Babacan’dan Erdoğan'a çok sert İsrail tepkisi: At imzayı kes ticareti

Babacan’dan Erdoğan'a çok sert İsrail tepkisi: At imzayı kes ticareti

DEVA Partisi lideri Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidara İsrail ile yapılan ticarete yönelik sert eleştirilerde bulundu. Babacan, "İmzayı atıp ticareti durdurun" çağrısında bulunarak, Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı acılara sessiz kalındığını vu

DEVA Partisi lideri Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidara İsrail ile yapılan ticarete yönelik sert eleştirilerde bulundu. Babacan, "İmzayı atıp ticareti durdurun" çağrısında bulunarak, Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı acılara sessiz kalındığını vurguladı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Erzurum'da yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümete İsrail ile olan ticari ilişkiler konusunda çağrıda bulundu. Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın "İsrail ile ticareti devlet değil, özel sektör yapıyor" açıklamasına tepki gösteren Babacan, hükümetin bu konudaki tutumunu eleştirdi ve somut adımlar atılması gerektiğini belirtti.

'NEYMİŞ ÖZEL SEKTÖR YAPIYORMUŞ'

Babacan'ın açıklamaları şu şekildeydi: "Akşam şöyle bir basın özetlerine göz gezdirdim de, hükümet diyor ki; 'İsrail'le ticaret yapan ben değilim. Bizim özel sektör yapıyor' diyor. Ya arkadaş özel sektör senin izninle o ticareti yapıyor. Bu akşam tek imza ile Sayın Erdoğan bir karar alır, 'İsrail'le ticaret durmuştur' der. Özel sektörün haddine mi ticaret yapmak? İnsanları saf mı, bilmiyor mu, görmüyor mu zannediyorlar? Ayıptır ya. Neymiş, 'Biz devlet olarak yapmıyoruz da özel sektör yapıyor.'"

Babacan, ayrıca uluslararası örnekler vererek Türkiye'nin atması gereken adımları işaret etti: "Binlerce km ötede, elin Malezya hükumeti karar almış diyor ki, 'KAMU-Özel Sektör fark etmez. Ben İsrail'le ticaret yapmam, yaptırmam.' diyor. Bırakın kendi şirketlerini 'İsrail’e mal taşıyan herhangi bir gemi benim limanlarımı kullanamaz arkadaş' diyor."

'MİLLETİ ALDATMAYIN'

Babacan, seçime günler kala yapılan açıklamaların samimiyetsiz olduğunu belirterek, "Seçime 3 gün kala kimseyi aldatmaya çalışmayın. Bu işi 11 yıl yapmış birisi olarak söylüyorum, 'Devletin elindedir, devletin!' At imzayı durdur ticareti bu kadar basit." ifadelerini kullandı.

FİLİSTİN SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ

Babacan, Filistin'de yaşanan zulümlere dikkat çekerek hükümetin tutumunu sorguladı: "32 bin kişi öldü. Bunların 3’te 2’si çocuk. Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti ne yaptı Allah aşkına! Hamasetten başka ne yaptı? Sizin İsrail’le ilişkilerde hangi büyük menfaatiniz var ki, Filistinli kardeşlerimiz bu kadar zulüm görürken, bu kadar acıyı yaşarken kılınızı kıpırdatmıyorsunuz?"

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.