1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. İsrail'i AKP koruyacak
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İsrail'i AKP koruyacak

A+A-

ABD Başkanı Barak Obama'nın AKP ile Netanyahu hükümetini ''barıştırması'' Türkiye'nin yeni bir döneme girdiğini gösteriyor. Bu dönemin Türkiye'yi farklı felaketlere sürüklemesi bekleniyor.

Netanyahu'nun gönülleri almaya ve AKP'ye toplumsal destek sağlamaya yönelik özrünün ardından sohbet ettiğim CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türk medyasının hiç konuşmadığı ve konuşmak dahi istemediği bir gerçeğe işaret etti.

Öymen, "Türk medyası, AEGİS adı verilen füze sistemini görmezden geliyor. Bu füze sistemi, İran'dan İsrail'e atılması muhtemel füzeleri tespit eder etmez havada imha edecek'' diyor. CHP'li Öymen, İsrail'i koruyacak olan bu füzelerin kullanılabilmesi için AKP ile Netanyahu hükümetinin ilişkilerinin iyi olması gerektiğinin altını çiziyor. Öymen, "İki hükümetin ilişkileri kötü olduğu taktirde, bizim topraklarımızda bulunan AEGİS'lerin kullanılması zorlaşır. Özür zaten bu yüzden dilendi'' tespitini yapıyor.

2013 yılı içinde İsrail'in İran'a yönelik askeri bir saldırıya hazırlandığına işaret eden Öymen, sözlerini şöyle sürdürüyor: "AEGİS adı verilen füzeler, Türkiye, Katar ve İsrail'de var. Bu füzeler Şahap adı verilen İran füzelerini kurulan radarlar aracılığıyla tespit ediyor. Kamuoyunun Füze Kalkanı olarak bildiği sistem, bu yüzden Türkiye'ye konuşlandırıldı. Türkiye, bu sistem aracılığıyla, İsrail'e yönelik saldırıları önleyecek.''

Füze Kalkanı olarak bilinen sistemin İsrail'in çıkarlarını korumak amacıyla Türkiye'ye konuşlandırıldığının altını çizen Öymen, "AKP iktidarı, bunlar kurulurken halka yalan söyledi. Füzelerin Avrupa'yı koruyacağını iddia etti. Halbuki, füzeler İsrail'i korumak için kuruldu. İsrail, bu füzeleri rahat kullanabilmek için Türkiye ile yeni bir işbirliğine giriyor.''

AEGİS adı verilen füzelerin İsrail'de de bulunduğunu belirten Öymen, "İsrail'de bunlara Demir Kubbe deniliyor. Herald Tribune Gazetesi, birkaç hafta önce, İsrail'in İran'a yönelik planlarını yazarken, bizim bahsettiğimiz bu araçların işlevlerini de ayrıntılı olarak okurlarıyla paylaştı'' diyor.

İsrail'in İran'a yönelik saldırı hazırlığında olduğunu belirten Öymen, "Bunu yapmak için Suriye'nin dağıtılmasını beklemeyebilirler. İsrail, Suriye'de yaşanan çatışmaların sonlanmasını beklemeden de harekete geçebilir'' ifadesini kullanıyor.

Medyada günlerden bu yana koparılan "özür fırtınası''nın perde arkası, Onur Öymen'in dikkat çektiği askeri detaylar da dikkate alındığında daha net görülüyor. İsrail ve ABD, bölgesel etkinliklerini artırmak için, AKP'yi bir piyon olarak kullanmak istiyor. AKP'nin ''iç sorunlar''la uğraşmak zorunda kalması halinde, kendilerine faydalı olamayacağını gören ABD ve İsrail, 5 Ocak 2013'te dikkat çektiğimiz planı da uygulamaya koyuyor.

"Öcalan'ı hep gülerken göreceksiniz'' başlıklı yazımda, ABD ve İsrail'in, AKP hükümetinden maksimum fayda sağlanabilmesi için, PKK ve Kürt sorunundan kurtulması gerektiğini düşündüğünü yazmıştım. O yazıda, "ABD ve İsrail, AKP'nin Suriye'yi dağıtabilmesinin yolunun, PKK ve Kürt sorununu ya çözmesi ya da buzdolabına koymasından geçtiğini düşünüyor. Bu yüzden, AKP ile PKK'yı masaya oturtuyorlar'' tespitini yapmıştım.

Gelişmeler, öngörümüzü doğruladı. AKP ve PKK, iki ülkenin isteği üzerine masaya oturtuldu. AKP, iktidarda kalabilmek, PKK ise kazanım sağlayabilmek ve mevcudiyetini koruyabilmek için, emperyalist plana onay verdi. Sorun çözüldüğü ya da bir süreliğine ertelendiği taktirde, AKP ve PKK'nın önüne iki görev daha konulacak. Bu görev, ABD ve İsrail'in bölgesel çıkarlarını askeri/siyasi açıdan korumak olacak. AKP - PKK - İsrail - Barzani ve ABD bu ortak hedef için omuz omuza verecek.

Kuşkusuz tüm bunlar, karşılıksız olmayacak. AKP, İsrail ve ABD desteğini arkasına almış olmanın güvencesiyle hareket edecek. Erdoğan, bu süreçte "Başkanlık'' sistemini kurmaya çalışacak. PKK ise, Irak, Türkiye, Suriye ve İran'ın bölünmesi karşılığında, hayalini kurduğu ''Federasyon''un ilk adımını atacak. Tabii bu bağlamda, Barzani ile nasıl bir denge tutturacakları ise ayrı bir tartışma konusu...

Anlayacağınız; İsrail'in etrafı ABD destekli ''Ilımlı - Uyumlu İslam karakteri taşıyan Kürt Devleti'' ile korunmaya alınmak istenirken, Türkiye ise bu planların merkezinde olduğu için yeni siyasi çalkantılara sahne olacak. Sünni - Şii - Kürt eksenli yeni devletçiklerle dizayn edilmeye çalışılan Ortadoğu'da kazan kaynadıkça, huzur bizden hep uzakta olacak.

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1332 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.