1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Kılıçdaroğlu 'çarşaf' istiyor!
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu 'çarşaf' istiyor!

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "MYK enerjisini parti içi seçimlere harcamasın" çıkışı yaparak istifa etti. Tekin, "Biz Türkiye'nin sorunlarına çözüm önermek yerine, enerjimizi parti içi meselelere harcayarak zaman kaybediyoruz" tezini dillendirdi. Buna rağmen, seçimler partinin MYK'sının gündeminden düşmedi. MYK, tüm enerjisini neredeyse Hatay, Diyarbakır, Sakarya ve diğer illeri dizayn etmeye ayırıyor.

ECEVİT KELEŞ, EZBER BOZDU!


MYK üyelerinin Hatay, Diyarbakır ve Sakarya gibi illere müdahalesi ise sonuç vermiyor. Adını saydığım bu üç ilde de MYK'nın desteklediği adaylar seçimleri peş peşe kaybediyor. Sırada ise Adana var. Borç batağına saplanmış Adana İl Örgütü yönetiminin de seçimlerde Önder Sav'ın desteklediği Soner Çetin'e geçmesi bekleniyor. MYK ise Sakarya, Hatay ve Diyarbakır'a müdahil olmasına ve bu üç ilde de kaybetmesine rağmen, ders çıkarmıyor. MYK'nın 40 milletvekilini Sakarya'ya taşıması da sonu vermiyor. Ecevit Keleş, genel merkez sultasını yararak, Kılıçdaroğlu'nun açıktan destek verdiği adayı sandığa gömüyor! MYK üyeleri işi gücü bırakıp "o sandık senin, bu sandık benim" diye dolaşadursun, parti tabanı dayatmalara boyun eğmemeye çalışıyor. Genel merkezin, delege iradesini hiçe sayarak "aday dayatması" ise CHP tarihinde görülmedik tablolara sahne oluyor. Delegeler ilçe binalarında "ikna odaları"na sokuluyor ve "Kılıçdaroğlu X kişiyi istiyor" deniliyor. Delege ise vicdanı ile genel merkez baskısı arasında sıkışıp kalıyor.

MEDYANIN GÖZÜ İSTANBUL'DA

Bu ve benzeri tablolar şimdilik "Anadolu"da yaşandığı için, medyanın gündemine pek girmiyor. Medya, daha çok "İstanbul odaklı" davranıyor ve Anadolu'da olup bitenler kamuoyuna pek fazla yansımıyor. CHP'nin İstanbul'da yapacağı İl Başkanlığı seçimi ise Gürsel Tekin'in istifasıyla birlikte gündeme oturdu. Medya, Tekin'in istifasıyla birlikte, İstanbul'da İl Başkanlığı seçimi yapılacağını hatırladı!!!

Mikrofonlar ve kameralar bu sayede İl Başkan Adayı Oğuz Kaan Salıcı ile Ali Özcan'a döndü. Seçimin iki favori adayı Salıcı ile Özcan, İstanbul'a ilişkin görüşlerini ifade ediyor, TV ekranlarından milyonlarca kişiye sesleniyor. Bu "tatlı rekabet"ten ise CHP faydalanıyor. İl Başkanı Salıcı, seçim dolayısıyla ekranlarda daha çok görünür hale geliyor. AKP'ye ilişkin eleştirilerini milyonlarca kişiye aktarma fırsatı buluyor. Ali Özcan da aynı ekranlardan "parti içi demokrasi ve örgüt iradesi"ne vurgu yapıyor. CHP'liler, "demokratik bir yarış"ı ilgiyle takip ediyor.

GEÇMİŞE SÜNGER ÇEKİP İLERİYE BAKMAK...

Pazar günü yapılacak olan seçim ise, kuşkusuz ki, demokrasinin "eksik kalan ayağı"nı tamamlayacak. Oğuz Kaan Salıcı'nın il başkanlığı döneminde seçilen delegeler, ilk kez sandığa gidecek. Evet, Salıcı döneminde yapılan "mahalle ve ilçe delegeliği" düzenlemesi demokratik olmadı. Birçok ilçede sandık dahi kurulmadı. Örneğin; Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk bile sandık konulmadığı için oy kullanamadı. Bu yüzden, delege dahi seçilemedi.

