1. YAZARLAR

  2. Metin ÖZER

  3. Liderinizin Rengi Beyaz Olsun…
Metin ÖZER

Metin ÖZER

Gazeteci
Yazarın Tüm Yazıları >

Liderinizin Rengi Beyaz Olsun…

A+A-

Yıl 1926, aylardan ekim ve günlerden 29. Dünyaya bu anlamlı günde gözlerini açıp ak pak kundağa sarılıp, yaşamı içinde kara bir günün arifesinde 27 Şubatta fani hayata elveda etti ve dün kara toprağın bağrına, ebedi istirahatgahına uğurladık merhum Erbakanı. Mevla’ya el açıp yüz binler dualar etti. Korktuğu sualleri, yaptığı hayırların yüzü suyu hürmetine affetmesi ve büyüklüğünü,  genişliğini hesaplamaya aklımızın yetmeyeceği rahmet deryasından nasiplendirmesi için…  

Yani kısaca bir bohça beyaz çarşafla gitti bizlerinde varacağı yere.

Söz çarşaftan açılmışken bir vatandaşımız, hafta sonu Almanya’ da bulunan ülkemin Başbakan’ ı Sayın Erdoğan’a (konuşmasını yaptığı kürsüye) doğru bir beyaz çarşaf fırlatarak bir şeyleri protesto etmiş.

Neden beyaz çarşaf?

Beyaz neyi anımsatıyor?

İnsan yaşamında beyazın anlamı nedir?

Arz/rica içeren yazılar veya köşesi yakılmış mektuplar neden beyaz kâğıtlara yazılır?

            Neden insanlar çok sevdiği kişiler için hayal kurarken beyaz rengi ağırlıklı kullanır?

Beyaz bir gelinlik veya bir bahar sabahı, açık pencereden içeri sızar gibi denizlerden kopup gelen rüzgârın havalandırdığı beyaz perdeli bir ev…  

Bu sorular, sorulduğunda kolayca cevap veremediğimiz nadir sorulardandır. Nedeni, beyazın kıymetini avucumuzun içindeyken bilememizden kaynaklanmaktadır. Ne zaman ki derin bir karanlığa düştük, hemen bir beyaz arıyor el uzatacak ve o zaman anlıyoruz beyazın ne kadar önemli olduğunu.

Liderler vardır her toplumda. Kimi liderler, gök kubbe altında yaşanılanların kaydedildiği tarih defterinde beyaz günlerin mimarı, kimileride kara günlerin sorumlusu olan liderlerdir. İdeolojik saplantıları bulunan hatta karanlık basmadan beyazı avucunun içinde göremeyen basiretsizlere beyaz lider ile kara liderin özelliklerinden bahsedeceğim.

Beyaz lider;

Aldığı kararlarda, dürüstlük duygusunun gücünü esas alır.

            Kişilik olarak güçlü, karakter olarak zayıf yönlerini her zaman analiz ederek iyileştirme açık alanlarını kontrol altında tutar.

Eylem ve söylemleri ile büyük kalabalıklarda bile çekiciliğini fark ettirebilme yetisine sahiptir. (ancak doğuda başka batıda başka eylem ve söylemleri kullananlar değil)

Gerektiğinde değil, her zaman, Yurtta ve Cihanda, millet ve devlet olma enstrümanlarına değer vermenin yanında bunları koruma adına kararlı tutuma ek olarak tek yönlü standart sergiler.

Özgüvenini, küresel sermayeden değil milletin gücünden alır.

Başka liderlerin keşfedilmesi için gerekli fırsatların sağlanmasından kendini sorumlu tutan.

Muhtaç ve zayıfların hakkını her daim gözeten, bu konuda ahde vefanın çok büyük vebali olduğunun bilincindedir.  

Ve en önemlisi, toplumun en önemli yapı taşı olan ahlaki değerlerin korunması ve yaşatılmasının hayati önem taşıdığının farkında olup, yüzü kızarması gereken yerde bile kelime oyunları ile pişkinlik sergilemez.   

 Kara liderler ise;

Liderliğinin ilk yıllarında duygusal zekâlarını kullanırlar ve belirli bir dönem sonra ellerindeki güç zihnini öyle bir afyonlar ki duygusal zekâlarını etkin kullanamazlar ve ya ihmal ederler.

İktidarlığını korumak zorunluluğu uykusunu kaçırır. Bu yüzden etrafına tehditler yağdırır.

İktidarını korumak için her şeyi meşru kılar.

Etrafında itaat edecek insanları tercih eder.

Liderinde bir insan olduğunu unutarak başarısız olmaktan çok korkar.

Ve gün geliyor, basit meselelerin kıvılcım olduğu isyanlar ile ya başka ülkeye sürgün ediliyorlar ya da kaçıyorlar. Eğer kelle, darağacında veya koltuk da değilse! Televizyonlarda canlı izlediğimiz Müslüman ülkelerde yaşanan hadiselere şahit değil miyiz?

Bizim;

Bayrağımızdaki ayyıldız BEYAZ

Tarihimiz BEYAZ

Kültürümüz BEYAZ                                    

Değerlerimiz BEYAZ                                                                        

Hayallerimiz BEYAZ

Bacımızın gelinliği BEYAZ

Ve kefenimizin rengi BEYAZ 

Vel hâsıl, beyaz rengiyle müsemma bir milletiz. Ancak! Ya liderlerimiz?

Müştekiyim şimdi beyaz düşleri, hayalleri yarı yolda bırakanlarla ve bırakmakla da kalmayıp bu ülkede temiz siyaset yapıp, adından beyaz siyasetçi dedirten siyaset adamlarını(hocalarını) satanlarla. Merasimi izledim de öğrencilerinin(satanların) nedametleri, yer çekimine yenilmiş sarkık yüzlerinden çok kolay okunuyordu.

Türk Milletine, 54. Dönemde Başbakanlık yapmış olanı merhum Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN’ ın bu ülkenin beyaz liderlerinden olması dolayısıyla rahmetle yad ediyorum.

Ülkemin kaderinde özne olan kişilerin kaderi hep siyah yazılışmış olmasına rağmen tek temennim “Beyaz; müsemma olsun hayatın(m)ızda” diyerek merhum Erbakan’a ait olan ve beyazın önemini anlatan bir sözü ile günün sözüne geçiyorum.

 

Günün Sözü;

“Bizim tarihi geçmişimiz batılılarda, onların geçmişi de bizlerde olmuş olsaydı; bizi hiçbir yerde konuşturmazlardı.”

 Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN

Bu yazı toplam 1605 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.