1. HABERLER

  2. GAZİANTEP HABER

  3. Milletvekili Yılmazkaya, o konuyu TBMM’ye taşıdı

Milletvekili Yılmazkaya, o konuyu TBMM’ye taşıdı

"Yurtdışında tutuklu ve hükümlü olarak bulunan Türk vatandaşlarının sayılarını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den isteyen CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, konuyu TBMM’ye taşıdı."

A+A-

Deniz Yücel ve Rahip Brunson vakalarında Almanya ve Amerika ile yapılan siyasi pazarlıkları örnek gösteren CHP’li Vekil “Yarıyla ilgili konuların siyasi pazarlıklara alet edilmesi toplumda adalete olan güveni tamamen bitirecektir” dedi.

Deniz Yücel ve Rahip Brunson pazarlıklarından sonra Türkiye’nin elinde başka bir ülkeyle pazarlık yapacağı yabancı uyruklu tutuklu var mı? sorusunun cevabını arayan CHP’li Vekil Dışişleri ve Adalet Bakanından, “15 Temmuz hain darbe girişimiyle bağlantılı Ülkemizde yabancı uyruklu kaç kişi tutuklu ve hükümlü olarak cezaevlerinde bulunmaktadır? Bunların kaçı hem Türk hem de yabancı pasaporta sahiptir?” gibi önemli sorunların cevabını istedi.

“En son Deniz Yücel ve Rahip Brunson olayıyla Almanya ve Amerika ile pazarlıklarla gündeme gelen Türkiye’deki tutuklu yabancılar konusu bir muamma olarak karşımızda durmaktadır” diyen Yılmazkaya, yargı karalarına göre değil siyasi iradeye göre tutuklulukların pazarlık konusu olduğunu, bu uygulamanın da AKP İktidarıyla beraber normal gösterilerek farklı bir sürece evrilmesinin yanlış olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığına sunan Yılmazkaya, Türkiye’de tutuklu olan yabancıları ve başka ülkelerde tutuklu olan Türk Vatandaşlarının sayılarını her iki bakanlıktan talep etti.

Yarıyla ilgili konuların siyasi pazarlıklara alet edilmesinin adalete güveni tamamen bitireceğini ifade eden Yılmazkaya, Dışişleri ve Adalet Bakanından şu soruların cevabını istedi;

  1. “Ülkemizde yabancı uyruklu kaç kişi tutuklu ve hükümlü olarak cezaevlerinde bulunmaktadır? Bunların kaçı hem Türk hem de yabancı pasaporta sahip? Türk kökenli olup da yabancı uyruklu olanların sayısı ne kadardır? Tutuklu ve hükümlülerin vatandaşı oldukları ülkelere göre sayısal dağılımı nedir?

  2. 15 Temmuz hain darbe girişimiyle bağlantılı Ülkemizde yabancı uyruklu kaç kişi tutuklu ve hükümlü olarak cezaevlerinde bulunmaktadır? Bunların kaçı hem Türk hem de yabancı pasaporta sahip? Türk kökenli olup da yabancı uyruklu olanların sayısı ne kadardır? Tutuklu ve hükümlülerin vatandaşı oldukları ülkelere göre sayısal dağılımı nedir?

  3. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan kaç yurttaşımız başka ülkelerde tutuklu ve hükümlüdür? Bu tutuklu ve hükümlülerin ülkelere göre sayısal dağılımı nedir?”

Bu haber toplam 1659 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.