1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Kılıçdaroğlu'na 'blok' tuzağı!
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu'na 'blok' tuzağı!

A+A-

CHP'nin salı ve çarşamba günü yapacağı 34. Olağan Büyük Kurultay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açısından bir dönüm noktası olabilir. Daha önce Parti Meclisi'ni (PM) iki kez değiştiren Kılıçdaroğlu, bu gerçeğe rağmen, uzun süredir yakın çevresine dert yanıyor ve "İstediğim kadrolarla çalışma fırsatı bulamadım" diyor. 34. Olağan Kurultay, Kılıçdaroğlu'na kendi deyimiyle ''istediği kadrolar''la çalışma imkanı sunuyor. Kılıçdaroğlu, çarşamba günü yapılacak olan PM seçimlerinde yakın çalışma arkadaşlarını belirleyecek. 60 kişilik PM listesi içinden çelik çekirdek sayılabilecek 16 ya da 18 kişilik bir Merkez Yürütme Kurulu (MYK) oluşturacak. Bu ekip CHP'yi yerel seçimlere taşıyacak. 

Salı ve çarşamba günü yapılacak olan kurultay, biraz da bu yüzden parti içinde ilgi odağı haline geldi. Belediye başkan adaylarını ve seçim stratejisini belirleyecek ekibin içinde olmak, CHP'liler açısından hayli önem taşıyor. Kılıçdaroğlu'nun MYK'sında bulunan birçok isim de bu yüzden yerini kaybetmemek için il başkanlarına çeşitli telkinlerde bulunuyor. Sayıları 3 ya da 4'ü geçmeyen MYK üyeleri, il başkanlarını arıyor ve "Seçimlere blok liste ile gidilmesi için genel başkanı ikna edin" diyor. İsimleri bizde olan ve kimleri hangi gün aradığını bildiğimiz bu genel başkan yardımcıları, aslında Kılıçdaroğlu'na çok büyük bir kötülük yapıyor!

Hem bu köşede, hem de katıldığımız TV programlarında defalarca söyledik, defalarca uyardık: CHP ve Kılıçdaroğlu'nun temel sorunlarından birinin "güven verememek" olduğunu yineledik. Belli ki; uyarılarımız havadaki boşluğa karışıp kaybolmuş! CHP kurmayları söylediklerimizden hiç ders çıkarmamış; bunun yerine kendi çıkarlarını düşünmekten başka bir şey yapmamış...

Bakın; eğer Kemal Kılıçdaroğlu, PM seçimlerine söz verdiği üzere "çarşaf liste" ile değil de ''blok liste'' ile giderse, zaten alt sınırlarda seyreden "güven"i tamamen kaybeder. Evet; CHP delegesi Kılıçdaroğlu'nun isteğini geri çevirmez; blok listeyi oylar, istediği kişilerin seçilmesini sağlar; ancak liderine olan güvenini de tamamen kaybeder. 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, son iki haftadır, ''çarşaf''tan ''blok''a dönebilmenin yollarını arıyor. Kendisini ziyaret eden arkadaşlarına, "İl Başkanları blok liste istiyor" diyor. Oysa ki; il başkanları blok değil, çarşaf istiyor. Ancak; baskı altına alınan il başkanları, genel merkez yöneticileriyle ters düşmemek adına Kılıçdaroğlu'nu arayıp "Seçime blok liste ile gidelim" demek zorunda kalıyor. 

İşte bu anlayış, CHP'yi ''güvenilmez'' bir parti haline getiriyor. Genel Başkan Kılıçdaroğlu kürsülerden defalarca "çarşaf"ı dillendirmesine rağmen, şimdi bu sözünü de tutmayan bir konuma itiliyor. Söyler misiniz; bunun adı küçük çıkarlarını koruma adına CHP liderini tuzağa düşürmek değil midir? 

Kılıçdaroğlu'nun etrafına çöreklenen ve kendi siyasi varlıklarını CHP liderinin iki dudağı arasında gören sözde kurmaylar, başarısız ve örgüt desteğinden yoksun olduklarını bildikleri için kendilerini garanti altına almaya çalışıyorlar. Kılıçdaroğlu'na ''anahtar liste'' yaptırarak isimlerini bu listeye yazdırmaya gayret ediyorlar. Herkes bilir ki; anahtar liste aslında bir nev-i blok listedir. Lider, onlarca aday arasından çalışmak istediklerini ''anahtar'' haline getirir ve bunu el altından dağıttırır. Delegeler de buradaki isimleri işaretler. Böylece, değişin bir şey olmaz! Seçim, görüntüde ''çarşaf''tır ama özünde ''blok''tur. 

CHP kurmayları, bu göstermelik oyuna bile tahammül edemeyecek denli korka ve güçsüzler! Bu yüzden, işi "sağlama almak" için Kılıçdaroğlu'na dolaylı baskı yaptırıyorlar. Bunu yaparken ise delegeleri ikna etmek için "Blok olmazsa muhalifler listeyi deler, Kılıçdaroğlu rahat çalışamaz'' diyorlar. Oysa; kendilerinden başka düşündükleri hiçbir şeyin olmadığı, geride kalan icraatlerinden açıkça görülüyor.

Bu yazı toplam 1045 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.