1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sirke testiyle kanser teşhisi

Sirke testiyle kanser teşhisi

Sirkeyle rahim ağzı kanseri testi, ölümleri üçte bir oranında azaltabilir.

A+A-

Hindistan'da yapılan araştırmada, sirkeyle yapılan testle rahim ağzı kanserinin anlaşılabildiği ve ölümlerin üçte bir azaldığı görüldü. Yöntem geri kalmış ülkeler için alternatif oluşturuyor.

Basit bir sirke testi sayesinde Hindistan'daki kadınların rahim ağzı kanserinden ölümlerinin üçte bir oranında kesebileceği saptandı. Bu testin yılda dünya çapında 73 bin ölümü engelleyebileceği düşünülüyor. Dünyada her yıl 275 bin kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle ölürken, bu ölümlerin yüzde 80'i gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor. Zengin ülkeler uyguladıkları yöntemlerle erken teşhis yapıp rahim ağzı kanserinde ölümleri yüzde 80 azaltırken Hindistan'da ve diğer birçok gelişmekte olan ülkelerde kanserden ölümlerin başını çeken rahim ağzı kanseri yeterli para, doktor, hemşire ve araştırma olmaması nedeniyle yaygınlaşıyor.

MUMBAİ'DE YÜZDE 31 SONUÇ

Sirkenin anormallik olan hücrelerin renkleri değiştirme özelliğinden hareketle yapılan söz konusu yöntemde serviks içine seyreltilmiş sirke pamuklu çubukla sürülüyor. Çok basit ve ucuz sirke testinin gelişmiş ülkelerde uygulanan smear testi kadar kesin sonuç verdiği açıklandı. Uzmanlar yoksul ülkelerde bunun bir çözüm olabileceğini söyledi. Nitekim Mumbai'de gecekondu mahallelerinde yaşayan 35 ila 64 yaş arası 150 bin kadında rasgele yapılan çalışmada sirke testinin erken teşhis ve tedavi nedeniyle rahim ağzı kanserinden ölümü yüzde 31 düşürdüğü görüldü. Uzmanlar sirke testinin kanser öncesi tümörü beyaz olarak gösterdiğini söylüyor. 15 yıla yayılan araştırmayı yorumlayan Ohio Eyalet Üniversitesi'nden Electra Paskett, ABD'de de kadınların yüzde 40'ının smear testinden sonra tedavi alamadığını belirterek yöntemin ABD'de de uygulanabileceğine işaret etti.

KOLPOSKOPİ DE ŞART

Uzm. Dr. Yavuz Dizdar (İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü): Sirke yöntemi kanserli bölgelerde hücre içi glikojen (şeker moleküllleri dizisi) miktarının değişimini gösterdiğinden kullanılabilir. Ancak test derken, elbette bunun kolposkop denen büyüteç altında yapılması gerekiyor. Yani yine bir kadın hastalıkları uzmanı ve teçhizat lazım. O teçhizatın olduğu yerde muhtemelen gereken diğer maddeler de bulunur. Sirke testi deyince sanki herkesin kolayca yapabileceği bir şey anlaşılıyor, ama kolposkopi ve deneyim gereksinimi bu testi kısıtlar.

TANI ÖNCESİ YOL GÖSTERİR

Doç. Dr. Kadir Savan (Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Doğum Bölümü Direktörü): Sirke testi aslında yeni uygulanan bir yöntem değil. Daha çok yoksul ve az gelişmiş ülkelerde başvurulan bir yöntem. Ancak bu test kesin bir tanı yöntemi değil. Bizi ileri tetkikler için yönlendirir. Yani tanı öncesi bize yol gösterir, şüphe uyandıran bir durum varsa bilimsel tanı yöntemleri uygulanır. Toplu tanı imkânı ve evde yapılabildiği için az gelişmiş ülkelerde tercih edilir. Eğer sirke testi sonucunda şüpheli bir durum varsa o zaman smear testi, kolposkopik muayene ve patoloji ile kesin tanı konulur.

Bu haber toplam 1675 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.