Adalet Bakanı Gül açıkladı

Adalet Bakanı Gül açıkladı

Noterliklerde Dijital Dönüşüm Projesi tanıtım töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, salgının seyrine göre nöbetçi noterlik uygulamasının yeniden başlatılabileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığı'nın, Noterliklerde Dijital Dönüşüm projesi kapsamında, Türkiye Noterler Birliği ile ortak geliştirdiği "e-noter" uygulamasının Dikmen Hakimevi'nde gerçekleşen tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Gül, nöbetçi noterlik uygulamasının salgının seyrine göre yeniden faaliyetlerine başlayabileceğini belirtti.

E-noter uygulaması ile Türkiye Noterler Birliği web sayfası üzerinden 7/24 hizmet veren e-randevu sistemi sayesinde, vatandaşlar ister cep telefonu ister bilgisayarı üzerinden diledikleri noterlikten üyelik şartı aranmaksızın randevu alabilecekler.

NOTERLER ADALET SİSTEMİMİZİN ÖNEMLİ BİR PAYDAŞIDIR

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, şöyle konuştu:

"Noterler üstlenmiş olduğu kamu hizmetiyle adalet sistemimizin çok önemli bir paydaşıdır. Kamu yararı olan bir mesleği ifa eden noterlerin özellikle vatandaşların işlerini kolaylaştırmak anlamında. Çok önemli adımlar attığı ve önemli özverilerde bulunduğu hepimizi için malumdur. Bu süreçle birlikte hem birçok itilafın yargıya intikal etmeden çözüme kavuşturulması, hem de yargıya intikal eden meselelerin de gecikmeksizin sonuçlanması açısından önemli bir misyonu ifa etmektedirler noterler. Adeta deyimi yerindeyse hukuk alanında ‘koruyucu hekimlik’ vazifesi üstlenmektedirler. Tarafsız, bağımsız ve mesleki yetkinliği güçlü bir noterlik sistemi hukuki hizmetlerin daha da kaliteli bir şekilde sunulmasına büyük katkı sunmaktadır."

NOTERLİK SAYISI 2 BİN 250'YE ULAŞTI

2002 yılında bin 231 olan noterlik sayısının yüzde 83 artışla 2 bin 250’ye ulaştığını kaydeden Abdulhamit Gül, 2019-2020 yılları arasında toplam 319 yeni noterlik kurulmuştur. 2002 yılında bin 231 olan noterlik sayısı yüzde 83 artışla 2 bin 250’ye ulaşmıştır. Böylelikle vatandaşlarımız noterlik hizmetini yerinde ve daha hızlı ve yerinde alma imkanına kavuşmuşlardır.” dedi.

Nöbetçi noterlik salgının seyrine göre yine başlayacaktır

Pandemi nedeniyle 17 Mart’ta durdurulan nöbetçi noterlik uygulamasının salgının seyrine göre yeniden faaliyetlerine başlayabileceğini belirten Bakan Gül, şöyle konuştu:

“6 Nisan 2019 tarihinden itibaren çok önemli bir devrimi, ‘nöbetçi noterlik’ uygulamasını faaliyete geçirdik. 17 Mart tarihine kadar uyguladığımız bu kısa süre içerisinde 810 bin 448 işlem tesis edilmiştir. Pandemi sebebiyle 17 Mart’a kadar yaklaşık 1 yıl uygulanmış ve bu 1 yıl boyunca da yaklaşık 1 milyona yakın işlem noterlerimizce tesis edilmiştir. Cumartesi-Pazar günleri fedakar noterlerimiz ve çalışanlarımız tarafından vatandaşlarımızın ,işleri görünsün diye, memur işçi, işveren, hafta içi işlerini yapamayan vatandaşlarımıza kolaylık olsun diye hafta sonu çok önemli bir faaliyeti icra ettik. Bunun ne kadar faydalı olduğu da vatandaşlar ve birçok sektörün bize ilettiği memnuniyetlerden malumdur. Salgının seyrine göre uygulama yine başlayacaktır.” 

Noter harçlarında kredi ve banka kartlarının kullanılması

Noter ücretlerinin kredi veya banka kartları ile ödenebilmesi kolaylığının sağlanması ile vatandaşların para kaybetme, unutma veya çaldırma gibi şikayetlerinin önüne geçildiğini vurgulayan Bakan Gül, “Noter ücretleriyle harç ve vergilerin kredi kartlarıyla, banka kartıyla ödenmesi uygulaması da 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren yine faaliyete geçirilmiştir. 1 milyon 650 bin adet işlem de bu şekilde gerçekleştirilmiştir. Vatandaşlarımız para çaldırma, kaybetme veya unutma gibi bir takım sıkıntılardan da böylece kurtulmuştur” diye konuştu.

NOTER YARDIMCILIĞI MÜESSESESİ KURULACAK

Adalet Bakanı Gül, ayrıca “noter yardımcılığı” müessesesi kurularak Hukuk Fakültesi mezunlarının burada tahsis edilmesi ile noterlik işlemlerinin kalitesini artırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Program hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi. Programa Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin'in yanı sıra pandemi nedeniyle kısıtlı sayıda noter katıldı.

Kaynak:https://www.milligazete.com.tr/haber/5640531/adalet-bakani-gul-acikladi-salginin-seyrine-gore-yeniden-baslayacak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.