1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KHK’lar bahane rant şahane…

KHK’lar bahane rant şahane…

AKP’nin tartışmalı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başta İstanbul olmak üzere kamu arazileri ve sit alanlarını şimdi de KHK’lar ile yerel belediye ve yetkililerini bypass ederek yandaş kurum ve iş adamlarına peşkeş çekiyor.

A+A-

Ali Avcu/ABC

“Günübirlik Tesis Alanı”ndan 'Özel Eğitim Tesisi' olarak tanımlanmasına ilişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ile 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği, Bakanlık makamının 07.06.2017 tarih ve 6402 sayılı OLUR’u ile uygun bulunarak 644 sayılı KHK’nın 13/A maddesi uyarınca onaylanmıştır. Söz konusu plan değişiklikleri, 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca 19.07.2017 – 17.08.2017 tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ve web sitesinde askıya çıkarılmıştır. İtirazlar İl Müdürlüğümüze yapılabilecektir. denilmektedir.

YASALARA VE PLAN BÜTÜNLÜĞÜNE AYKIRI
Özhaseki’nin marifetleri bitmiyor. En son olarak Üsküdar, Çamlıca mahallesinde 58 ada 1 ve 2 nolu parsel sayılı yerde bulunan ve mevcut planda “doğal ve kentsel sit alanında” kalan günü birlik tesis alanını parsel bazında plan tadilatı ile özel eğitim alanı yaptı.

Yapılan bu plan tadilatı yasalara ve plan bütünlüğüne aykırıdır. Zira bir kentin planları bütünlük ve plan hiyerarşisi içinde bir seferde yapılır. Buna göre donatı alanları, korunması gereken kültür varlıkları, sit alanları ve doğal çevre gibi tüm faktörler, yeşil alanlar, resmi kurum alanları ön görülerek plan bilimsel çerçevede katılımcı bir anlayışla hazırlanır. Plan yapılırken kamu yararı esas alınır. Bir kentin planı o kentin Anayası sayılır. Eğer bu yasaya uyulmazsa kent planları bilimsel özelliklerini yitirir. Ve böylece çarpık kentleşme ile birlikte donatı alanlarını yok eden ranta yönelik planların önü alınamaz. Bu anlayışın öncülüğünü çevreyi ve kenti koruma görevi üstlenmiş kurum yapıyor.

DOĞAL VE KENTSEL SİT ALANI 
Planlama alanına ait 11.07.2005 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli “Üsküdar Büyük ve Küçük Çamlıca Doğal ve Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı” ve bu doğrultuda hazırlanan 04.10.2007 tasdik tarihli 1/1000 ölçekli “Üsküdar Büyük ve Küçük Çamlıca Doğal ve Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı” alanında bulunmaktadır.

YEREL BELEDİYELER VE MECLİS ÜYELERİNİ YOK SAYIYORLAR
Söz konusu arazi için CHP eski Büyükşehir Belediye meclis üyesi İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan ABC Gazetesine yaptığı açıklamada bu kentin belediye başkanları ve kent parlamenterlerinin olduğunu bunların görevlerinin kentin planlarını yapmak kentin doğal alanlarının “bakan’da olsa talan edilmesine izin verilmemelidir” Bakanlık yerel belediyeler ve meclis üyelerini yok sayıyor. Doğan mevcut planlarda donatı alanı olan yeri “parsel bazında” plan tadilatı yaparak bu alanı Özel Eğitim alanı fonksiyonuna alıyor diye Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tepkilerini dile getirdi.

HALKA DEĞİL, RANTA HİZMET EDİYORLAR 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “işini gücünü bırakarak İstanbul’un neresinde yeşil alan donatı alanı varsa imara açtı” diyen Doğan, kentin her tarafının betonlaştığını ve yaşanmaz bir hale geldiğini ifade ederek geçtiğimiz günlerdeki yağan o şiddetli yağmurda İstanbul’lu hemşerilerimizin ne sıkıntı ve zorluklar yaşadığına hepimiz şahit olduk dedi. Ve bu siyasi anlayışın halka değil ranta hizmet ettiğini bu anlayışı kabul etmediklerini belirterek bu siyaset anlayışının karşısında olacaklarını açıklayan Doğan konuşmasına şöyle devam etti: Söz konusu alan Çamlıça tepelerinin yamaçlarında olup 3066.m2. Alana sahiptir. Bunun 2744 m2. Si mevcut koruma amaçlı planda Günü birlik tesis alanı iken, yapılan plan tadilatı ile 2744m2 alan Özel Eğitim alanı olarak planlanıyor. Ve TAKS: 0.35, K.A.KS. 1.40 yoğunluk verilmiştir. Yapılan bu palan 19.07. 2017 tarihinde bir ay süreyle askıya çıkarılmıştır. Plan yapma ilkesi gereği “parsel bazında tadilat yapılamaz” denilmektedir. Yasa gereği plan bir bütün olarak kabul edilir. Kamu yararı gereği zorunluluk halinde plan değişikliği yapılırsa, değiştirilen alan kadar yer aynı bölgede donatı alanı olarak bırakılmalıdır. Yasalar bunu öngörüyor. Yapılan plan tadilatı yasalara, plan ilkelerine, plan bütünlüğüne, imar mevzuatına aykırıdır. Kamu yararı taşımayan bu planlara süresi içinde gerekli itirazı yapacağım dedi.

cevrevesehircilik.png

3-022.png1-031.png2-034.png

Bu haber toplam 2480 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.