla halen aranan Eray Özbağcı’nın iki özel harekât polisince Ankara’ya getirilmesini organize eden Çep’in Gürcistan’daki bağlantıları dikkat çekiyor. Bir ayağı Gürcistan’da olan Çep, sıklıkla Batum’da buluyordu. Çep’in, hakkındaki yakalama kararları sebebiyle uzun süredir arandığı için kimliğini gizlemek amacıyla Gürcistan’da bulunduğu sırada “Abdullah” kod adını kullandığını tespit ettim."

SAVCININ İZNİ UZATILDI

"Sinan Ateş cinayetiyle ilgili Ankara Adliyesi’nde kritik gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Bilindiği üzere, soruşturma savcısı dört günlük izine çıkartılmıştı. Bu süre içinde cinayetin diğer önemli ismi Tolgahan Demirbaş adliyeye getirilmiş ve ifade verdikten sonra adli kontrol şartıyla evine gönderilmişti. Aldığım bilgiye göre, soruşturmanın asıl savcısının izni uzatıldı. Başsavcılığın talimatı sonrasında savcının 2 Şubat’a kadar iznine devam edeceği belirtiliyor. Gariplik savcıyla sınırlı değil. Aynı savcının kâtibi de izine çıkarıldı!"

"SAVCI KAYA, ESKİDEN POLİSMİŞ"

"Bir ilginç bilgi daha vereyim. Soruşturmanın yükü nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dosyaya ikinci savcı atanmıştı geçen hafta. Kıdemli savcı izine çıkartılırken, meslekte henüz üç yılı dolmamış kıdemsiz Savcı Durmuş Ali Kaya’nın mesleki kariyerini önceki Büyüteç’te duyurmuştum. Yine aldığım bilgiye göre; Savcı Kaya, adalet teşkilatında savcılığa başlamadan önce Emniyet teşkilatı personeliydi. Yani polisti! Polislikten savcılığa geçen Kaya’nın Aydın’daki görevinden jet hızıyla Ankara Adliyesi’ne atanmasının bir anlamı olsa gerek. Kaya’nın söz konusu atamasının arkasında kimler var acaba? Bu arada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara Adliyesi’nde ağırlığının bulunduğunu deyim yerindeyse Bağdat’taki sağır sultan bile duydu. Soylu’nun adliyedeki ağırlığı ile polis kökenli Savcı Kaya’nın Ankara’ya atanması arasında bir bağlantı olup olmadığı sorusunun yanıtı önemli."

BİR POLİSİN TAYİNİ ÇIKARILDI

"Ateş cinayetinden sonra yaşanan önemli bir gelişmenin bir yansıması oldu. Hatırlanacağı üzere; üçüncü kez adliyeye getirilen ve tutuklanan zanlı Tolgahan Demirbaş, ilk kez MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un yanında gözaltına alınmıştı. Cinayetle bağlantısı olduğu iddiasıyla Demirbaş’ı gözaltına almak amacıyla görevlendirilen Ankara Emniyeti Asayiş Şubesi’nden polis ekibi, eve gittiğinde MHP’li Kılavuz’la karşılaşmıştı. Bana ulaşan iddiaya göre; söz konusu polis ekibinde yer alan bir polis memurunun tayini çıkarıldı! Soruşturmayı yürüten Asayiş Şubesi Cinayet Bürosu personeli polis memuru, Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü kadrosuna atandı. Atama sonrasında söz konusu polis memurunun emeklilik dilekçesi verdiği belirtiliyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.