1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Reina saldırısını övenler şimdi yandı

Reina saldırısını övenler şimdi yandı

Türkiye Barolar Birliği (TBB), 39 kişinin hayatını kaybettiği, 65 kişinin yaralandığı Reina saldırısını sosyal medyada öven mesajlar için suç duyurusunda bulundu.

A+A-

TBB, söz konusu paylaşımların, ‘Suçu ve suçluyu övme ve kişinin hatırasına hakaret suçu' kapsamında soruşturulması ve kamu davası açılması talep etti.

TBB tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan başvuruda, yılbaşı kutlamalarını yasaklayan Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün ‘görevini kötüye kullanma' suçundan soruşturulması da istendi. Suç duyurusu dilekçesinde, Aydın Nazilli'de yılbaşı kutlamalarını Noel Baba kostümlü bir kişinin başına silah dayayarak ‘protesto' eden kişilerin, İkitelli'de Noel Baba'yı darp edilirken gösteren afişi asanların ve 31 Aralık 2016'da ‘KutlaMA' ve ‘Müslüman Allah'a İsyan Etmez' manşeti ile çıkan Milli Gazete yöneticilerinin de, ‘halkta korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit suçu' işledikleri belirtildi.

‘NEFRETİN YAYILMASINA SEBEP OLMAYA ELVERİŞLİ FİİLLER'

Dilekçede, söz konusu fiillerin toplumda nefretin yayılmasına zemin hazırladığı ifade edilerek şu görüşlere yer verildi: "Ülkemiz, dünyanın en vahşi ve acımasız terör örgütlerinin saldırılarıyla karşı karşıyadır. İhbar ettiğimiz fiiller, toplumda nefretin yayılmasına sebep olmaya elverişli fiillerdir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatlarına ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin tavsiye kararlarına göre nefret suçları, toplumu oluşturan bireylerin bir arada yaşamalarının gerektirdiği asgari hoşgörü şartını hedef almaktadır.

‘BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZE KASTETMEKTE'

Teröre karşı mücadelemizde başarılı olmamız, milli birlik ve beraberliğimizi korumamıza bağlıdır. İhbar dilekçemize konu ettiğimiz fiiller, birlik ve beraberliğimize kastetmektedir. Terörün amacı, toplumun birliğini bozmak, ayrıştırmak, birbirine düşürmek ve toplumu umutsuzluğa sevk etmektir. Türk toplumu, dünyaya emsal gösterilmeyi hak eden sağ duyusuyla, her terör eyleminden sonra kenetlenmiş ve teröristlerin amaçlarına ulaşmalarını önlemiştir. 1 Ocak 2017 tarihinde İstanbul'da yaşanan terör eylemi sonrasında ise, maalesef az sayıda olmayan bazı kendini bilmez kişiler, terör kurbanları üzerinden toplumu ayrıştırıcı söylemlerde bulunmuşlardır. Böyle bir katliamdan sonra toplumumuzun dayanışma refleksinin sorgulanmasına sebebiyet verecek söz konusu paylaşımlar, büyük ölçüde, yılbaşı öncesinde yeni yıl üzerinden yaratılan ayrıştırıcı eylem ve söylemlerin sonucudur.
Bu sebeplerle, gerek 1 Ocak 2017 katliamı öncesi ve gerek sonrasına ilişkin açıkladığımız fiiller ve bu fiillere benzer olup Cumhuriyet Başsavcılığı'nızca tespit edilecek diğer fiiller hakkında soruşturma yapılarak, Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca sorumlular hakkında kamu davası açılması gerekmektedir.

Başka terör olaylarında sosyal medya ve diğer mecralarda terörü destekleyen paylaşımlara karşı gösterilen hassas takibin (sahte hesapların arkasındaki gerçek isimlerin bulunması, gerçek adreslerin takibi vs.) toplumu bölmeye, birbirine düşürmeye, terör örgütlerinin istismar edeceği bir ortam oluşturmaya ve umutsuzluğa sevk etmeye yönelik bu fiillerle ilgili de gösterileceğinden şüphe etmiyoruz."

Daha fazla: https://tr.sputniknews.com/turkiye/201701021026589494-tbb-reina-saldiri-suc-duyurusu/

Bu haber toplam 3573 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.