Membran Nedir?

Membran Nedir?

Su yalıtım membranı, su sızıntılarını veya hasarını önlemek için bir yüzeye serilen su geçirmez bir malzeme tabakasıdır.

Su yalıtım membranı, su sızıntılarını veya hasarını önlemek için bir yüzeye serilen su geçirmez bir malzeme tabakasıdır. Su yalıtım membranları genellikle sıvı uygulanmış veya önceden oluşturulmuş tabaka membranlardan oluşur. Su girişini önlemek için temellerin etrafına (yapısal bir döşeme gibi) yapıştırılabilir veya monte edilebilirler. Binanızın bodrumunu veya çatısını korumak için su yalıtımı, suyun temelinize sızmasını önlemeye ve yapınızı su hasarından korumaya yardımcı olacaktır.

Yüksek kaliteli ve dayanıklı bir su yalıtım membranı seçmek önemlidir. İyi bir su yalıtım membranı, bina hareketinin yanı sıra evsel ve endüstriyel kimyasallara da dayanabilir.

Membran Fiyatları

Membran fiyatları her membrana göre değişiklik göstermektedir. Bu değişkenliksadece kalite farkı değil aynı zamanda membranların içerdiği etken maddelerine de bağlıdır. Membranlarbirbirinden farklı etken maddeleri ve özellikler ile üretildikleri için etki alanları da birbirinden farklı olabilmektedir. Bu farklılıklar da fiyatlara yansır.

Neden Önemlidir?

Bazen su yalıtım bileşeni inşaattan tamamen çıkarılırken, diğerleri o kadar kalitesizdir ki, her yıl birçok ticari bina ve konut mülkiyeti yetersiz su yalıtımı nedeniyle su hasarını rapor eder. Su ile ilgili sorunlar bir binanın kusurlarının % 80'ini oluşturur. Hiç şüphe yok ki, su yalıtımı mülkünüzü ve değerini korumak için önemlidir. Kaliteli su yalıtımının faydaları şunları içerir;

Sızıntılara ve Su Hasarına Karşı Koruma

Su sızıntıları, hasarlı mobilyalara, halılara ve tavanda veya duvarlarda ve yapısal sorunlarda nemin lekelenmesine neden olabilir.

Emniyet

Su yalıtımının olmamasından kaynaklanan hasar o kadar şiddetli olabilir ki, binanın bütünlüğünü etkileyerek oturmayı güvensiz hale getirir.

Binanın Yapısını Güçlendirir

Su yalıtım membranları, içeri girebilecek ve paslanmaya, çürümeye, korozyon yapısal kusurlarına veya mal ve içerik hasarına neden olabilecek nemi sınırlandırarak bir binanın ömrünü uzatır.

Küften Korur

Su sızıntıları, hasarlı mobilyalara, halılara ve tavanda veya duvarlarda ve yapısal sorunlarda nemin lekelenmesine neden olabilir.

Daha Sağlıklı Bir Ortam Sağlar

Su yalıtımı, temiz ve sağlıklı, bakımlı ve hava koşullarından korunan bir alan yaratılmasına yardımcı olur. Özellikle duvar ve tavanlarda biriken mantar ve küf oluşumuna neden olabilir, bu da alerji ve astım gibi sağlık sorunlarına yol açabilir, tıkanıklık ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi.

Bakım Maliyetlerini Düşürür Ve Mülk Değerini Artırır

Kaliteli su yalıtımı - ilk seferde doğru yapılır - mülkünüzü su hasarından korur ve maliyetli onarım veya bakım ihtiyacını sınırlar. Mülkünüzü yeniden satmak söz konusu olduğunda, yeniden satış fiyatını olumsuz yönde etkileyen herhangi bir su hasarı veya sızıntı sorunu olmayacağından emin olabilirsiniz.

 

İnşaata dair daha fazla teknik bilgi için, en güncel ve büyük inşaat haberleri sitesi www.insaatgundemi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.