1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümete açlık tehlikesi uyarısı

Hükümete açlık tehlikesi uyarısı

Türk-İş’in gıda fiyatlarındaki artışın aile bütçesindeki olumsuz etkisine dikkat çektiği Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklamasının ardından çarpıcı bir açıklamada Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’dan geldi.

A+A-

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, hükümeti ve vatandaşları açlık tehlikesine karşı uyardı ve tarımda ithalata son vermeye çağırdı.

Türk-İş’in açıklamasına göre, dört kişilik bir ailenin mutfak harcaması (açlık sınırı) mevcut net asgari ücreti geçerken, TZOB Başkanı Bayraktar, hükümeti ve vatandaşları açlık tehlikesine karşı uyardı.

Bayraktar yaptığı açıklamada, Türkiye’nin artık gıdada ithal etme şansının kalmadığını belirtirken, çiftçilerin yüksek girdi fiyatları nedeniyle üretim yapamadığını söyledi. Bayraktar, “Çiftçi üretemezse, tüketicinin ucuz gıdaya ulaşması hayaldir. Maliyetlerimiz çok yüksek. Bir an önce çözüm bulunmalı” dedi. Türkiye’nin ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreçten geçildiğini kaydeden Bayraktar, bu dönemin yaşanan diğer ekonomik krizlerden farklı olduğunu ifade etti.

“ÖNCEKİ KRİZLERDE TEMEL GIDA ÜRÜNLERİ UCUZDU”

Türkiye’de yaşanan önceki krizlerde et, sebze, meyve ve ekmek gibi temel gıda ürünlerinin ucuzluğuna dikkat çeken Bayraktar, “Eski krizleri nasıl atlattık? Ucuz et, ucuz meyve ve sebze, ucuz ekmek ile atlattık. Şimdi Pazar alev alev yanıyor. İnsanlarımız karınlarını doyuramıyor. Bu millete 55 liradan kıyma yediremeyiz. Eti ucuzlatmamız lazım. Mutfataki sıkıntıyı çözmek zorundayız. Gıdayı ucuztlatmamız gerekiyor.Bu krizi atlatmak istiyorsak muhakkak suretle üreticiyi destekleyeceğiz, maliyetleri aşağı çekeceğiz, ucuz gıdaya ulaşacağız. Bunu yapamazsak kriz daha uzun sürer. Bunu yapmanın yolları belli, öncelikle çiftçimizi tarlada tutmamız lazım. Tarımda üretim şart. Üretimi sağlayamazsak, çiftçimizi tarlada tutamazsak bu pahalılık devam eder. Türkiye de bu krizi kolay kolay atlatamaz. “ dedi.

“KRİZİ AŞMANIN TEK YOLU ÜRETİM”

“Yelkenler tarıma çevrilmelidir. Büyük bir ülkeyiz. Elbette krizi bir şekilde atlatırız. Ancak kısa sürede atlatmanın tek yolu; üretim. Üretici tarlada tutulmalıdır. Üretemezsek ülke kaybeder. İthalatla insanların karınlarını artık doyuramayız. Türkiye’nin artık gıdada ithalat etme şansı yok. Maliyetleri aşağıya çekip üreticiler desteklenmelidir. Kaynaklar tarıma çevrilmelidir. Karnımızı doyurmadan kriz bitmez. Üretemezsek 45-50 milyon turiste bu yaz ne yedireceğiz? Biz üretemezsek 5 milyon mülteci, yabancı, sığınmacı ne yiyecek? Bunları hesap etmek zorundayız. Artık ithalata yaparak bu kadar geniş bir kitleyi doyurma şansımız yok. İthalat pahalı. Türkiye’nin ithalat yapma şansı kalmadı. Bugün buğdayın ithal maliyeti ton başına bin 400 liranın üzerinde. Buğday üreticisine siz yeterli, geçinebileceği parayı vermezseniz bin 400 lirayı kalkarsınız, yabancı ülkelerin çiftçisine verirsiniz. Üretimi desteklemekten başka çare yok. “ dedi.

Bu haber toplam 2105 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.