1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Müslümanlarla Tatlı Sohbetler

Müslümanlarla Tatlı Sohbetler

Tatli.net ile sohbet etmeye başlamadan önce, dinimizin bizlere buyurduğu davranışlar ve farzlarımızın yerine getirilmesi hakkında bilgi sahibi olmak gerek.

A+A-

Tatli.net ile sohbet etmeye başlamadan önce, dinimizin bizlere buyurduğu davranışlar ve farzlarımızın yerine getirilmesi hakkında bilgi sahibi olmak gerek.

Günümüzün insanlarında bilinçsizce yaşamak bazısında da bakıp görmemek, umursamazlık hastalığı var. Kalın harflerle şuursuzluk da denilebilir. Oysaki yüce dinimiz İslam da her hareketin her nefesin yeri bildirilmiş. Dini cuma günleri hatırlayan, kandillerde ve Ramazanı Şerif de özel günler de hatırlamakta. Bu günlerde namaz ve oruç tutup geçtiğini zannediyor. Halbuki ahirette her nefesin hesabı sorulacak bu işi yaparken ne niyetle yaptın Allah için mi nefsin için mi yaptın denilecek. Her adımı böyle düşünse bir Müslüman kötülük yapmaya kalbi titrer, sürekli iyilik yapar.

Yoksunluğun Alası Nedir?

Gün içerisinde 5 vakit namaz. Yanı her gün 5 kere randevuya çağrılıyoruz. Bu davete icabet etmek farzdır. Deli veya ölü değilsen hiç bir mazereti yok. Nitekim Sahabe Efendilerimiz savaş zamanında dahi sırayla geçip namazlarını eda etmiştir. Şuan hiç bir bahane namaza engel olmamalı, namaza mani olan hangi iş olursa olsun hayır yoktur. Otobüsle yolculuk yapacağımız zaman bilet alırken otobüs biletinin fiyatından önce namaz vaktine bakmalı ve kazaya bırakmamak için her alternatifi düşünmeli. Din önceliktir demeli. Zamanımızda ise buna riayet eden azda olsa var. Namaz denildiğinde bile huzur kaplar Müslümanın içini.

Namazı kazaya bırakanlara baktığınız zaman acı tebessüm bırakan sebepler yatar. Sabah namazı için uykum çok ağır, öğle namazı için yemek yemeliyim vakit yok, ikindi namazı için işten çıkınca veya ders bitince ve yetişir kılarım, akşam namazı için unuttum, yatsı namazı için üşeniyorum gibi birçok bahane. Ahirette bunun hesabı da var. Namazı kılanlara baktığınız zaman tavuk yemini yer gibi kılar, hangi durumlar namazı bozar veya konuştuğunuz zaman hangi mezhepten mezhep imamın adı ne diye sorsan bilenler yine azdır. Bu bilgilere her Müslüman vakıf olmalı. Namaz kılıyorum diye sevinip ahirette eli boş kalmak var. Çünkü fıkıh bilgisi yok. İlim öğrenmeyi aklına bile getirmiyor. Evet, hep olumsuz şeyler bunlar. Bunun tek bir çaresi var; fıkıh öğrenmek, sağlam, kaynakları olan bir ilmihal kitabı alıp her gün bir sayfa okumalı, uygulamalı.

Dinde Esas Olan Nedir?

Peygamber Efendimiz bu dini arkadaşlarına Ashabı Kiram Efendilerimize anlattı. Onlarda dünyanın her yerine gittiler şuan İstanbul’da dünyanın çeşitli yerlerinde türbeleri mevcut. Onların ne işi vardı orada? Evinde namazını kılar orucunu tutar diğer ibadetleri de yapabilirdi. Fakat dini yayma vazifesini hiç elden bırakmadıkları için buralara kadar geldiler. Ashabı Kiram Efendilerimiz de tabiin yani Peygamber Efendimizden sonraki asırda gelenlere anlattılar. Onlar kitaplarına yazdı. Hiç bir şey eklemeden çıkarmadan. Tabiin de onlardan sonra gelen büyük zatlara anlattı.

Böylece günümüze kadar sağlam bir şekilde geldi. O ilimlere bir şey eklemediler. Bugün ise din de bir konu da sohbet ettiğiniz zaman ''bana göre'' diye söze başlıyor adam. Sana göre bana göre demek kendi kafasındaki dini anlatmak olur. Kitaplara nasıl yazılmış onlara bakmalı demeli. Anadolu da yetişen bir sürü evliya zat var. Onların kitaplarına bakmalı. Onlar bana göre demez. Buyruluyor ki der. Dinde esas olan nakildir. Nakli esas alana bakılır kendi nefsini esas alana bakılmaz.
Dini sohbetler için kameralı olanları da mevcuttur, dahil olmak için Kameralı Sohbet sekmesinden giriş yapınız.

Bu haber toplam 775 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.