1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Kılıçdaroğlu'ndan kritik 12 telefon...
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu'ndan kritik 12 telefon...

A+A-

AKP'nin 30 Mart seçimlerinde kaybettiği Ağrı ve Yalova'da yenilenen seçimler,''yerel''den çok ''genel seçim'' karakteri taşıyordu. AKP iktidarı, YSK'ya baskı yaparak aldırdığı seçim kararını, bilerek ve isteyerek genel seçim karakterine büründürdü. Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere, AKP'nin etkili ve yetkili isimlerinin neredeyse tümü, 30 Mart'tan 1 Haziran gecesine kadar Yalova'yı mesken tuttu. Aynı durum Ağrı için de geçerliydi. Ağrılılar, hayatlarında ilk kez bu kadar çok milletvekili ve bakanı bir arada gördü.

Yalova seçimlerinin ''ikinci turu''nun önemli bir kısmını yerinde takip etme fırsatı buldum. İzlenimlerimin bir bölümünü Halk TV'de bir bölümünü ise Gerçek Gündem'de sizlerle paylaştım. Şimdi ise Yalova'ya ilişkin izlenimlerimi ve''başarıya giden yol''un formülünü aktaracağım. Yazdıklarımın, CHP'liler açısından önemli derslerle dolu olduğunu sanıyorum...

Neden mi?

1 Haziran'da yeniden yapılan Yalova seçimlerine giden süreç, aslında''özlediğimiz CHP''nin küçük bir fotoğrafı olarak değerlendirilebilir... Malum; CHP'de eski ve kötü bir alışkanlık vardır: Aday gösterilmeyenlerin önemli bir bölümü küser, kabuğuna çekilir, parti çalışmasına katılmaz... Ve birçok yerde, seçimler bu yüzden kaybedilir...

CHP, Yalova'da bu eski ve kötü alışkanlığı kırdı. Yalova Belediye Başkan Aday Adayı olarak başvuran Mehmet Gürel ile ismi adaylık için geçen eski İl BaşkanıErtan Şener, süreç  aleyhlerine işlemiş olsa da çalışmalardan kopmadı. Şener de Gürel de 1 Haziran gecesine kadar partileri için çalıştı. Aday adayı Mehmet Gürel ve Ertan Şener'i CHP'nin Yalova'daki seçim çalışmalarını izlemek için gittiğimde yapılan etkinliklerde mutlaka gördüm... Her ikisi de Vefa Salman'ın kampanyasında aktif olarak rol aldı.

Öyle ki; Mehmet Gürel'le seçim günü sadece üç dakika görüşebildik. Gürel, sorumlusu olduğu okuldan, partililerle sohbet ettiğimiz pastaneye "bir çay içimliği''ne geldi. Çayını içtikten sonra görevli olduğu okula döndü, Vefa Salman'ın, dolayısıyla CHP'nin oylarına sahip çıktı. Şener'le de Atatürk İlköğretim Okulu'nda karşılaştık...

Bu arada, bölgenin milletvekili Muharrem İnce ile ters düşen ve seçim sürecinde görevden alınan Merkez İlçe Başkanı Burçin Tangürek'in hakkını da yememek gerek... Tangürek, görevden alınmasına rağmen, seçim sürecinin yanı sıra, 1 Haziran günü de genel merkezin kurduğu sistemde çalıştı. Emrehan Halıcı'nın BİTEM adını verdiği sistemde görev aldı ve sonuçları genel merkeze saniyesi saniyesine aktaran ekiple çalıştı.

Yukarıda anlattıklarım size belki ''gereksiz ayrıntılar'' gibi görünebilir... Ancak; bunun böyle olmadığı 50 oy, 100 oy farkla seçimin kazanıldığı bölgelerde daha net görünüyor. Yalova gibi kritik seçim bölgelerinde, "bir oy'' bile inanılmaz önem taşıyor. ''Bir oy'' size yerel iktidarın kapısını açıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu gerçeğin farkında olduğu için, onca yoğunluğun arasında Yalova'ya özel bir önem verdi. Kılıçdaroğlu, CHP Belediye Başkan Adayı Vefa Salman ve Milletvekili Muharrem İnce'nin çizdiği yol haritası doğrultusunda kritik birkaç adım attı. Bunlardan en önemlisi, bugüne dek medyaya hiç yansımayan bir taktikti... Kılıçdaroğlu, seçimin kritik bir seyir izlediği Yalova'da, tam 12 kanaat önderini kendi cep telefonundan aradı.

Yalova'da tanınan, bilinen, sevilen 12 kişi, seçimlere 10 gün kala akşam saatlerinde kendisini arayan kişinin ''İyi akşamlar, ben Kemal Kılıçdaroğlu...'' demesi karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadı. Dün, Kılıçdaroğlu'nun aradığı kanaat önderlerinden biriyle Yalova'da sohbet etme imkanı buldum. Yalova'nın tanınmış bir ailesine mensup olan kişi, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Önce biri benimle dalga geçiyor sandım... Hiç alışık olmadığım bir şeydi... CHP Genel Başkanı halimi hatrımı sorduktan sonra, CHP için katkı vermemizi istedi. Kendisine bölgeye ilişkin izlenimlerimizi anlattım. CHP'nin bölgedeki eksiklerini söyledim. Sonuna kadar dinledi. Sonra da destek istedi.''

