Her 6 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor

Her 6 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor

Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon insanın sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini, Türkiye'de...

Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon insanın sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini, Türkiye'de ise bu sayının yaklaşık 100 bin kişi olduğunu belirten Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, "Dünyada her 6 saniyede bir insanın tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülürse insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden birinin sigara kullanımı olduğu söylenebilir" dedi.

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmayı hedeflendiğini çünkü sigara ve tütün kullanımı dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinden en önemlisi olduğunu belirten Sağlık Müdürü Nergiz, "Sigara ve tütün kullanımının bu boyutuyla sürmesi durumunda 2030 yılında dünyada 8 milyon kişinin sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybedeceği öngörülmektedir. Bu ölümlerin yüzde 70'inin gelişmekte olan ülkelerde olacağı düşünülmektedir. Dünyada her 6 saniyede bir insanın tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülürse insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden birinin sigara kullanımı olduğu söylenebilir. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır" diye konuştu.

Sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına neden olacak birtakım davranış değişikliğine sebep olunabileceğini vurgulayan Dr. Nergiz, "Sigara kullanımının önlenmesi mücadelesinde birinci amacımız okul çağındaki çocuk ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamak, ikinci amacımız sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza sigarayı bırakmalarında yardımcı olmaktır" şeklinde konuştu.

Sigara ile mücadelede sigarayı bırakma polikliniklerinin etkinliğinin yadsınamaz olduğuna işaret eden Nergiz, şunları söyledi: "Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir. İlimizde sigarayı bırakmak isteyenlerin ücretsiz başvurabileceği Sigara Bıraktırma Tedavi ve Danışmanlığı Poliklinikleri merkezi ilçede Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefedin Eğitim ve Araştırma Hastanemizde, Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanemizde, Sağlıklı Hayat Merkezimizde, Hamamözü ve Suluova İlçe Devlet Hastanelerimizde hizmet vermekte olup hekimlerimizin reçete ettiği ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak vatandaşlarımıza verilmektedir. 2018 yılı içerisinde bin 104 vatandaşımız bu polikliniklerimize başvurmuş, bin 37 kişiye farmakolojik tedavi başlanmış olup 67 kişiye danışmanlık hizmeti verilmiştir. Tütün mamulleriyle mücadelede "4207 Sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun" önemli bir aşamadır. Dumansız hava sahası konusunda halkımızda farkındalık ve bilinçlendirme yaratılması pek çok bakımdan önemlidir. 4207 sayılı Kanun hükümlerine aykırı olarak kapalı alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi durumunda vatandaşlarımızın ALO 184, SABİM, ALO 155 Polis, ALO 156 Jandarmayı arayarak veya "YeşilDedektör" isimli akıllı telefon uygulaması ile yasanın uygulanmasına destek vermelerini bekliyoruz."

Kaynak: detailhaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.