Buna benzer onlarca, yüzlerce öykü yazabilirim... Ancak gerek duymuyorum. Siz bu köşeyi takip ettiğiniz için, ayrıntıları biliyorsunuz.... Bunları yeniden yazmaya, sürekli olarak geçmişe takılıp kalmaya gerek yok. Ne yazık ki; olan oldu... CHP parti içi seçimlerde iyi bir sınav veremedi. Bu yüzden, "eksik kalan ayak" pazar günü tamamlanmalı diyorum...

YENİ TÜZÜK UYGULANACAK MI?

Kuşkusuz parti içi demokrasinin "tam olarak" yerleşebilmesi, delegenin iradesinin sandığa özgürce yansıması sayesinde olur. Pazar günü Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yapılacak olan İl Başkanlığı seçimi, bu yüzden mutlaka ve mutlaka "çarşaf liste" şeklinde yapılmalıdır. Yeni tüzük, İstanbul'da uygulanmalı ve Türkiye'ye "parti içi demokrasi dersi" verilmelidir.

KILIÇDAROĞLU'NUN TERCİHİ...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da yakın çevresine "İstanbul'da çarşaf liste uygulanmalı" dediğini biliyorum. Bunu birkaç gün önce yazmıştık... Biz bu bilgiyi www.gercekgundem.com 'da paylaştıktan sonra, seçim sürecini takip eden CHP'lilerin temel gündem maddesi de "çarşaf liste" oldu. CHP'liler bu konu üzerine o kadar çok konuşmaya başladı ki; temel gündemin bu madde haline geldiğini gören İl Başkan Adayı Ali Özcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu aramak zorunda kaldı. Özcan, CHP genel başkanına "Efendim, seçimde çarşaf liste uygulaması istediğiniz konuşuluyor. Buna ilişkin görüşünüzü öğrenmek istiyorum" dedi. Kılıçdaroğlu, "Söylenenler doğru. Seçimlerin çarşaf liste ile yapılmasını istiyorum" cevabını verdi.

ÇARŞAF MI?

Kılıçdaroğlu'nun sözleri dün İstanbul'u dalgalandırdı. Ali Özcan'ın yakın çevresinden yayılan bu diyalog partililerin gündeminin baş sırasına yerleşti. Kılıçdaroğlu'nun "seçim çarşaf liste ile olmalı" yönündeki eğilimi, kuşkusuz delege iradesinin sandığa yansıması açısından faydalı olacaktır. Her iki aday tarafından pres uygulanan delege sandıkta vicdanı ve iradesiyle baş başa kalacak ve tercihini istediği gibi yapacaktır.

Haaa, ''çarşaf liste'' uygulaması seçim salonunda kabul edilmesine rağmen, adaylar mutlaka "anahtar liste" de yapacaktır. Bu listeye kim ne kadar uyar; bunu salonda göreceğiz. Delege 'çarşaf liste'de karar kıldığı taktirde, seçimler kuşkusuz uzayacak ve salı gecesi sonuçlanabilecektir. Seçimde ortaya çıkacak tablo ise sürprizlere gebe olacaktır.

İsterseniz, çarşaf listeden biraz uzaklaşıp seçim gününe ilişkin notları aktaralım:

SALICI ÇİFTE MESAİ YAPIYOR

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, pazar günü yapılacak olan seçimde hiçbir eksiğin olmaması için tüm enerjisini sarf ediyor. Salıcı bir yandan delegelerle buluşuyor, bir yandan ise seçime ilişkin hazırlıkları gözden geçiriyor. Salıcı, kongre salonunda adaylığını "delegenin 500 imzası ile açıklamak" için de çalışma yapıyor.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yapılacak olan seçimin tansiyonunun düşürülmesi için CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu, sahneye Yeni Türkü Müzik Grubu'nu çıkarmayı planlıyor. Böylece, Yeni Türkü konseri eşliğinde salondaki havanın yumuşaması da amaçlanıyor. Gürsel Tekin döneminde başlatılan bu uygulamanın devam etmesi güzel... Tekin de Anadolu Ateşi ile bazı sanatçıları kongre salonuna getirmişti.