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'den öğrendiğime göre, Kılıçdaroğlu, bu süreçte Yalova'daki siyaset üzerinde etkili olduğu düşünülen kişileri aramış... Kılıçdaroğlu'nun telefonları bölgede bomba etkisi yaratmış... Yalovalılar, CHP liderinin bu taktiğini konuşurken, karşı adım ise Recep Tayyip Erdoğan'dan gelmiş...

Erdoğan'ın taktiğini ise CHP'ye oy veren bir seçmen şöyle aktardı:

"Evlere getirdikleri hediyeleri, kahveleri, şekerleri falan söylememe gerek yok. Onları herkes yapıyor. Ama bu kez, benim evime bile Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir mektup geldi. Üniversite öğrencisi olan oğlumun adına yazılmış bir mektuptu. Erdoğan, CHP Gençlik Kolları'nda siyaset yapan oğlumdan oy istiyordu.''

Gördüğünüz üzere, Yalova'daki seçim, tam bir ''iktidar yarışı''na dönüşmüştü. Bu bağlamda, CHP'li Muharrem İnce'nin izlediği taktiği de kenara atmamak gerek... İnce, Grup Başkanvekili olmanın da verdiği avantajla, bölgeye CHP'nin70'e yakın milletvekilinin gelmesini sağladı. Vefa Salman'ın ekibinin derlediği listeler, Yalova'ya gelen milletvekillerine verildi. Bolu Milletvekili Tanju Özcan Boluluları, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Ardahanlıları, Hüseyin Aygün Tuncelilileri, Gürsel Tekin Karslıları, Ramazan Kerim Özkan Burdurluları, Sezgin Tanrıkulu Diyarbakırlıları ziyaret etti. Bölgeye gelen CHP'li 70 milletvekili, hemşehrilerini kapı kapı dolaştı ve oy istedi.

CHP'nin alanda hakimiyet kurduğunu gören AKP ise bu kez farklı bir taktiğe başvurdu. AKP, Yalova'nın sınırındaki üç ilin belediye başkanlarını kente getirdi.Bursa, Kocaeli ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları, Yalova'da küçük mitingler yaptı. Hatta; Yalova'nın dört bir yanına, Kadir Topbaş ile Recep Altepe'nin fotoğrafları asıldı. "Yalova'ya tam destek vereceğiz''denilerek, AKP için oy istendi.

CHP, ''belediye avantajı''nı kullanarak Yalovalı seçmene göz kırpan bu taktiğe, karşı taktikle yanıt verdi. Muharrem İnce, İzmir, Eskişehir, Sinop, Hatay, Tekirdağ belediye başkanlarını Yalova'da ağırladı. CHP'li belediye başkanları, Yalova esnafını ziyaret etti ve oy istedi.

Tabii bu bağlamda, CHP örgütlerinin seçime verdiği desteğin altını da çizmek gerek... Yalova'ya yakın olan kentlerin CHP örgütleri, CHP Yalova örgütünü hiç yalnız bırakmadı. Meşaleli yürüyüşün yanı sıra, seçim günü de Yalova'da bulundu ve örgüte moral destek verdiler. Ataşehir'den Kartal'a, Güngören'den Esenler'e, Bursa'dan İzmit'e uzanan bir çizgide siyaset yapanCHP'liler, 1 Haziran'da zafer ilan edilene dek Yalova'da çalıştılar...

Yazının girişinde, "özlediğimiz CHP'' sözünü boşuna söylemedim... Yukarıdaki tablo, Yalova'da CHP'nin verdiği mücadelenin onda biri bile değil... AKP'nin devlet olanaklarını pervasızca kullanmasının karşısında mütevazı bir kampanya yürütmeye çalışan CHP, aslında bir partiyle değil, devletle yarıştı. İP, HEPAR, ve DYP, devletin elini attığı bu seçimde, CHP lehine faaliyet yürüttü. Ancak; BDP ve MHP'li seçmenin bir bölümü AKP'ye oy verdiği için, seçim kritik bir hale geldi. Bazı BDP'lilerin ise son seçimde tercihlerini CHP'den yana kullandığı görüldü. Sayıları az da olsa, bazı BDP'lilerin CHP'ye oy vermesi, makasın kapanmasını sağladı. Zira; ikincu turda katılım arttığı için, seçim CHP açısından daha kritik bir hale gelmişti. 

Yalova seçimden geride kalan en önemli sonuç kuşkusuz ki şu:

AKP kadri mutlak ve yenilmez bir güç değil... Yeter ki; doğru bir politika belirlensin, kırgınlıklar, dargınlıklar geride bırakılsın... Ve topluma güven verilsin... CHP'nin Belediye Başkan Adayı Vefa Salman, bu bağlamda Yalovalıların sevgisini kazanmış bir isim... Salman'ın kişiliği, Yalovalıların çok büyük bir bölümünü çevresinde topluyor. Doğru aday, seçimin kazanılmasında da önemli rol oynuyor.

Yalova ve Ağrı seçimleri, bu bağlamda AKP açısından önemli bir moral yitimine yol açacaktır. Bunun ilk işaretini, AKP Yalova'da çıkan yumruklu kavgada gördük. Seçimi kaybeden AKP'liler, il binasında tartıştı ve araya polisin girmesiyle olaylar yatıştırıldı. Eski İl Başkanının evinin önü de polis tarafından korumaya alındı. Erdoğan'ın bizzat ilgilendiği Yalova'nın kaybedilmesi, Başbakan'ın ''gücünün her şeye yetmediği''ni göstermesi açısından önemlidir. Yalova ve Ağrı seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de etkileyecek ve muhalefet cephesine önemli bir moral destek verecektir.

Bu yazı toplam 1454 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.