1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Kılıçdaroğlu'nun yeni listesi
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu'nun yeni listesi

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP tarafından 2013 yılının son aylarında yapılması planlanan yerel seçimler ile 2014 yılının Haziran ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine birlikte hazırlanacağı kurmaylarını açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun listesinde göze çarpan en önemli değişiklik,Nihad Matkap ile Erdoğan Toprak'ın konumu oldu. Kılıçdaroğlu, Toprak ve Matkap'ın görev alanlarını değiştireceğinin işaretini 34. Olağan Kurultay öncesi vermişti. CHP lideri, TBMM'de sohbet ettiği bir grup milletvekiline"Örgütü arka bahçesi haline getirmeye çalışanları izliyorum. Bundan memnun değilim" demişti. 

Kılıçdaroğlu, o sohbette açıkça isim vermemişti ama; kast edilen kişilerin Toprak ile Matkap olduğu anlaşılmıştı. Çünkü; her iki isim de partilerinin kendilerine verdiği yetkinin sınırlarını aşmış, CHP örgütlerine karşı tarihte görülmemiş bir biçimde "hoyratça" davranmışlardı. 

Öyle ki; İdari ve Mali İşler'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, sınırlarını sürekli aşarak, yetkisini örgütlerin üstünde adeta demoklesin kılıcı haline getirmişti. Toprak'ın keyfi uygulamaları öyle bir hal almıştı ki; Genel Başkan Yardımcılığı adeta bir ''dükalık'' haline dönüşmüştü. Yurt çapında "bireysel" olarak örgütlenmeye çalışan ve her birime kendine yakın kişileri atamaya çalışan Toprak, mali destek isteyen il ve ilçe başkanlarına "X kişiyi yönetime alın, istediğiniz ödeneği imzalayayım" demeye başlamıştı. 2011 yılında yapılan genel seçimler öncesi CHP'nin 54 trilyonunu har vurup harman savurtan, kendisine ayrılan bütçeyi neredeyse on kat aşan Toprak, geride kalan zaman içinde Kılıçdaroğlu tarafından hep korunup kollandı. 

Seçim sonrası İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Toprak, bu süre içinde "fatura mahsuplaşmaları''nı da rahatlıkla düzenleme şansına kavuştu. Parti Meclisi seçimlerinde ise yedeklerin 53. sırasında olmasına rağmen, birden bire 38. sırayayüksel(til)di. Türkiye'nin dört bir yanındaki örgütlere karşıhoyratça davranan Toprak, İdari ve Mali İşlerden alınarakdaha düşük profilli bir göreve verildi. Kılıçdaroğlu eğer Toprak'ı aynı göreve atasaydı, bunun altında kalır, kendisi hakkında söylenenlerin tümünü yutardı. 

Kılıçdaroğlu, Toprak'ı geri plana çekerek etkisizleştirdi. Yeni görevi, Toprak'ın CHP'deki tasfiye sürecinin de başlangıcıdır. CHP örgütleri, "Kılıçdaroğlu'nun dayısının oğluyum" diyerek PM seçimlerinde oy isteyen Toprak'ı, yaptığı uygulamalardan dolayı hiçbir zaman unutmayacaktır. Unutmayacağını; PM seçimlerinde yedeklerin 53. sırasına düşürerek göstermiştir. Toprak'ın durumu, Kılıçdaroğlu için de ders olmalıdır. 

Nihad Matkap'a gelirsek; hep söylüyordum, yine söylüyorum: Toprak ve Matkap, Kılıçdaroğlu'nun kendilerine verdiği yetkiyi, keyfi bir biçimde kullanmasa ve örgütlere baskı yapmasa, bırakın Genel Başkan Yardımcısı olmayı, partinin herhangi bir kademesine dahi seçilmeyi başaramazlardı. Kılıçdaroğlu, kendi ili Hatay'da il kongresini yapamayan Matkap'ı"vefa adına" yeni MYK'da görevlendirdi. Çünkü; örgütlerin"Kılıçdaroğlu'na uygun bir hale getirilmesi" biraz da Matkap'ın ''sayesinde'' oldu. Örgütleri biçen, seçimlerde sandık koydurtmayan, kendilerini seçecek delegelerin oluşturulması için CHP'nin geleneklerini ayaklar altına alan Matkap, buna rağmen başarılı olamadı. Kılıçdaroğlu istediği delege yapısını oluşturdu ama ortada bu kez de örgüt kalmadı. Matkap, "örgütü olmayan, tasfiye edilmiş, kırılmış, gücendirilmiş" bir yapı haline getirdikleri CHP'nin ikinci koltuğunda aylarca keyif sürdü. 

