1. HABERLER

  2. BİLGİ

  3. İnsanlığın ilginç batıl inançları

İnsanlığın ilginç batıl inançları

Üç kere tahtaya vurmamış, kara kedi görünce saçını çekmemiş, tepesine kuş pisleyince piyango bileti almamış kaç insan vardır?

A+A-

Batıl inançlar bir şekilde hayatımızda yer edinmiş öğretiler olup çıkmış. Siz ne kadar farkındasınız bilmem, ama "Yok yahu ben inanmam öyle şeylere” diyen insanın yanından bir kara kedi geçsin de göreyim. Bir güvercin pislesin de üstüne bakın nasıl koşuyor talihinin peşinden…

Şakası bir yana galiba ihtiyacımız da var böyle şeylere. Yani bence herkes biliyor kedilerinin renklerine göre bir şeyin değişmeyeceğini ya da ne bileyim bir olumsuzluk karşısında elini kulağına götürüp üç kere tahtaya vurmanın kendisini korumayacağını. Ama öyle öğrenmiş işte. Zaman ona bunları getirmiş eskilerden…

Ne yalan söyleyeyim ben de yapıyorum. Hatta bundan bir oyun bile kurdum kendime; şöyle ki, mesela bana en ufacık bir şeyde hemen nazar değiyor bir bakıyorum hemen dilimi ısırmışım. Olmadı zaten yanımdan biri hemen "Poponu kaşı, maazallah” deyiveriyor. Sonuçta insanlar da ”Maşallah” demeyi pek bilmiyor değil mi ama? Popomu kaşıyarak kendimi tüm nazarlardan korumam gerek…

 

Ayna ayna söyle bana

Aynanın masallardan beri hayatımızdaki yeri büyük, siz de bilirsiniz. Pamuk Prenses'in kötü kalpli üvey annesinin aynanın karşısında durup "Ayna ayna söyle bana, var mı benden güzeli bu dünyada?” diye sorduğundan beri aramızda başka bir bağ oluşturmuş durumdayız.

Buradan sonrasında da batıllar dile gelmiş demek ki, çok güzel olmanın aynayı çatlatacağına inanılmış mesela ya da çatlayan aynanın kırılıp atılması gerektiğine. Eğer atılmazsa kötü şans peşimizi bırakmıyormuş. Şimdi fark ettim, arada işlerimin ters gidişinin sorumlusu banyodaki bir köşesi çatlamış aynayı atmamammış demek…

Ayna konusunda ilginç bir batıl daha var bu arada: Bir yerlerden duymuştum, Rusya'da evden çıkmış ve bir şeyler unutup hemen geri dönmüşseniz mutlaka aynaya bakmanız gerekiyormuş. Yoksa sonuç yine aynı, o gün bir şeyler ters gidiyormuş.

Rusya'da olayı bir tek günün kötü gidişiyle kapatabiliyorsun. Bizdeki durum daha vahim. Aynayı paramparça edip atmadıkça kurtulamayacaksın o kötü şanstan.

 

Gecenin ne suçu var

Batıllarda bir de zamanı dilimlere ayırmak var. Ama en çok yüklenilen de gece. Tamam, evet tabii ki gündüz ile gecenin bir farkı olmalı. Aydınlık insanın içini ferahlatırken karanlık ruhunu daraltıyor. Ama yine de gecenin sadece geçecek bir zaman dilimi olduğunu kabul etmek güçleşiyor.

Mesela gece aynaya mı baktın, istediğin kadar güzel ya sen çirkinleşeceksin ya da kaderin; çünkü gece aynaya bakmak günahtır batılı var.

Bir de babaannemden yaşayarak öğrendiğim bir gece batılı var; gece ıslık çalmak günah. Küçükken ne zaman bir ıslıkla melodi tuttursam babaannem gündüz vaktiyle gülümseyerek yüzüme bakardı. Ama o ıslığı gece çalıyorsam vay başımıza gelenler, "Kızım sus, gece gece şeytanları toplama başımıza” derdi. Hele bir de tırnak kesmeye kalk da gör şenliği. E malum gece tırnak da kesilmez. Genelde yaz sıcağında balkonda oturuyor olurduk. Bir iki karşı çıkmaya çalışsam da bakıyorum değişmiyor, gülecek bir şeyler bulur konuyu benim bir dahaki gece ıslığıma kadar kapatırdık.

