1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Tandoğan Mitingi pusula olmalı
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tandoğan Mitingi pusula olmalı

A+A-

CHP'nin salı günü Tandoğan Meydanı'nda yaptığı "grup toplantısı" hem AKP'nin hem de siyaset dünyasının ezberini bozdu. Bir bakıma, sine-i millete giden CHP, "Olur - olmaz, yapılır - yapılmaz" tartışmalarına kulağını tıkadı veTandoğan'a çıktı. AKP iktidarının baskıcı ve tekçi anlayışı karşısında olan - biteni halka doğrudan anlatmayı seçenCHP, ana muhalefet partisi olma misyonuna nasıl sahip çıkılması gerektiğini de hatırlamış oldu.

CHP'nin Tandoğan'daki mitingi ve 4+4+4'e karşı itirazlarını konuşmak üzere davet edildiğim S HABER (Samanyolu) TV'de"İşte benim özlediğim CHP bu" dedim. Ardından da ekledim: "Parti içi tartışmalarla hayli vakit kaybeden CHP, enerjisini dışa çevirdiğinde muhalefet olma görevini yerine getirebiliyor."

Salı günü miting sonrası konuk olduğum S Haber'de Sevcan Ödemiş'in sorularını yanıtlarken, CHP'nin Tandoğan Mitingi'nin önemsenmesi gerektiğini de ifade ettim. Zira; uzun zamandır kongreler ve kurultaylar dolayısıyla içe kapananCHP, baharla birlikte üzerindeki ölü toprağını atmayabaşlıyor. 4+4+4'e karşı başından beri doğru bir noktada duran CHP, Tandoğan Mitingi'yle birlikte eksik kalan yanını tamamlıyor. "Muhalefeti halklaştırma"nın önemli bir adımını atan CHP, hafta içi olmasına rağmen, hatırı sayılır bir kalabalığı Ankara'da toplayabiliyor. 

Şimdi; CHP'nin bu çizgiyi ve politik ısrarı sürdürmesi gerekiyor. 4+4+4'ün içinde barındırdığı tehlikeleri topluma anlatmaya çalışan CHP, örgütlerini harekete geçirebildiği taktirde, AKP'nin baskıcı ve dayatmacı politikalarına karşı önemli bir barikat kurabilir. Muhalefetin halklaşması halinde, AKP iktidarı sayısal çoğunluğuna rağmen istediği gibi at oynatamaz. CHP yeter ki; halkı harekete geçirebilsin. Bunun yolu ise; yüzünü halka ve örgütlere dönmekten geçiyor. Günlük kısır çekişmelerin, delege hesaplarının, ilçe başkanlıklarına ''kendi adamı''nı oturtmanın hesabını yapan bir CHP, bunu başaramaz. 

Tandoğan Mitingi, CHP'nin iktidarın baskısı ve medyanın sansürüne rağmen, engellerin yıkılıp geçilebileceğinigösterdi. "Özlediğimiz CHP" kısır çekişmeleri bırakıp;geçmişle hesaplaşma adına kendisini inkar etmediği taktirde, halkın umudu olma özelliğini koruyacaktır. İçe kapanan ve enerjisinin tamamını içeriye harcayan CHP ise; bırakın umut olmayı, halkın umudunu da söndürecektir.Tandoğan, AKP iktidarından kurtulmak isteyenlere yapılması gerekeni göstermiştir. Karar da tercih de CHP'nindir... Halk'a bıkmadan- usanmadan - yorulmadan gidenlerin elinin boş dönmediği bilinen bir gerçektir!

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1789 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.