1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Seni çağırdım, niye gelmedin

Seni çağırdım, niye gelmedin

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "ABD müsade ederse Türkiye'ye giderim" diyen Fethullah Gülen'e, "Seni daha önce ben çağırdım ya niye gelmedin? Buraya gelince akıbetini biliyorsun" dedi.

A+A-

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle yapılan etkinlikler kapsamında Ankara Ticaret Odası'ndaki  15 Temmuz ve İnsan Hakları konulu panelde konuştu. panelde konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimini ve Fethullah Gülen'i eleştirdi. Gülen'in "ABD müsade ederse Türkiye'ye giderim" sözlerine yanıt veren Erdoğan, "Bomba yağdıran helikopterlere ve uçaklara baş kaldırdı, yumrukla saldırdı. Bu tepki darbecilerin planlarını bozdu. 15 Temmuz dünya demokrasi tarihinde bir ilktir. Utanmadan, "Amerika bana müsaade ederse Türkiye'ye giderim". Seni daha önce ben çağırdım ya niye gelmedin. Buraya gelince akıbetini biliyorsun. Bu adımı atanları biz millet olarak affetmiyoruz. Allah bütün bu şehitlerimizin hesabını da intikamını da soracaktır, alacaktır" dedi.

'ÖRTÜLÜ DARBE' ELEŞTİRİSİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "örtülü darbe" sözleri de Recep Tayyip Erdoğan'ın hedefindeydi. Erdoğan, "15 Temmuz Kılıçdaroğlu'nun dediği gibi örtülü darbe değil. Gel VIP'e ondan sonra 'tanklar gitti mi' diye sor. Daha sonra işbirliği tuttukları tanklar oradan çekildiler. Otellerde yer bulamadı beyefendi. Belediye Başkanı'nın evine gitti. 20'sinde örtülü darbe diyorsun. 15'ini 16'ya bağlayan gece nasıl bir örtülü darbe. Hayatı yalan. Bunlarda dürüstlük yok" dedi.

ÖLÜMLERLE HUKUK DEVLETİ İSPATI!
Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi nedeniyle ölenlerin sayısı üzerinden "hukuk devleti" olduklarını iddia etti. Erdoğan, "O gece hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 250 iken, öldürülen darbecilerin sayısı sadece 35'tir. İşte bu rakamların üzerinde de düşünmemiz lazım. Şayet Türkiye bir hukuk devleti olmasaydı, adaleti gözeten bir ülke olmasaydı, en azından o gece darbede fiilen rol alan 10 binlerce hain şu anda cezaevlerinde değil, rastgele açılmış çukurlarda yatıyor olurdu" dedi.

ÖZEL SEKTÖR TALİMATINI DOĞRULADI
Recep Tayyip Erdoğan, OHAL bahane edilerek çıkarılan KHK'larla işlerinden edilen insanların özel sektörde çalışabilmesi için verdiği belirtilen talimatı doğruladı. Erdoğan, "Sordukları şu: İşte bu kadar kişi işinden edildi. Bize ne? Onu mu düşüneceğiz bir de. Gitsin özel sektörde çalışsın. Devlet mi besleyecek bunları? Devlet besledi, devlete ihanet ettiler bunlar. Zaten Türkiye'nin en önemli sorunlarından bir tanesi de 657'dir (Devlet Memurları Kanunu). Bu 657'nin de eğer bir mutabakat sağlanabilse aynen batıda olduğu gibi, 657'nin memur-işçi ayrımı değil, tamamıyla çalışanlar olarak değiştirilmesi lazım. Bu olduğu zaman zaten çok daha isabetli adımların atıldığını göreceğiz.  Kaldı ki niye bu kadar rahatsız oluyorsunuz. Yargı burada ne karar verirse o karara herkes uyacak" ifadelerini kullandı.

