1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Lütfü Türkkan’dan Merkez Bankası tepkisi

Lütfü Türkkan’dan Merkez Bankası tepkisi

Türkkan, TBMM Genel Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, taşınma konusundaki Yönetim Komitesi kararının Merkez Bankası İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sinan Binbir tarafından çalışanlara iletildiğini belirtti.

A+A-

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Merkez Bankası’nın 3 genel müdürlüğünün İstanbul’a taşınmasına tepki göstererek, söz konusu kararın hukuksuzluk olduğunu söyledi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Merkez Bankası’nın 3 önemli genel müdürlüğünün İstanbul’a taşınması kararına tepki göstererek, “Merkez Bankası bir itfaiye gibidir. Finansal istikrarla ilgili bir sorun çıktığında, yangının söndürülmesi için Merkez Bankası’nın Hazine’nin bulunduğu lokasyonda olması şarttır” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Merkez Bankası Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü, Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü, İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Piyasalar Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınması kararını sert bir dille eleştirdi. Türkkan, “Merkez Bankası’nı İstanbul'a taşımanın Ankara alerjinizden başka hiçbir gerekçesi olamaz” dedi.

Türkkan, TBMM Genel Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, taşınma konusundaki Yönetim Komitesi kararının Merkez Bankası İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sinan Binbir tarafından çalışanlara iletildiğini belirtti.

Karara göre, üç genel müdürlük için 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere İstanbul'da çalışma ofisi kurulacağını, bu birimlerde çalışanların 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında belirlenecek takvim çerçevesinde çalışma ofislerine nakledileceğini anlatan Türkan, İstanbul'da kurulacak çalışma ofislerinin bilişim ve destek faaliyetlerinin yürütülmesi için Bilişim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ve Başkanlık Ofis Müdürlüğünden yeterli sayıda çalışanın İstanbul'a nakledileceğini bildirdi

“MERKEZ BANKASI YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞINI KAYBEDECEK”

Merkez Bankası Kanunu'nda "Bankanın merkezi Ankara'dır." yazdığını vurgulayan Türkkan, İstanbul'a taşınmanın hukuksuzluk olduğunu söyledi. Türkkan yaşanacak olumsuzlukları şöyle sıraladı:

“-4 birimdeki çalışanların tamamı, 3 birimden ise seçilenlerin bir kısmı zorla İstanbul'a gönderiliyor.

-Merkez Bankası’nın mevcut çalışan sayısı yaklaşık 4.800 kişi, bu personelin de yarısının İstanbul'a gönderilmesi düşünülüyor.

-Bu 2.400 kişi İstanbul Ataşehir ekonomisi için ve orada malum birtakım müteahhitlerin konutları için talep yaratacak.

-Ankara'nın Ulus ekonomisi ise önemli talep kaybıyla karşı karşıya kalacak.

-Eğitim öğretim yılının ortasında böyle bir taşınma çalışanların ailelerini sıkıntıya sokacak.

-Personelin morali neredeyse sıfırlanmış.

-Bankanın yetişmiş personeli İstanbul finans piyasası tarafından yağmalanma tehlikesiyle karşı karşıya yani Merkez Bankası yetişmiş insan kaynağını kaybedecek.

-Merkez Bankası bir itfaiye gibidir. Finansal istikrarla ilgili bir sorun çıktığında, yangının söndürülmesi için Merkez Bankası’nın Hazine’nin bulunduğu lokasyonda olması şarttır.

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.