Özel: Taksim özgürleşene dek mücadelemizi sürdüreceğiz

Özel: Taksim özgürleşene dek mücadelemizi sürdüreceğiz

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla alınan tedbirler kapsamında Saraçhane'den Kasımpaşa'ya Taksim Meydanı'na çıkan cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı

CHP Lideri Özel, "Taksim özgürleşene dek mücadelemizi sürdüreceğiz." dedi. İmamoğlu ise, Saraçhane emekçinin 1 Mayıs'ta Taksim'de olma arzusuna müdahaleye ses veren İstanbulluların simgesi oldu." dedi. Sendikalarla birlikte Saraçhane'den Bozdoğan Kemeri'ne doğru yürümesi beklenen Özel, bir saat önce alandan ayrıldı.

İstanbul Valiliği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle İstanbul’da bazı yolların trafiğe kapatılacağını duyurmuştu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim'e doğru hareket etmek üzere Saraçhane'de toplandı. Yürüyüş öncesi açıklamalarda bulunan Özel, "Kaba kuvvetle yaklaşan bir iktidar gitgide sonu yaklaşan bir iktidardır." diyerek mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Özel yaptığı konuşmada, "Türkiye'de Anayasa tartışması istiyorlar. Ancak mevcut Anayasa'ya uymuyorlar. Bizim gözettiğimiz şey bayramın bayram gibi kutlanmasıdır. Emekçiler, Saraçhane'de bir araya geldiler. Kaba kuvvet olursa bu onların ayıbı olur. Biz gaz sıkılsın istemeyiz. Biz Anayasa kararının tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Saraçhane'deki bu toplanma ve irade çok önemli bir kazanımdır. Taksim özgürleşene kadar bu irade sürece" dedi.

İmamoğlu ise, "Saraçhane, zorluklarla mücadelenin simgesi oldu. Bazen demokrasiye müdahalenin simgesi oldu, bazen özgürlüklere müdahalenin simgesi oldu. Bugün de emekçinin 1 Mayıs'ta Taksim'de olma arzusuna müdahaleye ses veren İstanbulluların simgesi oldu." açıklaması yaptı.

Özel'in açıklamaları şöyle:

"Gelecek sene bu yasakların kalmayacağını ümit ediyoruz. Bugün de hep birlikte Taksim’e doğru 1 Mayıs’ı bayram gibi kutlayacak bir anlayışla hareket edeceğiz. Alınan tedbirler özgürlük-güvenlik dengesinde, özgürlüğü feda eder nitelikte. Bunu doğru bulmadığımızı Sayın Bakan’a günlerdir anlatmaya çalışıyoruz. Bir ülkenin en dünyaca bilinen meydanında 1 Mayıs kutlanmıyorsa o ülkede demokrasi sorgulanır. Bir ülkenin herhangi bir noktasına güvenlik güçleri kullanılarak emekçiler ya da göstericiler sokulmuyorsa orada bir iktidardan, bir muktedirlikten değil; bir tedirginlikten bahsetmek lazım. Tedirgin iktidarlar, özgüvensiz iktidarlardır ve kaba kuvvetle sağlanan iktidar, gitgide sonu yaklaşan bir iktidardır. Önemli olmadan hiç kaba kuvvete, güce gerek olmadan özgürlüklerle ve güvenlik-özgürlük dengesinde özgürlükleri gözettiğinizde demokratik bir iktidarı kurmuş olursunuz.

Bugün yaşananlar iktidarın özgüvensizliğini, Türkiye’deki demokrasi eksikliğini gösteriyor. Ama bugün burada hem CHP’nin hem de çok sayıda sendikanın bir arada omuz omuza toplanabilmiş olması ve Taksim hedefine doğru hareket ediyor olmaları önemli bir kazanımdır. Önemli olan bayrama halel getirecek, emekçilere kullanılacak şiddetle yaralanmaların olmadığı; ne polisin, ki onlar da birer emekçidir, ne de emekçilerin bayramda üzülmedikleri, yaralanmadıkları, kötü şeylerin olmadığı bir günü yaşamak için örgütümüz, belediyemiz hep birlikte gayret gösteriyoruz, çaba içindeyiz. Ama bir gün Taksim tam olarak özgür olana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz.”

