1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İktidara yakın yazar Gül ve Babacan'ı Kenan Evren'e benzetti

İktidara yakın yazar Gül ve Babacan'ı Kenan Evren'e benzetti

Belli ki bir güç Babacan’ı öyle bir motive etmiş ki şimdilerde partileşmek için harıl harıl çalışıyor. ‘11’inci Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül bize katkı sunuyor’ da diyordu."

A+A-

İktidara yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi yazarı Hasan Öztürk, “Şartlar olgunlaşsın diye bekleyen eski dostlar" başlıklı bugünkü yazısında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ali Babacan'ı 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren’e benzetti.

İktidara yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi yazarı Hasan Öztürk, yeni parti kurma çalışmaları yapan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ali Babacan’ı eleştirdi. Öztürk, “Şartlar olgunlaşsın diye bekleyen eski dostlar” başlıklı yazısında Gül ve Babacan’ı 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren’e benzetti.

Öztürk yazısında, Babacan ile ilgili ilginç bir detayı da aktararak şu ifadeleri kullandı; "Bir önemli siyasetçi şöyle dedi geçenlerde: ‘Bir seyahatte tesadüfen uçakta karşılaştığımız Ali Babacan, ‘Aile şirketlerimizin başına geçeceğim. Siyasette artık yokum’ demişti. Peki şimdi hangi motivasyon onu yeni bir parti kurma aşamasına getirmiş olabilir?’

Belli ki bir güç Babacan’ı öyle bir motive etmiş ki şimdilerde partileşmek için harıl harıl çalışıyor. ‘11’inci Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül bize katkı sunuyor’ da diyordu."

“Türkiye dışarıdan sıkıştırıldıkça ellerini ovuşturuyorlar, Amerika’dan bir ses Türkiye aleyhinde bir cümle kurduğunda iç geçiriyorlardı” iddiasını yazan Hasan Öztürk yazısını şöyle sürdürdü: 

"Babacan seçim öncesi ‘patates-soğan’ üzerinden ya da ‘naylon poşet’ üzerinden geliştirilen ‘ekonomi kötüye gidiyor’ rüzgârında yelkenini açtı. Açmıştı açmasına ama rüzgâr kesilince sesi de kesildi bir müddet.

Çünkü Türk ekonomisi hızla toparlandı. Genç ve tecrübesiz olduğu yaftasıyla hakkında negatif bir algı oluşturulan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve ekibi, başta uluslararası piyasalarda Türkiye’ye operasyon çeken ekiplere ağır bedeller ödetti. (İngiltere merkezli piyasa spekülatörleri mesela).

Cari açık kapandı. ‘En kötü’ geride kaldı. Türkiye ekonomisi direncini artırdı. Hem de Türkiye terör örgütleriyle Türkiye içinde ve sınır ötesinde amansız bir mücadeleye tutuşmuşken…

‘Dolar 7 lira olacak. 12 lirayı geçecek’ gibi söylemlerle piyasayı zehirlemek isteyenlerin hevesleri kursaklarında kaldı.

Bütün bunlar olunca bir de baktık ki, ‘Şartlar oluşsaydı Erdoğan’ın karşısına cumhurbaşkanı adayı olarak çıkacaktım’ diyenden ses soluk çıkmamaya…”

“EVREN’İN TUTUMUNUN BİR BENZERİNİ BUGÜN ERDOĞAN’I ALAŞAĞI ETMEKTEN BAŞKA HİÇBİR MOTİVASYONU OLMAYAN ESKİ DOSTLARI SERGİLİYOR”

Yazısında “Darbeci Evren’den ne farkınız var” diye soran Hasan Öztürk yazısını şöyle noktaladı:

“Ali Babacan’ın tabela asmaya hazırlandığı partisinin kuruluşundan haber alınamamaya başlandı.

Bu hal, bize şunu hatırlattı:

12 Eylül 1980 askeri darbesini yapan Kenan Evren bir söyleşisinde şöyle demişti: ‘12 Eylül’e gelinceye kadar müdahale etmek için şartların olgunlaşmasını bekledik.’

‘Şartların olgunlaşması’ dediği, bu memleketin Ülkücü bir evladının bir kör kurşun ile toprağa düşmesinden başkası değildi. Ya da sabah bir Ülkücüyü katleden silahın öğleden sonra bir Devrimci genci toprağa düşürmesinden başkası değildi.

Tüp kuyrukları, sana yağı, benzin kuyrukları… Yokluktan başkası değildi.

İlçelerin, semtlerin, mahallelerin hatta sokakların gruplar arasında paylaşıldığı ve akşam güneş battıktan sonra ölümün sokaklarda kol gezmesinden başkası değildi.

Darbe yapmak için şartların oluşmasını bekleyen Evren’in tutumunun bir benzerini bugün Erdoğan’ı alaşağı etmekten başka hiçbir motivasyonu olmayan eski dostları sergiliyor.

Babacan ve onun arkasındaki motivasyonun kaynağı Gül, şartların olgunlaşması için hâlâ gün sayıyor!

Ne garip öyle değil mi?”

Bu haber toplam 715 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.