1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Halkbank Sayıştay raporuna takıldı

Halkbank Sayıştay raporuna takıldı

Halk Bankası’nın kredilendirme işlemleri Sayıştay raporuna takıldı. Birgün gazetesinden Nurcan Özdemir’in haberine göre, Sayıştay’ın Türkiye Halk Bankası’nın 2018 yılı hesaplarına ilişkin denetim raporunda,

A+A-

Halk Bankası’nın amacına uygun olmayan kredilendirme işlemleri Sayıştay denetçilerinin raporuna yansıdı. Sayıştay, bankayı kredi dağılımlarında KOBİ’ler lehine hareket etmesi yönünde uyardı. Ancak bankanın kredileri Türkiye’nin beş dev firmasına gitti.

Halk Bankası’nın kredilendirme işlemleri Sayıştay raporuna takıldı. Birgün gazetesinden Nurcan Özdemir’in haberine göre, Sayıştay’ın Türkiye Halk Bankası’nın 2018 yılı hesaplarına ilişkin denetim raporunda, asıl görevi “esnaf ve sanatkarlar ile küçük ve orta ölçekli sanayi işlemlerini” destekleme olarak belirlenen bankanın, kredilendirmede bunu daha fazla öncelemesi istendi.

İHTİSAS KREDİLERİNDNE OLUŞTU

Rapora göre banka, 2018 yılında 250,5 milyar TL nakdi kredi verdi. Bunun yüzde 65,9’u ticari kredilerden, yüzde 17,8’i bireysel kredilerden ve yüzde 16,3’ü de ihtisas kredilerinden oluştu. Ticari segmentte yer alan 3 bin 774 müşteri üzerinde 22,6 milyar TL olmasına karşın bunun 180 kat daha fazlası olan KOBİ segmentindeki 675 bin 654 adet müşteri üzerinde 90,1 milyar TL kredi bulunduğu bildirildi.

17 MİLYAR NAKDİ KREDİ

2018 yılsonu itibarıyla kurumsal-ticari müşterilere kullandırılan nakdi kredilerin 17,3 milyarının ilk beş firmaya, 27,7 milyar TL’sinin ilk 10’a , 40,8 milyarının ilk 20’ye, 90,3 milyarının ilk 100’e, 104,2 milyarının da ilk 150’ye verildiğinin altı çizildi. Buna göre bankanın verdiği kredileri kullananların yüzde 37.1’i kurumsal, yüzde 36’sı KOBİ, yüzde 17,8’i bireysel, yüzde 9.1’i de ticari müşterilerden oluştu. Bir önceki yıla göre kurumsal müşteriler yüzde 4 artarken KOBİ’lerin oranı çok az değişti.

KOBİ DESTEĞİ ARTMALI

Sayıştay denetçileri, bu tespitler üzerinden “Kurumsal müşterilerden ziyade, cari mevzuat çerçevesindeki kullandırımlarla toplam kredilerdeki oransal payın KOBİ’ler lehine arttırılması önerilir” uyarısında bulunuldu. Uluslararası finansal piyasalardaki gelişmeler sonucu yabancı para kurlarındaki olası yükselmelerin şirketleri olumsuz etkileyeceğinin altının çizildiği raporda, “Muhtemel gelişmeler bankanın kredi riskini olumsuz etkilemesi yanında, banka sermaye yeterlilik rasyosunu da negatif etkilemesi kaçınılmaz olacaktır” denildi.

Bu haber toplam 536 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.