Özel sözlerine şöyle devam etti:

Saraçhane Meydanı’ndayız. Saraçhane Meydanı Türkiye demokrasisinin özellikle son 5 yılın sembolleşmiş bir meydandır. Saraçhane’deki topluluklar sonuç alan topluluklardır. Onların dediği oldu. Şimdi çağrıcı örgütler, Saraçhane’yi çağrıda bulundular. Biz de İstanbul il başkanlığı aracılığıyla örgütümüzü Saraçhane’ye çağırdık. Hedef Taksim Meydanı’dır çünkü 1 Mayıs’ın sembol meydanı Taksim Meydanı’dır. Geçen sene bir tartışma vardı. Valilik, İçişleri Bakanlığı, hükümet diyordu ki ’Taksim gösteri meydanı değildir’ çıkamazsınız. Emekçiler de ’çıkarız’ diyordu.

Demokrasilerde iki taraf farklı düşünüyorsa, menfaat çelişkisi varsa hakeme başvurulur. Kime mahkemeye. Anayasa Mahkemesi diyor ki hepiniz adına karar verdim. Taksim anlamlı bir meydandır. O gün isteyen herkes orada bulabilmelidir. Eninde sonunda Taksim emeğindir, emekçilerindir. Polisimize sesleniyorum; buradaki emekçi sizi düşman görmüyor, kardeşinizdir. Onlara müdahale edip onların yaralanmasına, zor durumda kalmasına sebebiyet vermeyiniz. Bu meydandaki emniyet güçleri de emekçiler de siyasetçiler de bu ülkenin evlatlarıdır ve kardeştir. Bu ülkenin Türkleri de Kürtleri de Lazları da Çerkezleri de Doğulusu, Batılısı, Karadenizlisi, Güneylisi, Alevisi de Sünnisi de kardeştir. Bu kardeşliği egemen kılacağız, birbirimizi, Türkiye’yi seviyoruz.

"BİRİLERİ TAKSİM’İ KENDİNİN EGEMENLİK SANCAĞI OLARAK GÖRÜYOR”

Özel, Bakan Yerlikaya ile tekrar görüşüp görüşmediği sorusunu şöyle yanıtladı:

“Defalarca görüştük. Maalesef bir İçişleri Bakanı'nın kişisel olarak iyi niyetli diyaloğa açık çabasını takdir etmekle birlikte İçişleri Bakanı'nın üzerindeki bir irade, uzlaşma ve bayramı bayram gibi kutlamak için müzakere ortamlarını ortadan kaldırıyor. Yoksa İçişleri Bakanı'nın kişisel gayreti tamam ama her konuda, her aşamada bir yerde tıkanılıyor. Birileri Taksim’i kendinin egemenlik sancağı olarak görüyor ve oraya girince, ‘Egemenliğimiz sarsılacak’ sanıyorlar. Oysa herkes özgürce Taksim’e girip çıkabildiği zaman sizin egemenliğiniz tescillenir. Polisle Taksim’i koruyorsanız o zaman aslında sizin egemenliğiniz polis kuvvetine dayalıdır. Bunlara dünya demokrasileri ‘polis devleti’ diyor. Demokratik devletlerde böyle şeylere ihtiyaç duyulmaz. Önemli bir eksikliktir. Bu vakitten sonra da İçişleri Bakanı ile yeni bir şey konuşmanın anlamı yok çünkü kendisi, ‘Maalesef kabul edilmedi, maalesef uygun görülmedi’ diye cevaplar veriyor. Öyle olunca da biz kendi çağrımızı yaptık. Örgütümüzle birlikte, değerli İstanbul’un seçilmiş ve geçen seçimden sonra çok daha yüksek oyla seçilmiş, İstanbulluların İstanbul’u yönetsin diye yeniden yetkilendirdiği Ekrem İmamoğlu ile birlikte buradayız.”

İMAMOĞLU: SARAÇHANE, ZORLUKLARLA MÜCADELENİN SİMGESİ OLDU

İmamoğlu ise şu şekilde konuştu:

"Genel Başkanımız zaten gerekenleri söyledi. Saraçhane'deyiz. Saraçhane zorluklarla mücadelenin simgesi oldu. Bazen demokrasiye müdahalenin bazen özgürlüklere müdahalenin bazen hukuksuzluğa müdahalenin simgesi oldu. Muhtemelen bugün de emekçinin 1 Mayıs'ta Taksim'de olma arzusuna müdahaleye ses veren İstanbulluların simgesi oldu. Saraçhane böyle özel bir konuma evrildi. Umarım bunlar olmaz. Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi; bir an önce 14 Mayıs'taki şölene, kutlamalarına kavuşuruz"

ÖZEL ALANDAN AYRILDI

Özel'in ve İBB Başkanı İmamoğlu'nun beraberindeki sendikalarla birlikte Saraçhane'den polisin kapattığı Bozdoğan Kemeri'ne doğru yürümesi bekleniyordu ancak yaklaşık bir saat boyunca Saraçhane'de bulunan Özel, alandan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.