Ali Babacan’dan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na sert tepki

Ali Babacan’dan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na sert tepki

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun İstanbul Sanayi Odası Meclisi'ndeki sözlerine sert tepki gösterdi. Babacan; “Talimatla koskoca Türkiye ekonomisi yönetilemez...”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, KARAR TV’de ‘Gündem Özel’ programının konuğu oldu. Taha Akyol ve Elif Çakır’ın sorularını yanıtlayan Babacan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun İstanbul Sanayi Odası Meclisi'nin temmuz ayı olağan toplantısında yaptığı açıklamalara ilişkin konuştu.

Babacan, " Merkez Bankası Başkanı’na yakışmayan üslubun sorumlusu Sayın Erdoğan’dır" dedi.

Babacan, gündem üzerine görüşlerini ve çözüm önerilerini paylaştı. Babacan Merkez Bankası Başkanı’nın İstanbul Sanayi Odası Meclisi’nin temmuz ayı olağan toplantısında yaptığı açıklamalara ilişkin şunları söyledi:

‘Gerçekten çok yazık. Bu ülkenin ekonomisini 11 yıl yönetmiş, ülkenin ekonomisinin en başarılı olduğu dönemde ekonomi yönetiminin başında olmuş bir insan olarak bu tablo çok üzücü. Bu üslup ve tavır bir Merkez Bankası Başkanı’na yakışan üslup ve tavır değil. Ama bu, şu anda ülkenin yönetiminin topyekûn başında olan Sayın Erdoğan’ın üslup ve tavrından kaynaklanıyor. Devlet yönetme üslubu ve tavır yukarıdan aşağıya akar, aşağıdan yukarıya akmaz. İşin en başındaki tekelci bir şekilde, buyurgan bir şekilde tek imzayla, tek yetkiyle bu koskoca ülkeyle ilgili kararları almaya çalışırsa, emrindeki insanların da tavrı bu olur. Bunun sorumluluğu sadece ve sadece kendisini atayanındır. Bağımsız bir Merkez Bankası Başkanı değil. Bu üslup piyasa üslubudur.”

"Talimatla koskoca Türkiye ekonomisi yönetilemez"

“(Merkez Bankası Başkanı) ‘listeler elimizde’ diyerek tehdit ediyor. Şu anda Merkez Bankası fiilen şirketleri, sanayicileri telefonla arıyor, ‘dövizleri bozduracaksın arkadaş’ diye talimat veriyor. Onlarca iş insanından bunu duyuyorum. Tamamen bir komuta ekonomisi var. Bir merkezden herkesin ne yapıp ne yapmayacağını emreden, talimatlar yağdıran bir ekonomi yönetimi var. Bırakın insanlar istediğini yapsın. Döviz almış satmış, sana ne! Gidersin Merkez Bankası’nın 190 milyar dolar döviz rezervini arka kapıdan boşaltırsın, ondan sonra milletin elindeki avcundaki dövize göz dikersin. Sen dengeleri kur, Türk parasının değerini, itibarını koru. O zaman neden insanlar gidip döviz alsın ki? Talimatla koskoca Türkiye ekonomisi yönetilemez.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.