Bir de içimi kaldıranı var ki, o çok fena: gece sakız çiğnenmez. Çünkü gece sakız çiğnersen aslında ölmüşlerinin etlerini çiğnermişsin. Bütün çocukluğumun böyle böyle heba olduğunu da bunları yazarken fark ediyorum bu arada.

Bundan başka biraz bakayım başka neler varmış dedim de; mesela gece kapının önünü süpürmek de olmazmış. Bütün uğursuzlukları çağırmak demekmiş.

Bu gece batıllarının bir saati var mıdır acaba? Hayır gece 12'den sonrası içinse sorun yok da, ondan öncesini de kapsıyorsa ben gerçekten uğursuzluk toplama konusunda ihtisas yapıyorum.

 

Dünyadan batıl inançlar

Elbette insanın olduğu her yer böyle inanışlarla dolu. Dünyadan örneklerim de var.

Mesela Uzakdoğulular'ın pirince olan düşkünlüğü. Genel olarak zaten besin kaynaklarının pirinç olduğunu biliyoruz. Batıl inançları ise şöyle, düğün sırasında evlenen çiftin üzerine pirinç atıyorlar. İnanıyorlar ki, onlara göre refahı ve mutluluğu simgeleyen pirinç yeni evli çifte de iyi olan ne varsa getirecek. Bu bizdeki okunmuş pirince benziyor biraz. Ah ah her sınav öncesi az yutturmadılar o pirinçleri bize…

İspanya'da eğer bir yer süpürülürken o süpürge olurda birinin ayağına hatta ayakkabısına değerse, o kişinin asla evlenemeyeceğine inanılıyormuş. Buna benzer olarak, bizde de çayı bardakta yarım bırakırsan evlenemezsin, evliysen de dul kalırsın şeklinde duymuştum. En az biri sen uzanırken üzerinden biri atlarsa boyunun uzamayacağı kadar manasız sanırım.

Dünya genelinde hamileler üzerinde de bir inanç var. Şöyle ki, bir hamile neye bakarsa çocuğu ona benzermiş. Bir de neyi canı ister de yiyemezse o yiyeceğin şeklinde bir doğum lekesi olurmuş. Bir komşu teyzemiz vardı. Şöyle bir konuşmaları geldi şimdi hafızama: (Konuşurlarken karşısındaki diğer hamile komşu ablaya söylüyor) "Sen inanma, inanma; bir komşum vardı da canı ayva çekmiş. Bulamadılar, yiyemedi kadıncağız. Sonra çocuk bir doğdu, çenesinde kocaman bir leke”

Tabii o anda benim gözler dehşetle büyüyor. Gözümün önünden yüzünde kocaman bir ayva resmi olan bebekler geçiyor… Bu arada hamile ablanın da yüzünde bir korku… Bazen batıl inançları abartmamak gerek diye düşünüyorum şimdi, Tadında bırakmak gerekiyormuş.

Ruanda'da da ilginç bir inanış var. Kadınlar keçi eti yemiyorlarmış. Çünkü yerlerse keçi gibi sakallarının çıkacağına inanırlarmış. Umarım bilmeden yemişlerdir :)

Danimarka insanları da eğer bir tabağı vs kırılmışsa onu bir yıl boyunca saklayıp yeni yılda sevdiklerinin evlerine fırlatıyormuş. Böyleye o evlere yeni eşyalar, bolluk, bereket girecekmiş. Ben bunu sevdim aslında. Düşüncesi güzel, eğer bir oyuna dönüştürürsek eylemi de eğlenceli olur gibi, ne dersiniz?

En ilginç bulduğumla örnekleri kapatmak istiyorum artık: Katar'da yaşayan insanlar evlerinde bir örümcek görürlerse kesinlikle öldürmüyor. Çünkü eğer evlerinde yangın çıkarsa örümceklerin bu yangını söndüreceğine ve onları koruyacaklarına inanıyorlar.

Bu batıllar say say bitmez elbet. Sizin bildiğiniz ilginç batıl inançlar varsa bizimle paylaşır mısınız?

Yine de inanmıyorum demiyorum tabii, aman maazallah… Dur gitmeden üç kere tahtaya vurayım…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Bu haber toplam 539 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.