1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mehmetçik kimsenin kurbanlık koyunu değil

Mehmetçik kimsenin kurbanlık koyunu değil

Gazeteci Ümit Karadağ, son günlerde çok tartışılan Körfez ülkeleri ile Katar arasındaki diplomatik krizi kaleme aldı.

A+A-

Dokuz Sütun Gazetesi yazarı Ümit Karadağ, Körfez ülkeleri ile Katar arasında yaşanan diplomatik krizi yazdı.

ABD'nin Suudi Arabistan'la yaptığı silah anlaşması ve Türkiye'nin Katar'a askere göndermesi konularına da değinen Karadağ'ın, "Mehmetçik kimsenin kurbanlık koyunu değil!" başlıklı yazısı:

Ortadoğu cadı kazanı gibi kaynıyor… Trump’ın Suudi Arabistan ziyareti sonrası Körfez ülkeleri, Katar’ı “teröre destek verdiği” gerekçesiyle diplomatik ilişkilerini bıçak gibi kesti.

“Ortadoğu’da bizden habersiz yaprak bile kıpırdamaz” ve “Türkiye’de olduğu gibi Suriye’de, Irak’ta, Ortadoğu’da ve tüm dünyada oyunları bozacağız” diyen AKP iktidarı şaşkın… Cumhurbaşkanı, Katar krizi sonrasında “bir oyun oynanıyor ama arkasında ne olduğunu bilmiyoruz” diyor. Ne acı bir itiraf… Hem de ülkenin birinci ağzından. Cumhurbaşkanı dahi oynanan oyunu bilmiyorsa yahut idrak edememişse, geriye “Allah yardımcımız olsun” demekten başka bir şey kalıyor mu?

Böylece kitaplardan, filmlerden, dizilerden esinlenerek her konuda dönüp dolaşıp sözü “Türk devlet aklı”nın varlığına getirenleri artık pisten alma vakti geldi sanırım.

ABD TARİHİNİN EN BÜYÜK SİLAH ANLAŞMASI

Trump’ın, Suudi Arabistan ziyaretinde öne çıkan en önemli başlık, 110 milyar dolarlık silah anlaşması… Dünya basınında böyle duyuruldu: “ABD tarihinde türünün en büyük silah anlaşması” imzalandı. Anlaşmayı her biri 6 milyar dolar değerinde 150 Blackhawk tipi helikopteri de kapsadığı bildirildi. Yine ziyaretin başka bir detayı ise, ABD’nin terörle mücadeledeki yükünü Suudi Arabistan azaltacakmış…

Çok inandırıcı değil mi? ABD ve Rusya gibi süper güçler terörün karşısında, bölge ülkelerinin tamamı terörün karşısında (öyle diyorlar) ama ne hikmetse terör bitmiyor, bitirilemiyor… Nereden geliyor, nereye gidiyor bilinmiyor. Sanki terör örgütleri, süper güçler ve bölge ülkelerinden daha büyük akla ve imkana sahipler. Bak sen şu işe!

5 YIL SONRA İRAN’DA İLK SALDIRI

Terör örgütü IŞİD, Suriye ve Irak’ta şiileri kıtır kıtır keserken İran’a yaklaşamadı. Bölgede ve dünyanın farklı yerlerinde art arda bombalar patlatıp, cani eylemlere imza atarken, İran’da bir benzeri yaşanmadı.

Geçtiğimiz gün Humeyni’nin Türbesi ve İran Meclisi’ne hem silahlı hem de bombalı saldırı oldu. 5 yıldır ilk defa İran böyle bir saldırı ile karşı karşıya kaldı. 5 yıldır bir saldırıda bulunmayan IŞİD ne oldu da bugün gerçekleştiriyor. Trump’ın ziyareti ve Katar krizi sonrası tesadüf müdür yoksa arasında bir bağ var mıdır? Saldırıyı IŞİD üstlendi, İran ise saldırının arkasında Suudi Arabistan’ın olduğunu işaret etti.

SÜNNİ-Şİİ SAVAŞI KAPIMIZDA MI?

Bölgede huzur ve istikrarın esamesi okunuyormuş gibi bir de Sünni-Şii savaşı dillendirilir oldu. Gerilim tırmanabileceği kadar tırmandı… Eğer Türkiye sürece tam müdahil olmayıp, arabuluculuk yapmazsa, savaş kapımıza kadar gelmiş olacak. Türkiye ferasetini konuşturmalı, çözüm için elini çabuk tutmalı… Müslüman coğrafyasının kan gölüne dönmesini engelleyebilecek, önüne geçebilecek tek ülke biziz. Bu kadrolarla pek mümkün gözükmese de beklenti ve temenni bu.

KATAR’DA DARBE OLACAK SÖYLENTİLERİ

Son 3 aydır bu söylentiler kulaktan kulağa yayılıyor. Özellikle Körfez krizinin ortaya çıkmasıyla daha çok dillendirilir oldu. Gazeteci Serdar Turgut geçtiğimiz gün bir yazısında bu konuya dikkat çekmiş, Washington’daki bir devlet yetkilisinin darbeden söz ettiğini, İngiliz MI-6 istihbarat örgütünün işin içinde olduğunu yazmıştı. Yine değerlendirmelerine önem verdiğim uluslararası ilişkiler uzmanı Doç. Dr. Mehmet Akif Okur ise Katar ordusunda organize ve örgütlü cunta varsa, Türk Birliği oraya gitmeden bir darbe olabilir dedi.

MEHMETÇİĞİN KATAR’DA NE İŞİ VAR?

TSK, Anadolu'da dimdik durabilmek için her gün şehit veriyor... Birinin yasını tutamadan diğer Mehmetçiğin şehadet haberi geliyor. Kısacası Anadolu'nun yiğit evlatları fazlasıyla bedel ödüyor. Geriye kahramanlık hikayeleri ve acılı aileleri kalıyor. Onlar da bir ömür boyu gözü yaşlı olarak. Katar'da olmak isteyen, oyun bozmak isteyen varsa buyursun tutmayalım.  Zevk ü sefa içinde yaşayan, kişi başına düşen milli geliri 129 bin 726 dolar olan, İngiliz kulüplerini astronomik rakamlarla satın alan Katarlıları korumaya niye Mehmetçikler gitsin? Mehmetçik kimsenin kurbanlık koyunu değil! Cumhurbaşkanı “oyunu” anlamadığını söylüyor ama Mehmetçiğin gitmesini de onaylıyor. Ne olacağı bilinmeyen oyunda Mehmetçiğin ne işi var? Katar bayrakları alıp, sokaklara çıkanlar neyi, kimi, niçin destekliyor? Başkan’ın anlamadığı oyunu cumhur çoktan anlamış galiba!

Bu haber toplam 2125 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.