BÜYÜKADA GÖZALTILARI: AJAN TERÖRİST SUÇLAMASI
Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükada'da tutuklanan hak savunucularını da "ajan terörist" olmakla suçladı. Türkiye uygulanan OHAL ile Fransa'da uygulanan OHAL'i de kıyaslayan Erdoğan, "Öldürülen darbecilerin tamamı çatışmalarda hayatını kaybetti. Buna karşılık Türkiye tam tersi suçlamayla karşılaştı. Vatandaşlarımıza gösterilmeyen ilgi ve sempati darbenin bastırılmasından sonra darbeciler için gösterildi. Teröristlere gösterilen şefkati masumlardan esirgeyen bir insan hakları anlayışını kabul etmiyoruz. Büyükada'da proje çatışmalarını yürüttüler. Son G-20'de bana bunu sordular. 'Gazetecileri tutukladınız?' Bunlar ajan provokatör. Baskında masada nasıl haritalar olduğunu polis tespit etti. Hani nerede insan hakları. Keyfe keder. Kusura bakmayın bizde de yargı var. Bütün bu huzursuzluklar bittiği zaman, terörle mücadelede hedefe ulaştığımız zaman OHAL'i kaldıracağız. Fransa'da 15-20 kişi öldü OHAL var. Bizde devlete darbe oldu. Beyefendiler OHAL'i kaldırın diyor" ifadelerini kullandı.

KAVAKÇI ÜZERİNDEN İNSAN HAKLARI ELEŞTİRİSİ
Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan Bülent Ecevit'in o dönem Genel Başkanı olduğu DSP'nin CHP ile aynı zihniyete sahip olduğunu öne sürüp, Bülent Ecevit'in kanunlarda açıkça yasaklanmasına rağmen türbanıyla TBMM'ye girmeye çalışan eski Milletvekili Merve Kavakçı'ya yönelik tepkisini eleştirdi ve CHP'ye yüklendi. Erdoğan, "Sokağa çağırınca ne oldu, kim kimi öldürdü, 53 Kürt kardeşimiz öldürüldü, öldüren de Kürt. Peki bunun izahını ne ile yapacaksın. Bunlar yurt dışına kaçtığında yurt dışında çok daha farklı anlatıyorlar. Bunların, aldıkları maaş hak mı? Merve Kavakçı kardeşimiz vekil seçildiği halde, şu anda ebediyette olan zat, 'Atın bu kadını' diye Meclis'ten dışlıyordu. CHP zihniyeti. Ha DSP, ha CHP. O günden bugüne vatandaşlıktan da çıkardılar. Asıl insan hakları ihlali bu. İnsan hakları alanında eleştiri getiren muhalefet partisinin geçmişi en utanç verici ihlallerle doludur" şeklinde konuştu.

Erdoğan ayrıca, Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet Yürüyüşü'nün güvenliğinin devletin kolluk güçleri tarafından sağlanmasını bir lütufmuş gibi sunarak CHP'nin teşekkür etmemesini eleştirdi. Erdoğan, "Böyle bir güvenliği kimse sağlamazdı, biz sağladık. Yürüyüşü de, mitingi de yaptın. OHAL olmasaydı başka şeyler olabilirdi ha. Acaba bir teşekkür geldi mi? Gelmez, onların kitabında bu yok" dedi.

BEKİR BOZDAĞ'A AHMET TÜRK ELEŞTİRİSİ
Recep Tayyip Erdoğan, hastalığı sebebiyle tahliye edilen eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün Adalet Yürüyüşü'ne katılması nedeniyle Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı eleştirdi. Erdoğan, "Çok hasta olduğu için Mardin Belediye Başkanı serbest bırakıldı. Bu nasıl hasta. Yürüyüşte maşallah yürüyor. Sayın Bakan, bunlar tam teşekküllü hastaneden rapor almıyor mu? Nasıl bunlara bence çıkma şeyi verildi? Bunlar kontrollü göz hapsinde olması gerekirdi. Milletin yanında saf tutmuş olsaydı, bu partinin itirazlarına başka gözle bakabilirdik" ifadelerini kullandı.

Erdoğan son olarak, "Pazartesi Milli Güvenlik Kurulu toplantımız var. OHAL'i tekrar masaya yatıracağız ve teklifimizi hükümetimize yapacağız. Şu andaki görünümle bizim OHAL'e hala ihtiyacımız var" diyerek OHAL'in uzayacağı mesajını verdi

Bu haber toplam 3137 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.