1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İBB'nin bütçesiyle AKP'ye lüks ofis!

İBB'nin bütçesiyle AKP'ye lüks ofis!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Danışmanı Fahrettin Altun ve eşi Fatmanur Altun evlerine dört maaş girmesiyle gündeme gelmişti. "Daha fazlasını kazanabilecekken fedakarlık yapıyoruz" savunması yapan Fatmanur Altun hakkında bir skandal daha ortaya çıktı.

A+A-

TÜRGEV Başkanı, THY Yönetim Kurulu Üyesi ve KADEM Yönetim Kurulu üyesi Fatmanur Altun'un "Sabrımızı test etmesinler" açıklamaları olay olan Fatmanur Altun'un hakkında yeni bir iddia gündeme geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş'de Yönetim Kurulu başkanlığı yaptığı 2014 yılında Kültür A.Ş Vakfı'nın bütçesi ile Bürüksel'de kiraladığı ofisi AKP'nin "Kamu Vakfı" olarak kurduğu Yunus Emre Vakfı'na tahsis ettiği ortaya çıktı.

VAKIF İÇİN BRÜKSEL'DE LÜKS OFİS

gazzetta9.com da yer alan habere göre, 2014 Sayıştay Raporuna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2010 Avrupa Kültür Başkentliği için projeler üretmek, hazırlanan projelerin uygulanmasını takip etmek, AB hibelerinden faydalanmak, AB kurumları ile doğrudan ilişki kurabilmek ve lobi faaliyetlerini gerçekleştirebilmek, İstanbul ve Kültür A.Ş.’nin tanıtımı gerekçesiyle, şirket Yönetim Kurulu’nun 01.06.2007 tarih 2007/ 20 sayılı kararı ile Brüksel’de irtibat ofisi açılması kararı alıyor.

Ve sonrasında 08.06.2007 tarihinde IVG Immobilien Belgien Firması ile yapılan sözleşme ile (Yıllık Kira Gideri 229.800 Avro bedelli) Brüksel’de bir ofis kiralanıyor.

Ancak bir süre sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin KÜLTÜR A.Ş'sinin bütçesi ile Bürüksel'de kiralanan lüks ofisin AKP'nin "KAMU VAKFI" olarak kurduğu ve yeni düzenleme ile Mütevelli Heyetinde direkt Kültür ve Turizm Bakanı'nın yer aldığı Yunus Emre Vakfı'na bir alt sözleşme ile tahsis edildiğini ortaya çıkıyor.

Bununla da kalınmıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yunus Emre Vakfı'na tahsis ettiği lüks ofis için kendi bütçesinden 216.000 Avro tutarında bir tadilat harcamasının yapılmasını sözleşme ile taahhüt ediyor...

18.10.2010 tarihinde Kültür A.Ş. ile Yunus Emre Vakfı arasında imzalanan sözleşme ile Brüksel Ofisi Yunus Emre Vakfı’nın kullanımına veriliyor.

2014 yılına yani Fatmanur Altun'un artık KÜLTÜR A.Ş'de yönetimde olduğu döneme gelindiğinde Kültür A.Ş., gerek IVG Immobilien Belgien Firması ile gerekse söz konusu vakıfla yapmış olduğu kira sözleşmesini 31.10.2014 tarihinde sonlandırmak üzere taraflara tebligatta bulunuluyor.,

Ama ilginç bir gelişme yaşanıyor ve Yunus Emre Vakfı Kültür A.Ş.'ye sunmuş olduğu 17.03.2014 tarihli dilekçede ofisin 678m2’lik arka bölümünü 31.10.2014 tarihinde boşaltmak istediklerini, 582m2 olan ön bölümün ise 31.10.2017 tarihine kadar tüm masraflarının (kira, elektrik ısınma, personel, otopark giderleri, arka bölümün eski hale dönmesi yönündeki mal sahibi tarafından talep edilecek bedeller ve benzeri her türlü masraf ) kendileri tarafından karşılanacak şekilde kullanmaya devam etmek istediklerini belirtmiştiyor.

KÜLTÜR A.Ş de bu talebi uygun görüyor ve sözleşmeyi yeniliyor...

Bu arada Fatmanur Altun'un da yönetime 2012'de girdiği tarihten sonra da Vakıf için tahsis edilen lüks ofise 2014 yılına kadar toplamda 920 bin Euro ödeniyor!

Ve tüm bunlar olup biterken Fatmanur Altun da KÜLTÜR A.Ş yöneticisi olarak bu kararların altına imza atıyor.

Sayıştay bu konuda raporunu tutarken KÜLTÜR A.Ş'nin cevabi savunmasını da kabul etmiyor.

İşte kendisine devlet kaynaklarından gelen 4 maaşı hararetle savunan Fatmanur Altun iş milletin parası olunca "tahsis" kararlarının altına böyle imza atıyor...

Bu haber toplam 4033 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.