1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. SGK’yı batırmak için her şey yapılıyor

SGK’yı batırmak için her şey yapılıyor

Yapılan denetimlerde saptanan bulgulara ilişkin hiçbir işlemin yapılmadığını belirten Akar, “Vefat eden kişilere vefat tarihinden 1 yıl sonra dahi ilaç faturası kesilmiş

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sayıştay’ın SGK raporuyla ilgili konuştu. SGK’nın dolandırıldığını dile getiren Akar, SGK’yı batırmak için her şeyin yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli SGK konusunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdiğinin altını çizen Akar, “Kurum bugün tel tel dökülüyor, zarar bir yana dolandırılıyor. Ameliyatlarda 1 adet cihaz kullanılıp yaklaşık 2200 TL faturalandırma yapılması gerekirken 48 adet cihaz faturası kesilerek 106 Bin TL fatura ediliyor. Bunu biz söylesek muhalefet yalan söylüyor diyecekler ancak bu tespitleri yapan Sayıştay’ın kendisidir. Sadece bununla da kalınmıyor. Bunun gibi birçok işlem sonucunda 21 Bin TL’lik bir malzeme kullanılmasına rağmen 939 Bin TL kuruma fatura ediliyor, bu konuda yapılan bunun faturasını ödeyen bir yetkili var mı? Hayır yok, SGK, Allah’a emanet bir şekilde devam ediyor” dedi.

ÖLÜLERE İLAÇ FATURASI KESİLMİŞ

Yapılan denetimlerde saptanan bulgulara ilişkin hiçbir işlemin yapılmadığını belirten Akar, “Vefat eden kişilere vefat tarihinden 1 yıl sonra dahi ilaç faturası kesilmiş. Bazı örneklerde, sigortalının vefatından bir yıl sonra dahi, hastanelerce işlem yapılarak, Kuruma faturalandırma yapıldığını görüyoruz. Benzer durum, ölüm tarihlerinden sonra sigortalılar adına faturalandırılan ilaçlar konusunda da Sayıştay tarafından tespit edilmiş, 2018 yılı içinde 411 sigortalıya, ölüm tarihinden sonra sağlık tesislerince 956.166,71 TL tutarında işlem yapılmış ve kuruma fatura edilmiş, birçok sigortalı ilaç bulamazken bunlar ölülere ilaç faturası kesmişler” dedi.

ENFEKSİYONA SEZERYAN FATURASI

Hastalara konulan tanılarla ilaç işlemlerinin ve faturalandırılmasının şaşkınlık verici boyutta olduğunu belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, hastalara vertigo veya üst solunum yolları enfeksiyonu gibi tanılar konulmasına rağmen, Kuruma sezaryen, normal doğum işlemi olarak faturalandırıldığı, işlem açıklamalarında ve Kimlik Paylaşım Sisteminde yer alan bilgilerde doğum yapıldığına ilişkin bir bilgi ya da nüfus verisi olmadığının saptandığını söyledi.


İZİNDE OLAN DOKTORLAR AMELİYATTA GÖRÜNÜYOR

Sayıştay raporlarındaki tespitlerden birinin de sağlık tesislerinde çalışan doktorların, hastalıkları nedeniyle yatarak tedavi gördükleri ya da yıllık izinde oldukları günlerde aynı zamanda görevli oldukları sağlık tesislerinde işlem yaptıkları (ameliyat, muayene vb.) ve söz konusu işlemlerin Kuruma faturalandırılması olduğunu belirten Akar, kurumun her anlamda zarar ettirildiğini söyledi.

KONTROL MEKANİZMASI ÇALIŞMIYOR

Sayıştay’ın yapmış olduğu tespitlere ilişkin açıklamalarına devam eden CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, SGK’da kontrol mekanizmasının da çalışmadığını belirterek, 2013 yılından bugüne kadar, vefat ettiği halde hasta kullanımında gözüken 16.261.611,006 TL tutarında 10.175 adet iadeli malzeme olduğu tespit edildiğini, bunlar arasında akülü tekerlekli sandalye, solunum cihazları gibi şu an hasta olup bunlara ihtiyacı olanların ulaşamadığı yaşamsal malzemeler olduğunu dile getirdi.

Bu haber toplam 254 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.