Bütçe görüşmelerinde gerginlik

Bütçe görüşmelerinde gerginlik

TBMM'de bütçe görüşmeleri başladı. Meclis'te sürdürülen bütçe görüşmelerine ilişkin grubu olmayan partilere konuşma hakkı tanınmazken, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin AKP tarafından verilen söz hakkıyla konuşacağı öğrenildi.

TBMM'de bütçe görüşmeleri başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın konuşmasıyla başlayan görüşmelerde, Oktay'ın konuşmasının bitmesinin ardından, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kimlerin konuşma yapacağını sırasıyla okudu.

TBMM'de bütçe görüşmeleri başladı. Meclis'te sürdürülen bütçe görüşmelerine ilişkin grubu olmayan partilere konuşma hakkı tanınmazken, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin AKP tarafından verilen söz hakkıyla konuşacağı öğrenildi.

Meclis'te grubu olan partilerin Genel Başkanları ya da Genel Başkanlarının adına vekaleten konuşma yapacakların listesi okunurken, TİP Genel Başkanı Erkan Baş da konuşma yapmak istediğini belirtti. 

TBMM Başkanı Şentop'un konuşma hakkı vermemesi üzerine Erkan Baş, TBMM İç Tüzük 63. maddeye göre usül tartışması istedi ve daha önceki bütçe görüşmelerinde konuşma hakkı verildiğini hatırlattı.

Şentop ise bu durumun bir kural olmadığını söyledi. Bunun üzerine grubu olan partilerin temsilcileri lehte ve alehte söz istedi.

v1-8.jpg

ERKAN BAŞ'TAN AÇIKLAMA

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bütçe görüşmelerine ilişkin konuşma yapma talebine henüz resmi bir geri dönüş olmadığını belirtti. 

Baş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda TBMM Başkanlığı'na sunduğu dilekçeye yer verirken, "1215’de tanınan bir hakkın 2020’de kullandırılmamasını da halkımızın takdirine bırakıyorum" dedi.

Erkan Baş şunları kaydetti:

"Bütçe görüşmeleri başladı. 5 gündür, 5 dakikalık bir konuşma için mücadele ettiğimizi ve henüz resmî bir yanıt almadığımızı paylaşmak istedim. Biraz evvel ekteki dilekçeyi de verdim, 1215’de tanınan bir hakkın 2020’de kullandırılmamasını da halkımızın takdirine bırakıyorum."

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.