1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Memleketimden 'utanç' manzaraları!
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Memleketimden 'utanç' manzaraları!

A+A-

Çok sık kullanılan ve bu yüzden artık klişe haline gelen bir söz vardır: "Bazen bir fotoğraf, yüzlerce sayfada anlatamayacağınız gerçekleri özetler..."

Bu sözün haklılığını kanıtlayan iki fotoğraftan bahsetmek istiyorum size... Fotoğrafların her ikisi de ''Türkiye gerçeği''ni özetliyor. Fotoğrafın ilki Hatay'dan... AKP Hatay Milletvekili Hacı Türkoğlu'nun oğlu İstemi Türkoğlu'nun tartıştığı polislerin adeta sigaya çekilip teşhir edilmesi, AKP'nin adalet anlayışını göstermesi açısından önemliydi. AKP, kendisini rahatsız eden ya da iktidarı üzerinde tehdit olarak gördüğü her olguyu, kaba kuvvet kullanarak ve kanunları kendi çıkarına yorumlayarak ezip geçiyor. Polis teşkilatı, milletvekilinin oğluyla tartıştığı için, adeta birer suçlu gibi duvar dibine dizilerek teşhir ediliyor. Polis Selahiyet ve Vazife Kanunu'nda polislerin teşhisinin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı hükümler bulunmasına rağmen, AKP iktidarı bu teamülleri ayaklar altına alıyor. Tabii ayak altına alınan sadece kanunlar ve teamüller değil, polisin onuru da oluyor!

Onurumuzun ayaklar altına alındığı ikinci fotoğraf ise ABD'den geliyor. ABD Başkanı Obama'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ''Suriye'' üzerine yaptığı görüşme sonrası Beyaz Saray'ın resmi internet sitesine bir fotoğraf konuluyor.

Beyaz Saray’ın Resmi Fotoğrafçısı Pete Souza tarafından çekildiği belirtilen ve altında “Başkan Barack Obama, Oval Ofis’te Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüşürken, 30 Temmuz 2012” yazıyor. Fotoğrafta, ABD Başkanı Obama'nın tuttuğu beyzbol sopası adeta gözümüzün içine sokuluyor. Obama, "İstediklerimizi yapmazsanız, sopa hazır" diyor!

Çok bilinen bir gerçektir: ABD'nin dış politikası, Başkan Roosvelt'le birlikte "Büyük Sopa" olarak anılmaya başlanmıştır. 1900'lü yılların başında dış politikadaki paradigmasını değiştiren ABD, "Karışmam - Karışmasınlar" anlayışını rafa kaldırdı. Roosvelt, paradigmayı, "Karışırım - Karıştırmam"a dönüştürdü. Başkan Roosvelt'in bu politikası, BÜYÜK SOPAolarak da adlandırılmaya başlandı.

ABD'li diplomatlar, bu politikayı, “Yumuşak konuş fakat büyükçe bir sopa taşı; daha uzağa gidersin“ şeklinde de formüle eder...

Biri Hatay'dan, diğeri ise Hatay'ın sınır komşusu Suriye'yi ilgilendiren bir görüşme sonrası gelen fotoğraflar, nasıl bir süreçten geçtiğimizi gösteriyor. AKP, içeride kendi halkının, polisinin, askerinin ve demokrasi isteyen güçlerin sırtından sopayı eksik etmiyor! Dışta ise; ABD'nin gösterdiği sopa karşısında sus pus oluyor. ABD Başkanı Obama'nın, Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşme sonrası yayımlattığı fotoğraf da Hatay'dan gelen görüntüler de de yakın tarihimize"utanç" karesi olarak geçiyor. 

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1239 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.