1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Kılıçdaroğlu'ndan önemli mesajlar...
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu'ndan önemli mesajlar...

A+A-
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "PM listemiz, örgütümüzün emekçilerinden oluşacak'' mesajını verdi.

Sabah saatlerinde kaleme aldığım "Çırılçıplak dolaşan CHP PM adayı''başlıklı yazı, ana muhalefet partisinde fırtına kopardı. Genel Başkan Yardımcıları, Milletvekilleri, İl Başkanları ve her kademede görev yapan onlarca CHP'li, yazıya ilişkin görüşlerini aktardı. Diyebilirim ki; sabah saat 09.00'dan beri, yazıya ilişkin yorumları ve tepkileri dinliyorum.

Saat 16.00 sularında ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakın çevresinde bulunan ve Kılıçdaroğlu adına konuşma yetkisi olan  CHP'li bir dostum aradı. Kılıçdaroğlu'nun bahse konu olan yazıyı okuduktan sonra bir değerlendirme yaptığını, bu değerlendirmeyi Gerçek Gündem okurlarıylapaylaşmak istediklerini ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, kurultaya ilişkin yaptığı değerlendirmeyi biraz sonra okuyacaksınız. Kılıçdaroğlu'nun örgüte ve okurlarımıza yönelik mesajı, beni umutlandırdı. Zira; Kılıçdaroğlu'nun bu köşede son bir haftadır dile getirilen eleştirilere kulak tıkamadığını görmüş oldum. Ve uyarılarımızın adresine doğrudan gittiğini de...

İsterseniz gelin şimdi Kılıçdaroğlu'nun yazıda dile getirdiğimiz konuların ardından okurlarımıza iletmek istediği mesajına kulak verelim. Kılıçdaroğlu'nun değerlendirmeleri şöyle:

"Basında, CHP'nin yeni PM'sine gireceği söylenen ya da partimiz tarafından teklif götürüldüğü belirtilen kişilere ilişkin birçok haber okuyoruz. Mehmet Bekaroğlu dışındaki hiç bir kişiye tarafımdan teklif götürülmemiştir.Partinin yetkili organlarında görev yapan bazı arkadaşlarımızın yaptığı kişisel sohbetlerde gündeme gelen isimlere yönelik bir tasarrufumuz yoktur... Ben birlikte çalışmak istediğimiz kişileri zaten direk arıyorum. Onun dışında hiç kimse benim adıma herhangi bir teklifte bulunamaz. Bunun bilinmesini isterim...

CHP PM yeni süreçte, örgüt ağırlıklı olacak, kadın ve gençlerin ağırlığını hissettirdiği bir yapıyla seçmenin karşısına çıkacaktır. Yeni PM'de, örgütün ve bölgelerin dengesi gözetilecektir. Ve yeni PM'de, il başkanlarının isteği üzerine, en az üç il başkanı PM'de görev alacaktır. Örgütün PM'de kimi istediğine ilişkin görüşmeler sürmektedir. İl başkanlarımız ve yetkili arkadaşlarımızın bu konudaki önerileri değerlendirilmeye alınmaya başlanmıştır. Milletvekillerimiz de yeni PM'de görev alacaktır.

CHP PM'ye girmek isteyen partililerimiz, kurultay günü aday olabilecek ve yarışa katılabilecektir.

Benimle görüşmeye gelen ve PM'de görev almak isteyen arkadaşlarımıza şunu söylüyorum: PM'ye girmek, milletvekilliğinin bir ön adımı değildir. Görüşmeye gelen arkadaşlarımıza, (Bana PM'de olmak yeter, bu onurlu görevi yapmak istiyorum; vekillik beklentim yok diyorsanız, PM'ye aday olun) diyorum. Bu anlayışı taşıyan arkadaşlarımız, vekillik beklentisi içine girmeden PM üyeliği için başvurabilirler.

***

Kılıçdaroğlu'nun CHP tabanının bilmesini istediği görüşler özetle bunlar... Belli ki; CHP tabanının "Yok sayılıyoruz, görüşlerimize değer verilmiyor, emeğimiz hiçe sayılıyor'' yönündeki sitemi, genel merkezden de duyulmuş...

CHP liderinin verdiği mesajlar, PM listesinin büyük çoğunluğunun ''örgüt emekçileri''nden oluşacağını gösteriyor. Emin olun, liste eğer bu şekilde oluşturulursa, CHP örgütü, 2015'e yeni umutlarla hazırlanacaktır. Ancak; umutların diri tutulması ve sonuç alınması için, ''tutarlı ve ayakları yere basan bir politika''nın oluşturulması da şarttır... Bunun yollarından biri de CHP'nin temel değerlerini sahiplenmeyen ve benimsemeyen kişilerin ''değişim'' adı altında yönetime alınmamasıdır...

Bekaroğlu meselesine gelince;

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bekaroğlu'na ilişkin herhangi bir değerlendirmede bulunmamış. Sadece "Kendisiyle görüştüm, medyaya yansıyan konuları görüştük'' demiş.

Benim edindiğim izlenim ise Mehmet Bekaroğlu'nun bu tartışmadan sonra CHP'ye gelmek istemeyeceği yönünde bir beklenti oluştuğu... Genel merkez yetkilileri, Bekaroğlu'nun kendisine yönelik tartışmadan sonra kenara çekileceğini sandıklarını söyledi.

PELİN BATU'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Bu arada, bir önceki yazıda gündeme getirdiğimiz Pelin Batu da bir açıklama yolladı. Batu'nun açıklamasını, cevap hakkına saygının gereği olarak yayınlıyoruz:

Sayın Barış Yarkadaş,

Neredeyse 10 yıla yakın bir zaman önce bir dergiye verdiğim kardeşimle birbirimize olan samimiyetimiz ve şeffaflığımızı anlatmak için kullandığım birbirimize karşı ”çıplağız” kelimesi evin içinde kıyafetsiz gezdiğimiz şeklinde çarpıtılmıştır. Ancak söz konusu dergi sonrasında haberi düzelterek tekzip etmiştir.

Ayrıca CHP’den bana yapılmış herhangi bir resmi teklif yoktur.

Saygılarımla,

Bu yazı toplam 1224 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.