40 KİŞİLİK LİSTE

Oğuz Kaan Salıcı, hem İl Yönetim Kurulu hem de Kurultay Delegeliği listesinde bazı sürprizler yapmaya hazırlanıyor. Salıcı, özellikle Toplumsal Bellek Platformu'nda yer alan Türkiye'nin mağdur edilmiş ailelerinin temsilcilerini listesine taşımaya çalışıyor. Mağdur edilmiş ailelerin 40 temsilcisinin listelerde yer bulması bekleniyor.

GÜRSEL EROL DESTEĞİ

Oğuz Kaan Salıcı'ya en büyük lojistik destek ise Gürsel Erol'dan geliyor. İstanbul'a kamp kuran Gürsel Erol, listelerle bire bir ilgileniyor. Point Otel'i mesken tutan Gürsel Erol, seçimi Salıcı'nın kazanması için canla başla çalışıyor.

ALİ ÖZCAN: ÖRGÜTÜN TEMSİLCİSİ OLMAK İSTİYORUM

Ali Özcan ise Point Otel'e 500 metre uzaklıktaki Taksim Hill Otel'de çalışıyor. Partililerle Taksim Hill Otel'de görüşen Özcan, günün büyük bölümünü ise ilçe başkanlıklarını ziyaret etmeye ayırıyor. TV performanslarıyla göz dolduran Ali Özcan, "Abi" olmanın avantajını da sonuna kadar kullanıyor. Salıcı aleyhine konuşmayan Özcan, "Parti içi demokrasi"ye vurgu yapıyor. Özcan, "Örgütün başı değil, temsilcisi olmak istiyorum" diyor.

Bülent Kerimoğlu'nun lehine çekilmesiyle birlikte morali yükselen Özcan, delege listesini ise kılı kırk yararak oluşturmaya çalışıyor. "Gürsel Tekin bana destek vermese de olur, karşımda durmasın yeter" diyen Özcan, Tekin'e yakınlığıyla bilinen 130'a yakın delegeyle temas kurmaya çalışıyor. Özcan'ın temaslarını son güne kadar sürdüreceği biliniyor.

TEKİN İLE KILIÇDAROĞLU İLK KEZ KONUŞACAK

Gürsel Tekin ise İstanbul'daki çalışmaları ''uzaktan'' izliyor. Seçime müdahil olmuyor. MYK'nın işi gücü bırakıp seçime kilitlenmesini hala eleştiriyor. Tekin, cumartesi günü Kırşehir İl Başkanlığı seçiminde Divan Başkanı olarak görev yapacak. Kırşehir seçimine Kılıçdaroğlu da katılacak. Kılıçdaroğlu ile Tekin, istifanın ardından belki de ilk kez konuşacak. Kılıçdaroğlu'nu kürsüye Tekin davet edecek. Tekin ile Kılıçdaroğlu, birgün sonra ise CHP İstanbul İl Kongresi'ne katılacak.

ENGİN ALTAY MI BİHLUN TAMAYLIGİL Mİ?

İstanbul İl Başkanlığı seçimine ilişkin merak edilen bir diğer konu ise kongreyi kimin yöneteceği... Bunun için iki isim geçiyor. Bu isimlerden biri istifadan son anda vazgeçirilen Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil... Diğeri ise Sinop Milletvekili Engin Altay... Kılıçdaroğlu, dün kendisiyle görüşen bir partiliye, "Benim isim önermem doğru olmaz. İstanbul'da iki adayımız var. Kendi aralarında anlaşıp bir isim önersinler" diyor. İstanbul Milletvekilleri ise Sinop Milletvekili Engin Altay'ın İstanbul'da kongre yönetmesi önerisine tepki gösteriyor. Milletvekilleri, "30'a yakın vekilimiz var. İstanbul kongresini bu isimlerden biri yönetebilir" diyor.

İSTANBUL'U PLANLAMAK İSTİYOR!

Seçimin bir diğer adayı Semih Eryıldız da çalışmalarını sürdürüyor. Mimar Semih Eryıldız, delege desteği arıyor. Eryıldız, "İstanbul'u yeniden planlayacağım'' diyerek, hem Büyükşehir Belediyesi hem de örgüte yönelik mesaj veriyor.

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 2259 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.