1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kaçacağınız kapıyı belirleyin

Kaçacağınız kapıyı belirleyin

Hemşirelere "öfkeli hasta yakınları" hakkında eğitim verildi.

A+A-

Kayseri'de sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olayları nedeniyle düzenlenen panelde hemşirelere, "Öfkeli Hasta ve Hasta Yakınına Yaklaşım" konulu seminer verildi. Hasta ve hasta yakınına emir cümleleri kurulmaması gerektiğini belirten Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzm.Dr. Akif Asdemir, "Yine de şiddete uğrayacağımızı hissediyorsak, önce iki kol uzunluğu kadar mesafe koyacağız, yoksa kaçabileceğimiz kapıyı belirlemeliyiz" dedi.

YAT, KALK, DUR, OTUR

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu'nda Hemşirelik Haftası nedeniyle düzenlenen panelde, sinevizyonda şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının görüntüleri izletildi. ERÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Uzm. Dr. Akif Asdemir, sağlık çalışanlarına şiddetin geleneksel etik yaklaşımlar nedeniyle gerçekleştiğine vurgu yaptı. Emir değil, önerilerle hasta ve hasta yakınlarına yaklaşmak gerektiğini anlatan Uzm. Dr. Akif Asdemir, şunları anlattı:

"Sağlık çalışanlarının geleneksel etik açısından babacan yaklaşım şekli var. Sağlık çalışanı; üstün, dürüst, fedakar, hastanın yararı için davranan biri gibi algılanıyor. Bunun sonuçlarında da bir takım problemler ortaya çıkıyor. Halbuki modern etik anlayışında hastanın kendi tedavi olmasıyla ilgili yetki ve sorumluluğu paylaşması gerekiyor. Geleneksel etik anlayışını taşıyan sağlık çalışanı genellikle çalışma ortamında emir cümleleri kullanıyor. Yani yat kalk otur gel gibi. Bu da yalancı bir üstünlük duygusu ortaya çıkarıyor. Böyle olunca da hafife alma gibi bir durum söz konusu oluyor. Hasta veya hasta yakınına emir değil, öneride bulunmalıyız. Bu şekilde tutumumuzu değiştirirsek hasta bize karşı geldiğinde ya da hasta bizim istediklerimizi yerine getirmeyip tedaviyi kabul etmediğinde eğer geleneksel etik yaklaşım düşünüyorsak öfke yaşarız. Hasta veya hasta yakını da bunu bize yansıtıyor. Modern etik anlayışı için bakarsak, hastaya öneride bulunduk, hasta da bunu kabul etmedi. Bu durumda öfke yerine üzüntü duymamız gerekiyor."

ŞİDDET UYGULAYANI AFFETMEYİN

Sağlık çalışanının kendisine saldıran, fiziksel şiddet uygulayanları asla ve asla affetmemesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Akif Asdemir, "Geleneksel etik anlayışında saldırganları affediyoruz. Ancak saldırgan sonuçta hiçbir şey olmadı ve ceza almadığı için saldırgan yaklaşımını pekiştiriyoruz. Saldırgan genellikle kontrolünü kaybetmiş kişidir. Karşınızda insan olmayan bir canlı var gibi düşünün. Şiddet ortaya çıkmadan önce tedbirler almak gerekiyor. Saldırganın durumunu değerlendireceğiz. Sonra sakinleştirmeye çalışacağız. Eğer ki fiziksel şiddet yapacağını hissediyorsak, iki kol uzunluğu kadar mesafeyi aramıza koymaya çalışacağız. Son olarak da saldırganın verdiği tepkileri değerlendirip gerekiyorsa çıkıp bulunduğumuz ortamdan kaçabileceğimiz kapıyı belirleyeceğiz" diye konuştu.

Bu haber toplam 2681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.