Gürsel Tekin; Erdoğan Toprak'ın örgütlere müdahale etmesi yüzünden istifa eden Tekin, eski görevine döndü. Kılıçdaroğlu ile başbaşa iki kez görüşen Tekin'in kaygılarının giderildiği belli... Kılıçdaroğlu, Matkap ve Toprak'ı pasif görevlere çekti. Tekin, yeni dönemde daha ön planda olacak ve partinin temsili ile seçim kampanyasını örgütleyecek. Tekin, önümüzdeki dönemde ise yoğunluğunu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı'na verecek. Erdoğan Toprak ve Matkap pasifize edildiği için, Tekin'in ortaya koyacağı seçim kampanyasına çelme atabilecek kimse de kalmayacak."Kasa"nın Erdoğan Toprak'tan alınarak Umut Oran gibi"güvenilir" bir kişiye teslim edilmesi ise Tekin'in işini daha da kolaylaştıracak. Parti kamuoyu, hakkında hiçbir şaibe olmayan Umut Oran'a teslim edilen kasaya ilişkin en küçük bir kuşku dahi duymayacak. 

Tabii bu bağlamda, Matkap ve Toprak'ın pasifize edilerek, Tekin'in ''rahat'' çalışabileceği dört ismin ''paralel'' görevlere getirilmesi de iyi okunmalı... Kılıçdaroğlu, örgütlerin sorumluluğunu Adnan Keskin, Genel Sekreterliği Bihlun Tamaylıgil, Halkla İlişkiler'i ise Gülseren Onanç'a verdi. Tekin, aralarında Umut Oran'ın da olduğu bu dört isimle hayli sıcak ilişkiler içinde... Birbirine paralel görevleri olan beş kişi, seçim kampanyasını birlikte yürütecek. Erdoğan Toprak, seçim kampanyası için, piyasanın çok üstünde fiyat veren şirketlerle çalışamayacağı için, partinin kasa sı da boşalmayacak. Kampanyalarda, kişilerin değil, partinin elde edeceği fayda gözetilecek.

Toprak ve Matkap döneminde kırılıp dökülen, hırpalanan, örselenen, yok sayılan, önemsenmeyen parti örgütlerinin morali ise "Abi" modeliyle yeniden oluşturulmaya çalışılacak. Örgütlere "Abilik" yapması için görevlendirilen Keskin, geride kalan bir yıllık süre içinde tahrip edilen örgütleri yeniden ayağa kaldırmaya çalışacak. 

Kılıçdaroğlu'nun yeni listesi üzerine kuşkusuz çok şey söylenebilir. Bunu bir "ilk gün" yazısı olarak değerlendirmenizi istiyorum. Bu yüzden, "kısa yorumlar" yaparak listeye yönelik analizimizi sürdürelim: 

Bu listede benim en çok dikkatimi çeken kişi; Hukuk İşleri'ne atanan Aydın Milletvekili Bülent Tezcan oldu. Tezcan, Önder Sav'a yakınlığıyla biliniyor. Öyle ki; parti çevrelerinde "Önder Bey'in manevi oğlu" olarak tanınıyor. Kılıçdaroğlu, Tezcan'a parti açısından en önemli görevlerden birini verdi. 

Listede göze çarpan bir diğer nokta ise şu: 

Kılıçdaroğlu, Parti Sözcülüğü görevini, 15 gün önce duyurduğumuz üzere Haluk Koç'a verdi. Haluk Koç, bilindiği üzere, Deniz Baykal'a rakip olmuş ancak kazanamamıştı. Keza; Umut Oran da Baykal'a karşı genel başkan adaylığı şansını denemişti. Kılıçdaroğlu, "potansiyel genel başkan adayı" iki ismi kabinesine alarak "özgüven" gösterisi yapıyor. Koç'un siyasi belagatı ve polemikteki ustalığından faydalanmak isteyen Kılıçdaroğlu, AKP'ye yönelik tartışmalarda, yükün önemli bir kısmını Koç'a devretmeyi tasarlıyor. 

Kılıçdaroğlu, bu MYK listesinde "siyasetin yeni yıldızları"ndan biri olan Şafak Pavey'e de şans tanıdı. Doğa Hakları ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Pavey,"dışarıdan" gelmesine rağmen, CHP örgütleriyle kısa sürede kaynaştı. Kılıçdaroğlu, Pavey'e verdiği görevle, şimdi yeni bir kesimle kaynaşmanın yollarını arayacak. "Yeşiller" olarak adlandırılan çevrenin gönlünü kazanmaya çalışacak olan Kılıçdaroğlu, Karadeniz'de yükselen HES karşıtı dalgayı, partisinin saflarına çekmeye çalışacak. 

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1275 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.