1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sezaryen hakkındaki merak ettikleriniz

Sezaryen hakkındaki merak ettikleriniz

Sezaryen hakkında merak ettiğiniz her şeyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Banu Çiftçi anlatıyor.

A+A-

İki sezaryen arasında ne kadar doğum olmalıdır?

sezeryan sonrasında yeni bir doğum için verilebilecek mutlak bir süre yok. Vajinal doğumun konforu sezaryen doğum sonrasında gözükmemektedir. Hasta hemen ayağa kalkarak günlük işlerine dönebilir. Yumurtlama başladıktan sonra hemen gebe kalabilir. Bununla birlikte sezaryen doğum gerçekleştiren bir anne de emzirmiyorsa doğumdan sonraki ikinci ayda bile gebe kalabilir.

Bu noktada bazı endişeler akla gelebiliyor. Daha çok yeni sezaryen oldum yeniden doğum yapabilir miyim düşüncesinin akla gelmesi çok normal.

İdeali olarak en azından 6 ay kesi yerinin korunması gerektiğini öneriyoruz. Ancak eğer gebe kalma durumu yaşandıysa da gebelik öncesindeki 2-3 ay ve doğuma kadar geçecek 8-9 ay ile birlikte toplamda aradan yaklaşık 1 yıl geçmiş oluyor.

Yine de 2 yıl önce sezaryen olmuş birine göre risk ihtimali tabi ki de artıyor. Sezaryenden sonra oluşan kesi yerinin zarar görmemesi için hamilelerin sancılandıkları an doktora gitmelerini öneriyoruz.Çok fazla rahim kasılmalarına maruz kalmadan bir sağlık kuruluşuna gitmesini tercih ediyoruz.

Sezaryen aralığı kısa olduğunda kesi yeri rahim büyüdükçe ağrı yapabiliyor. Bu ağrılar son aylarda artarak gebelik süresince devam edebiliyor.

Sezaryenden sonra normal doğum yapılabilir mi?

Aile planlaması ve kaç bebek istendiği öncelikle belirlenmesi gereken nokta. Bu noktada ilk doğumun şekli çok önemli çünkü genelde sezaryenle doğum yapıldığında daha sonraki gebeliklerde sezaryen ile olma ihtimali artırılıyor.

Cerrahi müdahale sayısı bu noktada önemli. Birden fazla sezaryen geçiren kadınlarda karın duvarı yırtılmaları, iç organ yapışıklıkları gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Her yapılan sezaryen ile anne adayının ve bebeğin içinde bulunduğu riskler artıyor. Üçüncü doğumdan sonra riskler artış gösteriyor. Literatürde 8 hatta 9 sezaryene bile rastlanabiliyor. Ancak 3'den sonra risk arttığı için anne adaylarına en fazla 3 sezaryen doğumu önermekteyiz.

Sezaryen anne ve bebek açısından ne kadar güvenli?

Doğum evrimsel olarak vajinal yolla gerçekleşen bir süreçtir. Ancak vajinal yolla doğumda anne ve bebek riske girecekse annenin karnındaki kesi işlemi ile dışarıya alınmasına sezaryen diyoruz. Cerrahi bir müdahale olduğu için cerrahiye bağlı ve anesteziye bağlı riskleri beraberinde getirir.

Kanama ve genel anestezinin oluşturabileceği riskler nedeniyle günümüzde bölgesel epidural anestezi riskleri uygulanmaktadır. Günümüzde cerrahi ve anestezinin riskleri çok azaldığından artık sezaryende oldukça güvenlidir. Genel olarak sezaryenle olan anne ölümü vajinal yolla baktığımızda 4 katı.

Ancak bu da 2500 doğumda bire denk geliyor. Bu iki rakamın karşılaştırılması da çok normal değil. Sezaryene alınan anne adayı zaten riskli bir grup olduğu için diğeri ile karşılaştırılması çok bilimsel değil.

Sezaryenle doğuma bebeğin sağlığı açısından bakılacak olursa bir çok çalışma var. Bu çocukların ilerde astım olma, zeka seviyesi gibi bir çok konu inceleniyor. Bu açıdan bakıldığında temel olarak ilk doğumdan sonraki birkaç gün içerisinde bebeklerin solunum sıkıntısı sezaryen doğumda biraz daha fazla olmaktadır.

Mukus denilen sıvı normal doğumda daha çok atıldığı için bebeklerin solunum durumları daha rahattır. Ancak bir iki gün sonra sezaryen doğumla meydana gelen bebeklerin sıkıntısı da geçmektedir.

Bu haber toplam 2307 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.