1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Müjde: 'Aşırı demokrasi'ye geçtik...
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Müjde: 'Aşırı demokrasi'ye geçtik...

A+A-

AKP medyası ile iktidar partisinin ideologları, dilimize birkaç yıl önce yeni ve anlamsız bir kavram soktu: "İleri Demokrasi.."

AKP ideologlarına göre, iktidar partisi vesayeti kırıyor, demokrasinin önündeki engelleri kaldırıyor ve herşey güllük gülistanlık oluyordu. "Millet" ilk kez demokrasiyle tanışırken, ''demokrasi savaşçısı'' AKP iktidarı ise "ileri demokrasi"nin bayraktarlığını yapıyordu. Askerlere yönelik operasyonları büyük bir şevkle destekleyen AKP medyası bu sırada görevini yapıyor ve iktidar partisinin esas hedefini saklıyordu. Oysa ki; iktidar partisinin derdi, demokrasiyi değil, kendisini sürekli olarak iktidarda tutacak bir kurumsallaşmayı sağlamaktı. AKP, eline geçirdiği iktidar aygıtı sayesinde bu hedefini gerçekleştiriyor. AKP'nin iktidarda kalabilmesi için, demokrasinin tüm kurum ve kuralları yerle bir ediliyor.

"İleri Demokrasi" adı altında yapılan faşizan uygulamalar, artık Türkiye'nin sıradan bir gerçeği haline dönüştü. Bu yüzden, avukatlara yönelik gerçekleştirilen son operasyonu twitter'da "Aşırı Demokrasiye geçtik'' şeklinde özetledim.

Öyle ya; avukatlar, ünü sınırları aşan Grup Yorum, sendikacılar, gazeteciler ve dernek yöneticileri "kapılar kırılarak" gözaltına alınabiliyor. AKP iktidarının "İleri Demokrasi'' kavramının içine sığmayacak gelişmeler bunlar... Yaşananları "ileri demokrasi" olarak özetlemek yetersiz... İleri Demokrasi'de henüz basılmayan kitaba el konulmuştu. Bu kez, Grup Yorum'un stüdyo kayıtları gözaltında... Kim bilir; Grup Yorum'un henüz dinleyicisiyle buluşma imkanı olmayan son albümünü belki de Polis Radyosu'nda dinleriz... Zira; AKP'nin "Aşırı Demokrasi"sinin sınırlarını kestirebilmek zor...

Şaka bir yana; AKP iktidarı ve temsilcileri her geçen gün daha büyük bir korkuya kapılıyor. Kendilerini eleştiren ya da eleştirme ''gafleti''nde bulunan tüm kişi ve kurumlar hedef haline geliyor.

Bunun son örneği pazar günü yaşandı. Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında "Şubat ayında atama bekliyoruz, atama yoksa oy da yok'' diyen bir öğretmen adayı, Erdoğan'ın tepkisiyle karşılaşınca hemen gözaltına alındı. Başbakan, "O oy senin olsun" dedikten sonra, yine ayrımcı bir tutum sergiledi. Atama isteyen öğretmen, "ulusalcı olmakla" suçlandı.

AKP iktidarına karşı muhalefet eden Berna Yılmaz adlı öğrenci ise İstanbul'un ortasında, Mecidiyeköy'de sivil kişilerce bir araca bindirilerek kaçırıldı. Berna Yılmaz, geride kalan yıllarda Erdoğan'ın da katıldığı bir etkinlikte "Parasız Eğitim İstiyoruz" yazılı bir pankart açtığı için 19 ay hapiste yatmıştı. 90'lı yıllara özgü bir yöntemle kaçırılan Yılmaz'dan pazar günü öğlen saatlerinden beri haber alınamıyor...

AKP'nin "aşırı demokrasi''si kendisini hayatın her alanında gösteriyor. Hukuk bürolarının kapıları kırılıyor, gözaltındakilerden zorla kan ve tükürük örneği alınmaya çalışılıyor. Avukatların gözaltına nasıl alınacağı kanunlarda açıkça belirtilmesine rağmen, polis buna uyma gereği dahi duymuyor. Baro yetkilisi ve savcı arama bölgesine gelmediği halde arama yapılıyor. Ve yine aynı polis, yetkisi olmadığı halde, soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama yayınlıyor.

Kısacası; hukuk, adalet ve savunma hakkı, AKP'nin 'aşırı demokrasi'sinin kurbanı oluyor. Savunma hakkının ayaklar altına alındığı bir ülkede birileri bizi hala ''Darbe olacak'' diye korkutmaya ve oy devşirmeye çalışıyor. Bunun yetmediğini gördükleri anda ise İslamiyet'i pis çıkarları için kullanmaya ve sömürmeye çalışıyorlar.

Son bir haftada yedi camiyi borçları karşılığında hazineye satan AKP'li belediyeler, bu kutsal mekanların kendileri için hiçbir şey ifade etmediğini, ortaya koydukları icraatlerle gösteriyor. Halkımız ise bu yalanla ve "demokrasi söylemi"yle aldatılmaya çalışılıyor. "Demokrasi" kavramı AKP'nin ağzında kirleniyor...

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1378 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.