1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Taraf yazarı sola kin kustu!
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Taraf yazarı sola kin kustu!

A+A-

İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Bayramı olan 1 Mayıs, Türkiye'nin birçok kentinde kutlandı. En görkemli kutlama ise şüphesiz ki; İstanbul'daydı. Kutlamaların yapılacağı Taksim Meydanı'na çıkabilmek, başlı başına bir ''mücadele'' haline geldi. Yüzbinlerce kişi, alana girebilmek için en az beş kilometre yürümek zorunda kaldı. Ellerinde bayrakları, dillerinde sloganlarıyla yürüyen yüzbinlerce insan, AKP iktidarının anti - demokratik uygulamalarına yönelik tepkilerini en sert sözlerle dile getirdi. Yüzbinlerce kişi; AKP'nin otoriter eğilimlerine izin vermeyeceklerini gösterdi.

Bu bağlamda; 1 Mayıs, Türkiye solu açısından umut veren bir görüntü ortaya koydu.

1 Mayıs alanını dolduran yüzbinlerce kişinin, "devletin biraz geri çekilmesi" halinde hiçbir provokasyon yaratmayacağı ve hiç kimsenin burnunun dahi kanamadan bayramı kutlayabileceğini göstermesi önemliydi. Devlet geri çekilince, 1 Mayıs, adına yakışır bir biçimde kutlanıyordu.

Taraf Gazetesi Yazarı Halil Berktay ise bu basit ve yalın gerçeği görmek yerine, 1 Mayıs günü katıldığı bir TV programında, 1977'de yaşamını yitiren canların anılarına saygısızlık yapıyor ve ölenleri "sol içi çatışma kurbanı'' olarak gösteriyor. Taraf Yazarı - eski Aydınlıkçı Halil Berktay'ın sola yönelik öfkesi bir türlü dinmiyor. "Sol geçmişi''nden kurtulmaya çalışan ve bunun için Taraf'taki köşesinde AKP iktidarına sık sık övgüler dizen Berktay, belli ki; bunları da yeterli görmüyor. Bu yüzden, artık çocukların bile bildiği 1 Mayıs 1977 katliamının sorumluluğunu sola yıkmaya çalışıyor. Berktay, TV'de katliamı yapan kontr-gerillanın adını dahi ağzına almıyor. Böylece, kontr-gerillayı da temize çıkarıyor. 1 Mayıs 1977'de polis panzerleri altında kalarak yaşamını yitirenleri "sol içi çatışma kurbanı" olarak anlatan Berktay, o panzerleri sol örgütlerin kullandığını mı düşünüyor?

Taraf Yazarı Halil Berktay, 1 Mayıs 2012'de kontr-gerillayı aklayan pozisyonuyla, kutlamalara gölge düşürmeye çalışıyor. Berktay, TV'de yaptığı konuşmayla safını ilan etmiş, ''dönekliğin sınırı''nın olmadığını bir kez daha göstermiştir. Sola ve emekçilere yönelik kini bir türlü bitmeyen Berktay'ın sözleri, ''nerede durduğu''nu göstermesi açısından faydalı olmuştur...

Halil Berktay'ı geçelim.. Tarih, Berktaylar için hükmünü verecektir...

Berktay her ne kadar solun yok olması ve ortadan kalkmasını arzulasa da tarih buna izin vermiyor. 1 Mayıs alanını dolduran yüzbinlerce emekçi, AKP iktidarının karşısına bedenleriyle barikat kuruyor!

28 Şubat'ın esas mağduru olan ve çocukları cezaevlerinde "MGK Konsepti" dahilinde öldürülen devrimcilerin anaları, F Tipi Cezaevleri Operasyonları'nı unutturmuyor! 28 Şubat sürecinde askerlerin emri üzerine cezaevlerinde katliam yapanlar tarihin çöplüğünde, katledilenler ise Taksim Meydanı'ndaki yerini alıyor... Taksim Meydanı, solun tüm renklerinin bir arada durabildiği ve demokrasi özleminin bitmediğini gösteriyor.

Keşke Halil Berktaylar da sola kin kusmak yerine, emekçilerin arasına karışıp geleceğe ilişkin umutlarını yenileyebilseydi... Ancak olmuyor; Lenin'in dediği gibi, ''aynılar aynı yerde, ayrılar ayrı yerde" saf tutuyor... Berktaylar, sola olan kinini TV ekranlarında kusarken, emekçiler kapitalizmin yenilebileceğini gösteriyor... Tarafgillerden Halil Berktay bundan hoşnut olmasa da tarihin tekerleği ileriye dönüyor...

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1145 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.