1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Şehirlerin katili: TOKİ
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şehirlerin katili: TOKİ

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet yürüten Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) son icraati Samsun'da ortaya çıktı. Samsun'un Canik İlçesi'ndeki Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde yer alan 450 haneli TOKİ Kuzey Yıldızı Konutları'nın bodrum katları, Mert Irmağı'nın taşması sonucu su altında kaldı. Sel nedeniyle 4’ü çocuk 9 kişi yaşamını yitirdi.

"Felaket" değil ''cinayet'' olarak adlandırılması gereken bu olayın sorumlusu hiç kuşku yok ki; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ yetkilileri ve bölgenin belediye başkanlarıdır. Çünkü; ismini saydığımız yetkililer, dere kenarına inşaat izni vererekcinayete davetiye çıkarmışlardır. 

2006 yılından beri kaleme aldığımız birçok yazıda, AKP iktidarının adeta para kaynağı ve yandaş yaratma mekanizması haline gelen TOKİ'nin faaliyetlerinin mutlaka mercek altına alınması gerektiğini ifade ettik. TOKİ'ye ilişkin kaleme aldığımız yolsuzluk iddiaları, özellikle 2007 ve sonrasıCHP tarafından defalarca TBMM'ye taşındı. Ancak sorulan soruların hiç birine tatmin edici yanıtlar verilmedi. AKP iktidarı, TOKİ'yi adeta görünmez bir zırhla korudu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iddialara rağmen dönemin TOKİ BaşkanıErdoğan Bayraktar'ı bir de ödüllendirdi. Bayraktar, 2011 yılında yapılan seçimler sonrası bakanlık makamına oturtuldu. 

Ortada hiçbir başarısı olmayan Erdoğan Bayraktar'ın uzun yıllar yönettiği TOKİ, tıpkı kendisinin açılışını yaptığıSamsun'daki Kuzey Yıldızı Konutları gibi binlerce konut üretti. Bu konutların neredeyse tamamı sağlıksız, plansız ve içinde oturulamaz halde... Üstelik; bu konutlar kent estetiğini ve bütünlüğünü de ayaklar altına alıyor. TOKİ Konutları, kentlerde adeta "toplama kampı" gibi duruyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan TOKİ'ninolağanüstü yetkilerle donatılması ve "denetlenebilir olmaktan çıkarılması" ise başlı başına bir sorun haline geldi. Hiçbir güç, TOKİ'nin hesaplarını denetleyemiyor. İktidar gücünü arkasına alan TOKİ, küçük müteahhitlere yaşam hakkı tanımıyor. Bir yandan ise hızla ''yandaş'' yaratıyor. Mevcut yandaşlara da kamunun kaynaklarını peşkeş çekiyor.

Samsun'da yaşanan cinayet bunun son örneği... Edindiğim bilgilere göre, Samsun'da ''dere yatağı''na yapılmasına izin verilen konutların arsalarının bir kısmı Canik İlçesi'nin AKP'li Belediye Başkanı Osman Genç'in ağabeyinin... Arsaların bir kısmı ise Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Kemeröz'ün kızkardeşi Yasemin Güngör adına kayıtlı... Dere kenarında bulunan ve normal bir ülkede bırakın inşaat yapmayı; yanından geçilirken bile dikkatli olunması gereken bu arazi, belediyenin imar izni vermesiyle birlikte inşaat alanına dönüştürülüyor. Böylece; AKP'li kardeşler, bir anda milyonlarca liranın sahibi oluyor. ''Kuzey Yıldızı'' adı verilen konutların yapımı için gerekli olan inşaat izinleri ise AKP'li belediyeden jet hızıyla geçiyor. Konutları iki yıl önce hizmete açan Erdoğan Bayraktar, o gün göğsünü gere gere konuşuyor. 

Oysa şimdi; ortada dokuz ceset duruyor. Sel sularına kapılan dokuz kişinin hesabını sormak ve yeni cinayetlere izin vermemek ise bu ülkenin namuslu yurttaşlarının bir görevi olarak önümüzde duruyor. 

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1423 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.