Tekel bayilerinden ülke genelinde eylem kararı

Tekel bayilerinden ülke genelinde eylem kararı

Saat 22.00 ila 06.00 arasında alkollü içki satışına getirilen 320 bin liralık ceza tekel bayilerini isyan ettirdi. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, 'Ülke genelince eylem yapacağız' dedi.

Birçok tekel bayisi yüksek cezalar nedeniyle kapısına kilit vurmak durumunda kalırken, bu durumun zincir marketlerin işine geldiğini belirten tekel bayileri, cezaların daha da arttırılmasının kendilerini tasfiye etmeyi amaçladığını belirtiyor.

Düzenlemeye ilişkin Sol'a konuşan Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, seslerini duyurmak için eylem yapacaklarını söylerken, söz konusu düzenlemenin kendileri için idam fermanı, tasfiye anlamına geldiğini dile getirdi.

'DÜNYADA BENZERİ YOK'

"Bu yasa resmen boynumuza takılmış bir ilmiktir, idam fermanıdır. Biliyoruz ki daha önce de birçok kez isyan ettiğimiz bu durum, düzmece tutanaklarla tekel bayisi esnafını tasfiye etme yasasıdır. Hiçbir tekel bayisi bu cezayı ödeyemez, ödemeyi bırak hiçbir tekel bayisinde 320 bin liralık sermayesi yok" diyen Aybaş, "Dünyada emsali olmayan bir ceza ve yasadır. 5 yıl içinde bu cezayı 3 kere yiyenin ruhsatı iptal edilecekmiş. Bir kere yese bu cezayı zaten bitmiş demektir" ifadesini kullandı.

'KENDİNİ YAKMAK İSTEYEN MESLEKTAŞLARIM VAR'

"Hükümet acilen AVM'ler ve zincir marketler için yasa çıkartmalı" talebinde bulunan Aybaş, "Zincir marketlerden alkol satışı kaldırılacak, bizler de ruhsat saatinde dükkanlarımızı kapatacağız. Yoksa bu işin sonu intihardır. Cezalardan dolayı kendini yakmak isteyen meslektaşlarım var" diye konuştu.

'ÜLKE GENELİNDE EYLEM YAPACAĞIZ'

Aybaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu düzenleme tekel bayileri için ölüm fermanıdır, bir esnaf grubunun yok olmasıdır, mahallelerin ışıklarının sönmesi demektir. Avrupa’dan örnek alınan bu yasanın sadece biz tekel bayilerine uygulanması eşitsizliktir.

Küçük esnafı korumak gerekirken zincir marketlere boğdurmaktır. Türkiye genelinde bütün illerden meslektaşlarımızla sesimizi iktidara duyurmak için ülke genelinde eylem yapacağız."

Kaynak:http://www.krttv.com.tr/gundem/tekel-bayilerinden-ulke-genelinde-eylem-karari-h50986.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.